Özgür Suriye Ordusu’nu ABD silahlandırıyor!

Rusya, ABD’nin Suriyeli işbirlikçileri silahlandırdığını duyurdu. Böylelikle, Moskova yönetimi ilk kez açıkça ABD’nin adını vermiş oldu.
Suriye yönetimini silahlandırdığı yolundaki ABD suçlamasına yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriyeli işbirlikçileri silahlandırdığını söyledi. Böylelikle ilk kez Moskova yönetimi açıkça ABD’nin adını vermiş oldu. Rusya daha önce isyancıların dış güçler tarafından silahlandırıldığını ileri sürüyordu ancak Lavrov ilk kez ABD’nin adını açıkça zikretti. Tahran’a bir ziyaret düzenleyen Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Brookings Enstitüsü’ndeki konuşmasında gündeme getirdiği suçlamalara yanıt verdi. Clinton’ın, “Rusya’nın Suriye’ye taaruz helikopterleri göndermekte olduğuna ilişkin bilgi edindik” sözlerini yalanlayan Lavrov, Suriye’ye yalnızca hava savunma sistemleri gibi konvansiyonel silahlar sağladıklarını belirtti. Bu durumun uluslararası hukuka uygun olduğunu kaydeden Lavrov tezat olanın ABD’nin Suriye yönetimine karşı savaşmaları için isyancılara silah sağlaması olduğunu savundu.

Ülke parçalanmasın
Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Esad’ı desteklemediklerini, yalnızca bu ülkenin parçalandığını görmek istemediklerini kaydetti. Suriye ile ilgili yapılacak konferansa bölgede etkili olan tüm ülkelerin desteğini arzu ettiklerini belirten Lavrov, İran’ın bu toplantılara katılmasını istediklerini tekrarladı.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: