Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili Suriye cephesinden çarpıcı açıklamalar

‘Uçak 800 km hızla 100 metre irtifadan uçuyordu! Uluslararası sularda değil karadan 1000 mt.uzaktaydı! Füzeyle değil uçaksavarla vuruldu…’’

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihat al Makdisi’nin basın toplantısından ana başlıklar:

1- Uçak karadan otomatik uçaksavarla vuruldu.Mermilerin isabet ettiği bölge uçağın kuyruk kısmındadır.Kuyruk bulunmuş ve raporla beraber Türkiye’ye teslim edilmiştir.Uçaksavarın azami menzili 2500 metredir.Bu ‘etkili menzil’ değildir.Vurulma yeri 13 deniz mili olsaydı, vurmak için sadece füze kullanılabilirdi. Böyle bir tesbit yok.

2-Bölgede bulunan uçaksavar asker ve subayları tanımına göre, 800 km hızla ve 100 metre irtifada uçmaktaydı. Böylesi bir ani saldırı karşısında, tanımlanamayan bir uçak bu şekilde sahile yaklaşırsa, Suriye uçağı olsa bile vurulacaktır.Uçak karadan 1000 mt. uzaklıktayken isabet almıştır.

3-15 aydan beri Türkiye hükümetinin Suriye’ye karşı gösterdiği tavır, elbette bizi alarm durumda bırakmıştır.Unutmayalım ki, buna benzer bir saldırı 2007 ‘de aynı bölgede,Türkiye hava sahası kullanılarak İsrail tarafından yapılmıştı.Bu saldırı sonucu Der el zor şehrine saldırılmış ve bir bina bombalanmıştı.

4-Kazadan hemen sonra hem Deniz kuvvetleri Komutanı, hem Hava Kuvvetleri Komutanı, Türkiye’deki Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlarıyla irtibat kurarak, Türk helikopterlerine ve botlarına Suriye kara sularında arama operasyonu onayı vermişlerdir. Bu iyi niyetimizin göstergesidir .

5-15 aydan beri Türkiye’nin tavrına ve Suriye’de istikrarı bozmak istiyenlere konaklama, finans ve her türlü yardım yapmasına rağmen . biz hala Türkiye’yi bir sınır komşusu olarak görüyoruz ve aramızdaki iyi niyetli ilişkilere geri dönmeyi arzu etmekteyiz.Bizim Türkiye halkı ile hiç bir sorunumuz yoktur.Problemlerimiz sadece Türkiye’deki iktidarladır!

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: