Aydınlık’ın bomba haberi: Apo Çarşamba günü ABD’lilerle görüştürüldü

Aydınlık, İmralı Adası’ndaki görevlilerle görüştü ve Öcalan hakkında yeni bilgilere ulaştı. Kaynaklar şu bilgiyi verdi: Son zamanlarda sık sık Ada dışına çıkarılan Öcalan, Çarşamba günü, MİT’e ait bir yatta ABD’lilerle buluştu. Görüşme 2 saat sürdü.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, “programlı tedavi” denilerek sık sık İmralı Adası’nın dışına çıkarıldığını dün yazmıştık. Öcalan’ın, MİT Bursa Bölge Başkanlığı Merkez Misafirhanesi’ne götürüldüğünü ve buranın, bazı görüşmeler için ara istasyon işlevi gördüğünü vurgulamıştık.

İmralı Adası’ndaki görevliler, kısa süreli görüşmelerin ise MİT’in denetimindeki yatlarda yapıldığı bilgisini verdi. 20 Haziran Çarşamba günü de bu görüşmelerden birinin gerçekleştiğini aktaran kaynaklar, olayı şöyle anlattı:

13.00 GİBİ GELDİLER

İmralı Adası’nda 3 tane güvenlik botu var. Bu botlar devriye görevi yapıyor ama kısa mesafeli atış yeteneğine ve donanımına da sahip. Apo, bir görüşme için Ada’dan çıkarılacağı zaman bu botlar harekete geçiriliyor ve Ada’nın çevresinde güvenlik sağlanıyor.

Apo, kısa süreli görüşmeler için çıkarılacağı zaman MİT’e ya da Jandarma’ya ait yatlar kullanıyorlar. Çarşamba günü de Ada’nın güvenlik botu hazırlandı ve saat 13.00 gibi orta boy bir yat Ada’ya yanaştı.

Böyle durumlarda MİT’e ait özel helikopter görevlendiriliyor. Tasarı ve renklendirmesi kamuflaja uygun, ışık yansıtmayan, hafif simli ve koyu lacivert olan bu helikopter; yatın güvenliğini sağlıyor. Yatın yakın civarında, sağında solunda uçuyor ya da yata paralel uçuşlar yapıyor. Jandarma yatı kullanıldığında da MİT’le koordineli bir faaliyet yürüyor.

ADALAR BÖLGESİNDE DOLAŞTILAR

MİT’in hizmetindeki bu sivil yat, 14.00 gibi Ada’dan ayrıldı. Yat, ayrılmadan önce yüzü gizlenmiş biri yata bindirildi. Zaten son aylarda hep böyle oluyor. Öcalan, dışarı çıkarılacağı zaman, görüş alanına girer girmez yüzü gizleniyor. Önce “Öcalan götürüldü” deniyor, sonra “getirildi” bilgisi geliyor ama biz Apo’yu bir türlü göremiyoruz. Güvenliğinden sorumlu kişilerin bile yüzleşmesi engelleniyor.

O gün de Apo’yu yata bindirdiler ve İstanbul Adalar bölgesine ilerlediler. Yattakilerin Amerikalı olduğunu öğrendik. Armutlu, Esenköy istikametinin açıklarından ilerleyen yat, Büyük Ada civarına geldiğinde Sedef Adası’nın etrafından dolanıp tekrar İmralı’ya döndü. İmralı’nın, Armutlu’ya bakan burun kısmına yanaşan yat, 16.00 gibi geçici iskelenin yanında belli bir süre konakladı. Yattan inen olup olmadığını göremedik. 16.00’yı biraz geçe İmralı’nın kıyılarını okşayarak Mudanya tarafına ilerlediler.

BARZANİ’NİN ADAMLARI…

9 Haziran Cumartesi günü Ada’ya hem yat hem helikopter geldi. Bazen şaşırtmaca için böyle yapıyorlar. Hangisiyle alındığı anlaşılmasın diye. O gün de Apo’nun dışarı çıkarıldığı söylendi. Barzani’yi temsilen gelen adamlarla görüşme yaptıklarını öğrenebildik. Edindiğimiz bilgiye göre bu görüşme, MİT’in Bursa Çekirge’deki Bölge Başkanlığı’nda gerçekleşti.

Apo’yu helikopterle aldıkları zaman genelde oraya indiriyorlar. Bazen Jandarma Bölge Komutanlığı’na ait piste indirdikleri de oluyor ama daha nadir. Bize ulaşan bilgiye göre Apo, Barzani’nin adamlarıyla MİT Bölge Başkanlığı’nda görüştürüldü.

CUMHURİYET’TEKİ YAT HABERİ

Cumhuriyet Gazetesi’nden Orhan Bursalı, önceki günkü yazısında, 9 Haziran’da görülen bir yata değindi ve Öcalan şüphesine dikkat çekti. Bursalı, şunları yazdı: “Sabah 8.42’de Büyükada’nın açıklarında, Sedef Adası’nın güneyinden Marmara açıklarına doğru, buralarda pek gözükmeyen bir yatın geçtiği gözlendi. Yatın ilginç yönü, radarlarla donatılı olması ve aynı zamanda üzerinde durmadan dönerek herhalde koruma görevi yapan siyah bir helikopterin eskortluğu olsa gerek.”

Aydınlık, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki fotoğrafı araştırdı ve yatın MİT’e ait olup olmadığını öğrendi. O yat, İstanbul Tuzla’da, Proteksan tersanesinde inşa edilmiş, Vicky isimli yattı. Esrarengiz helikopter de yatın katalog çekimini yapıyordu. Öcalan’a yaptırılan görüşmelerle ilgisi yoktu.

ARMUTLU’DAN GÖRÜLEN MANZARA

İmralı Adası’ndaki güvenlik görevlileri, görüşmelerin cezaevi dışında yapılmasının son zamanlarda arttığına dikkat çekti. Aydınlık’a konulan görevliler, şu bilgileri verdi:

“Eskiden de görüşmeler oluyordu ama bu kadar sık değil. Son aylarda çok arttı. Örneğin MİT görevlileri 10 aydır Ada’yla ilişkisini kesmiyor. Apo’nun buluşmaları da artık İmralı dışında oluyor. Kısa süreli görüşmeler bile yatta yapılıyor. İmralı içinde yapmıyorlar çünkü üçüncü dördüncü kişilerin görüşmeden ya da konuşmalardan haberdar olmasını istemiyorlar. Bir de dinlemeye takılmamak için böyle önlem alıyorlar.

“Ada içinde kalmaları hareketliliğin görülmesine neden olabilir. Çünkü Armutlu’da, orman içindeki villaların olduğu tepe, İmralı’dan yüksekte kalıyor. Tepeden dürbünle bakıldığında, Ada’nın Armutlu tarafına bakan cephesinde olup biten her şey görülebiliyor. Bunun için de önlem almış oluyorlar. Bir de yat gezinin şöyle bir yanı var; yeşilin ve denizin içinde yapılan böyle bir görüşme, psikolojik açıdan sıkıntı olmasını da önlüyor.”

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: