Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’ye faturası

UÇUŞ NATO BAĞLANTILI

Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının NATO bağlantılı bir uçuş sırasında Suriye hava sahasını ihlal ettiği ortaya çıktı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk keşif uçağının ulusal radar sistemini test etmek için uçuşta olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Uçağımızın görev tanımı ulusal radar sistemimizin test edilmesidir, herhangi bir Suriye misyonu yoktur. Bütün sahillerimizde ulusal güvenliğimizi ilgilendiren uçuşlar yapılır” diye konuştu.

Diğer yandan düşen uçağın Hatay’ın Amanoslar Dağı Zirvesi’nde konuşlu NATO Üssü konumundaki Kisecik Radar İstasyonu ile bağlantılı olarak, alçak ve yüksek irtifa “elektronik muhabere” tatbikatı yaptığı belirtildi. Davutoğlu, Suriye tarafından düşünülen Türk askeri uçağının düşürülm e s i olayın ı açıklarken, “Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur. Suriye hava sahasına 13 mil uzaklıkta vurulmuştur. Radar görüntüleri, elimizdeki veriler, uçağımız vurulduktan sonra kontrolü kaybettiği için Suriye kara sularına düşmüştür” diye konuştu.

“Eylem planı doğrultusunda adımlar atılıyor”

Ahmet Davutoğlu, dün TRT’de Suriye ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, atılacak adımlara ilişkin eylem planının dünkü (önceki günkü) toplantılar sonucu tespit edildiğini, Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu ve eylem planı doğrultusunda adımlar atılmaya başlandığını bildirdi. Davutoğlu, eylem planının ve atılacak adımların salı günkü AKP grup toplantısında Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.

“Uçağın gizli misyonu yoktu”

“Uçağın görev tanımı, ulusal radar sistemimizin test edilmesine yöneliktir” diyen Davutoğlu şöyle konuştu: “Kesinlikle Suriye ile özel, gizli misyonu yoktur. Uçağımız solo uçuş yapmaktadır, tek başına uçuş yapmaktadır. Bu tamamıyla test, eğitim uçuşudur. Yoksa riskli göreve tek başına hiçbir uçak gönderilmez. Uçağımız kimliğini de gizlememiştir.

Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur. Suriye hava sahasına 13 mil uzaklıkta vurulmuştur. Radar görüntüleri, elimizdeki veriler, uçağımız vurulduktan sonra kontrolü kaybettiği için Suriye kara sularına düşmüştür. Şu anda elimizde telsiz görüşmeleri, radar kayıtları bulunmaktadır. Uçağımıza yapılmış hiçbir uyarı yok. Kısa süre Suriye hava sahasına girmesi söz konusu ama bu vurmayla ilgili değil. Bazen hızdan, hava şartlarından dolayı kısa süreliğine hava sahasının ihlal edilmesi çok sık oluyor. Türkiye’ye de oluyor. Bu durumda Suriye’den uyarı yok. Bu vurma olayından 15 dakika önce.”

Davutoğlu, gerekli gördükleri zamanlama ve yöntemle adımların atılacağını, kimsenin Türkiye’nin kararlılığından şüphe etmemesi gerektiğini kaydetti. “Tüm bu bilgiler uluslar arası çevrelere ve Başbakanımız tarafından muhalefet partileriyle paylaşılacak” diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimse Türkiye’nin kararlılığını test etmesin!”

“Bizim açımızdan tereddüt yok. Sorulacak soruların hepsini sorduk. Resim net bir şekilde karşımızda bundan sonraki aşama bölgesel ve küresel aktörlerle bu bilgileri paylaşmaktır. Dün bir çok ülke lideriyle görüştüm. Bugün de görüşmelerim devam edecek. Tüm ülkeler taziyelerini ve iyi niyetlerini belirtti. Bugünkü brifingden sonra herkese destek beklentilerimizi ilettik. Bazı çevrelerden de açıklamalar gelecektir. Gerçeğin ortaya çıkması için elindeki verileri paylaşmalarını istedik. Uçağımız uluslar arası karasularında vuruldu. Aksi bir görüş varsa verilerini ortaya koyar. Şu anda uluslararası toplumun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Kimseye haksız yere tepki vermeden ama haklı olduğumuz yerde kararlı bir şekilde adım atmalıyız. Bu noktada ince bir çizgide yer alıyor. Gereksiz riskleri almayacaksınız hem de bir devlet olarak kararlı bir tutum sergileyeceksiniz. Kimse Türkiye’nin bu kararlılığından şüphe etmemelidir. Türk kamuoyu olgunluğunu gösterdi. Ana muhalefet partisinden gelen açıklamalar takdire şayan açıklamalardır. Türkiye vakarlı duruşunu ortaya koymuştur. Hükümetimizi kararlılığı ortaya koymuştur. Muhalefetimiz duyarlılığını korumuştur. Bütün bunlar olumlu adımlardır.

“Bölgede gerilim yanlısı olmadık”

Bir saldırı söz konusu. Suriye’ye bir çok ülke tarafından ihlaller olmuştur. Ancak hiçbirinde böyle bir adım atılmamıştır. Ancak silahsız bir uçak vuruluyorsa bunda saldırı söz konusu değildir. Kimse Türkiye’nin kapasitesini test etmeye kalkmasın. Bizim öncelikli vazifemiz pilotlarımızın durumudur. Daha sonra istişareler sonucunda Türkiye hareket stratejisini belirleyecektir. Biz hiçbir zaman bölgede gerilim yanlısı olmadık. Türkiye’nin menfaatleri söz konusu olduğunda da ne kadar kararlı adımlar attığımızı dünya bilir.

Esed rejimi ağır silahlarla büyük katliamlar gerçekleştirdi. Biz Suriye halkının yanında yer alacağız. Bunu gerçekleştirmek için bütün diplomatik adımları atacağız. NATO’da yapılacak kongrede bir bilgilendirme yapılacak. BM Güvenlik Zirvesi’nde de bir bilgilendirme olacak.”

Başbakan Erdoğan’ın siyasi parti liderleriyle görüşeceğini, pazartesi günü de konunun Bakanlar Kurulu’nun gündemine geleceğini belirten Davutoğlu, Erdoğan’ın muhtemelen Salı günü grup toplantısında konu ile ilgili açıklamalarda bulunacağını da belirtti.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: