İdris-i Bitlisi’nin rolü (yazı dizisi 3)

Diyarbakırlı Ali Emiri de İdris-i Bitlisi’nin rolünü şöyle anlatıyor:
“Mevlana İdris’in organizesi ve önderliğinde Muş, Zırki, Urmi, Aşni, Soran, Erbil, İmadeye, Botan, Cizre, Nusaybin, Musul, Hizan, Garzan, Siir, Sason, Midyat ve Hasankeyf yörelerini dolaşıp Diyarbekir halkının gösterdiği gayreti anlatarak ‘Bu şehir elden giderse bütün bölge Şah İsmail tarafından kılıçtan geçirilecektir’ diyerek halkı Safeviler aleyhine ayaklandırdı.”
Ortaya çıkan bu durumu Miyase İlknur ise şöyle yorumlamış: “İdris-i Bitlisi’nin Doğu ve Güneydoğu’da yaptığı çalışmalar sonucu birçok ilde Alevi köyleri viran hale dönüştürüldü. Başta Faruk Sümer olmak üzere tarihçilerimiz, söz birliği etmişçesine boşalan köyleri Osmanlı-Safevi çatışması sırasında birçok Türkmen oymaklarının İran’a göçmesine bağlarlar. Oysa bölge zaten Safevi hâkimiyetindedir ve göçmeleri için bir neden yoktur. Sefer sırasında Tahrir defterlerine “viran” olarak kayda geçen Alevi köylerinde bir katliam ihtimali tarihçilerimizin aklına gelmiyor.”
Bu katliamlar yapılırken bugün yine adı sıkça telaffuz edilen Şeyhülislam Ebu Suud Efendi başta olmak üzere birçok Şeyhülislam’ın verdiği fetvalar etkileyici oluyordu. Alevilere karşı verilen o fetvalarda neler mi vardı?
“Ar, namus tanımazlar, bilmezler.
Kafir ve ehl – i fesattırlar, dinden dönmüşlerdir.
Başlarına giydikleri, küfür (kafirlik) ve Kızılbaşlık işaretidir.
Hem dinsizdirler hem de sultana isyan ederler.
Kadınlarının ve erkeklerinin nikahları batıl ve geçersizdir. Bu nedenle çocuklarının her biri zina (veled – i zina) çocuğudur.
Ehl- i din olan akrabalarından dolayı miras hakları yoktur.
Kestikleri hayvanlar murdardır, etleri yenmez.
Okla, köpekle, doğanla avladıkları dahi murdardır.
Topluca öldürülmeleri gerekir.
Onları öldürmek için yapılan savaş, en büyük, en kutsal savaştır.
Bu uğurda ölmek şehitliğin en ulusudur.
Tamamını öldürüp yok etmek Müslümanlar için farzdır.
Onlara eğilim duyanlar, onlara katılmak isteyip de yakalananlar ve onlara yardımcı olanlar, onlar gibi kafirdirler, öldürülmeleri vaciptir.
Kızılbaşların malları, çocukları ve karıları Müslümanlar için helaldir, ganimettir.
Kızılbaşların pişmanlıklarını n, tövbelerinin, yalvarmalarının hiçbir değeri yoktur. Öldürülmeleri vaciptir.”
İşte Vahit Kiler’in “Alevi kesime zarar verdiğine dair hiçbir resmi belgede isnat bulamadık” dediği  İdris-i Bitlisi ve onu besleyen zihinsel arka plan budur!

Fransa’da Eyüp Sultan Meydanı var
Vahit Kiler’in “kanıma dokunuyor dediği” Fransız Pierre Loti’nin doğduğu ve öldüğü şehirlerdeki iki meydana “Eyüp Sultan” ismi verilmiş olması da acaba kanına dokunuyor mu? İstanbul 2010 Ajansı ve Eyüp Belediyesi’nin girişimi ile Pierre Loti’nin doğduğu St. Pierre D’Oleron kenti ile yazarın öldüğü Rochefort kentindeki iki ayrı meydana “Eyüp Sultan Meydanı” adı verilmiş, Rochefort Belediyesi ile Eyüp Belediyesi de ‘kardeş şehir’ ilan edilmişti.

Vahit Kiler kimdir?
Vahit Kiler, Başbakan Erdoğan ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen; Artvin, Antalya, Erzurum, Muş gibi kentlerde pek çok HES projesini sürdüren Kiler Holding’in sahibi Nahit Kiler’in kardeşi. Kiler Holding aynı zamanda “Avrupa’nın en yüksek gökdeleni” diyerek övündüğü Sapphire gökdelenini de inşa eden şirket olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıl Sapphire inşaatı sırasında işçilerin ücretlerinin ödenmemesi üzerine direniş patlak vermişti.

Piyet Loti’nin ismi değiştirilemez
Alevi Vakıflar Federasyonu Doğan Bermek: “ Bu olursa çok  büyük saygısızlık olur. Devletin adına Alevileri kesmek için Kürt gruplarını örgütleyen bir insanın isminin verilmesi kabul edilemez.  Çok istiyorsa Vahit Kiler kendi sahip olduğu alışveriş merkezi Safir’in ismini değiştirsin.”
Alevi Dernekler Federasyonu Hüsniye Takmaz, “ Alevilerin yoğun yaşadığı İstanbul Kartal İlçesi’nde  de bir hastanenin  ismini Yavuz Sultan Selim  hastanesi  olarak değiştirildi.  Biz belli bir inanca ait değil, barıştan, birliktelikten yana tavır koymuş, bunun için hizmet vermiş kişilerin isimlerinin verilmesini istiyoruz” diye kaydetti.

Necdet Saraç/Yurt

Zulmün bir başka adı: İdris-i Bitlisi… (yazı dizisi 1)

İdris-i Bitlisi ne yapmıştı? (yazı dizisi 2)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: