TESEV, ‘bölünmez bütünlüğü’ değiştirdi

Soros’un desteklediği ve Kılıçdaroğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı TESEV, hazırladığı “Yeni Anayasada Yerel ve Bölgesel Yönetim” başlıklı raporla, Anayasa’nın ikinci ve üçüncü maddesini değiştirdi. Raporda, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” ifadesi, “Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür. Örgütlenmesi yerinden yönetim esasına dayanır” şeklinde değiştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı ve Soros’un finanse ettiği TESEV, hazırladığı “Yeni Anayasada Yerel ve Bölgesel Yönetim” başlıklı raporu dün Taksim Nippon Hotel’de gerçekleştirdiği “Yeni Anayasada Yerel ve Bölgesel Yönetim” konulu sempozyumda sundu. TESEV’in raporunda mevcut anayasada değiştirilemez maddeler arasında yer alan ilk üç maddesinden, ikisinin değiştirilmesi dikkat çekti.

1982 Anayasası’nın Genel Esaslar başlığı altındaki ilk maddede yazılı olan “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir” ibaresi TESEV’in raporunda da aynen yer aldı. Ancak Cumhuriyetin niteliklerini ve Devletin bütünlüğünü belirleyen ikinci ve üçüncü madde değiştirilti.

İstiklal Marşı’nı kaldırdılar

82 Anayasası’nın ikinci maddesinde Cumhuriyetin nitelikleri, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” şeklinde belirlenmişti. Ancak TESEV’in raporunda bu ifade “Yurttaşların ortak varlığı olan Türkiye Cumhuriyeti insan haklarına dayanan, çoğulcu, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir” olarak değiştirildi.

TESEV’in raporunda yalnız ikinci madde değil, üçüncü madde de değiştirildi. Mevcut anayasada üçüncü maddenin başlığı “Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti” olarak belirlenirken, TESEV bu başlığı “Devletin bütünlüğü” olarak değiştirdi. Yine üçüncü maddenin içeriğindeki “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır” ifadeleri kaldırıldı, yerine “Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür. Örgütlenmesi yerinden yönetim esasına dayanır” ifadesi kullanıldı.

26 bölgeye böldüler

TESEV’in yeni anayasa raporunda dikkat çeken önemli bir başka nokta da eyalet sisteminin savunulması. Raporda yerinden yönetim birimleri arasına il yönetimi, büyükşehir belediyesi yönetimi, belediye yönetimi, köy ve mahalle yönetiminin yanı sıra bir de “bölge yönetimi” eklendi. Türkiye’yi federasyona götürecek bu öneriye göre, bölge yönetimi; Bölge Meclisi, Başkan ve Yürütme Kurulu’ndan oluşacak.

2006 yılında yürürlüğe giren “Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun” başlığı altında belirlenen 12 Bölge, TESEV Raporunda 26 bölgeye çıkartıldı. Yerel yönetimlere olağanüstü yetki tanıyan TESEV raporunda, yerinden yönetim birimlerinin yöre halkının tümünü ilgilendiren konularda halkoylamasına başvurabileceği de vurgulandı. Türkiye’yi adım adım bölünmeye götürecek bu raporda, kamu hizmetlerinin sunumunda resmi dil dışındaki dillerin kullanımı da yasal düzenlemelere bırakıldı.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: