İsrail’den Suriye’ye dış müdahale çağrısı

Uluslar arası ve bölgesel müttefiklerinin aksine Suriye’deki isyanı açıkça destekler gözükmekten sakınan İsrail, Suriye’ye dış müdahale talebinde bulundu.

İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot ve Haaretz gazetelerinin haberine göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Suriye rejimi İran ve Hizbullah’ın desteğiyle sivilleri katlediyor” derken, Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz ise müttefiklerine Suriye yönetimini devirmek için dış müdahale çağrısında bulundu.

İsrail Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz, ordu radyosuna verdiği demecinde “Şu an Suriye’de bir katliam yaşanıyor, uluslar arası güçlerin bu konudaki sessizliği insanlık mantığına aykırıdır” dedi.

Uluslar arası güçlerin çok uzak olmayan bir geçmişte Libya’ya karşı askeri müdahale seçeneğini kullandığını hatırlatan İsrail Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz, “Esed rejiminin devrilmesi için acil bir askeri müdahale zorunludur” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Danny Ayalon Suriye’de şiddetten zarar görenlere yardım etmeye hazır olduklarını belirtirken İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ise daha duygusal bir açıklamada bulunarak “Çocukların cesetlerini taşıyan küçük tabutlara daha fazla kayıtsız kalamayız. Kıyım her geçen gün daha da kötü bir hal alıyor. Yaşamak için kendilerini bu yangının içine atan isyancılara büyük saygı duyuyorum. Umuyorum ki zafer onların olacaktır” dedi.

Siyasi gözlemciler, uzun bir süre Suriye’de dış destekli devrime açıkça resmi destek vermemeye özen gösteren İsrail’in Suriye’ye karşı açıkça dış müdahale talep etmeye başlamasının Hula katliamı sonrasında müdahale ihtimalinin yeniden gündeme gelmesiyle alakalı olduğunu savunuyor.

YDH

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: