Türkçe Olimpiyatları nedir?

Günlerdir Türkçe Olimpiyatları adı altında gerçekleşen organizasyonlar ve yayınlanan reklamlar ile ortalık velveleye verilmekte. Bizde nedir bu Türkçe Olimpiyatları diye kafa yoralım dedik. Olimpiyat kelimesi mesela. Antik Yunanistan’da Zeus onuruna yapılan spor yarışmalarıdır. Zamanla 4 yılda bir farklı ülkelerde farklı kollarda spor müsabakalarının gerçekleşmesi olarak değişmiştir. 20. yüzyılda sporun pek çok dalında olimpiyatlar organize edilmiş ve epey sayıda olimpiyat oyunları belirli aralıklarla, sürekli olarak devam etmektedir. Ortak özellikleri çeşitli spor dallarında ve her defasında farklı ülkelerde düzenlenmeleridir. Türkçe Olimpiyatlarına bakınca bu özelliklerin hiçbirini göremiyoruz. Zorlayınca belki ilk olimpiyatlar ile Zeus onuruna Türkçe Olimpiyatlarının ise Fetullah onuruna yapılmasını ortak nokta olarak değerlendirebiliriz. Yinede çocukların çıkıp şarkı söylemeleri olimpiyat kavramıyla alakasız bir durumdur. Ama burada kelime üzerinden gidip eleştireceğimiz organizasyonun onlarca çarpık noktasını gölgede bırakmak istemeyiz. Bu şekilde bir yol izlersek 19 Mayıs etkinliğimizde kullandığımız “viva 19 Mayıs” sloganımızdaki “viva” kelimesiyle kafayı bozup TGB’ye saldırmak için mal bulmuş mağribi gibi yazılar yazanlardan bir farkımız kalmaz.

Onuncu Türkçe Olimpiyatları düzenleniyormuş bu sene. Onuncu olabilmesi için daha önce dokuz kez gerçekleşmesi lazım doğal olarak. Ama tarihte birinci, ikinci, üçüncü Türkçe Olimpiyatlarına rastlayamıyoruz. Organizasyonun adı ilk seneler “Uluslararası Adım Adım Türkçe” yarışmasıdır. İlk seneler Fetullah Gülen cemaatinin kendi yağında kavurduğu bu yarışmalar daha kısıtlı imkanlarla gerçekleşmiştir. Zamanla cemaatin devlet yönetimine yuvalanması ve devlet kaynaklarını cemaatin organizasyonlarına aktarmasıyla daha şatafatlı hale gelmiştir. Örneğin ilk sene 17 ülkeden 62, ikinci sene 24 ülkeden 120 öğrencinin katıldığı yarışma bugün 130 ülkeden 1000’i aşkın yarışmacının katıldığı bir duruma gelmiştir. Cemaatin açıkladığı rakamlar doğrumudur pek güven olmaz, Zaman gazetesi tirajı gibi şişirilmiş lüzumsuz bir güruhtan da ibaret olabilir 1000 kişinin büyük bölümü. Cemaat rakamların büyüklüğünü çok seviyor. Bu hem onların hakim oldukları veya baskı kurdukları devlet idaresinin güdümlerinden çıkmaması yönünde bir güç gösterisi hem de zavallı egolarının tatmini açısından bir araç. Yalnız katılımcı sayısı artmakla kalmıyor, zamanla devlet kurumları da bu organizasyona her yönüyle sponsor oluyorlar. İlk seneler Zambak Yayınları gibi sıradan sınavlara yönelik kitap basan cemaat bağlantılı yayınevinin sponsorluğunda gerçekleşen bu etkinlik bugün Türkiye’nin en büyük kurumlarının desteğini almakta.

Devlet himayesinde cemaat şovu

Başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı, AKP’li belediyeler, Türk Hava Yolları(THY), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı(TİKA), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB), Posta Telefon Telgraf(PTT) gibi devlet kurumları ve kuruluşları bulunmakta. Bunun yanı sıra Türk Telekom gibi AKP döneminde satılan devlet kuruluşları ve Burger King, General Motors gibi ABD menşeili firmalar da sponsorlar arasında yer almakta. Yarışmaların yapıldığı mekanlar genelde devlet kurumları veya belediyelere ait yapılar ve şartsız olarak cemaatin kullanımına açılmaktalar. TBMM’den tutun Dolmabahçe Sarayı’na kadar kamuya ait en önemli yapılardan stadyumlar ve tiyatrolara kadar her yönüyle cemaate tahsil edilmiş durumda. Organizasyon her yıl çeşitli illerde parça parça gerçekleşiyor ve o illerdeki validen, emniyet müdürüne, üniversite rektöründen belediye başkanına kadar kamu görevlileri ve yerel yöneticiler cansiperane çalışıyorlar. Örneğin 3 yıl önce Bursa’da düzenlenen Türkçe Olimpiyatları Şiir Yarışması’nın finaline Bursa valisi, Uludağ Üniversitesi Rektörü, Bursa Emniyet Müdürü vekili, İl Milli Eğitim Müdürü ve AKP’li belediye başkanları eksiksiz katılıyorlar. Bursa örneği her yıl, çeşitli illerdeki durumu göstermesi bakımından sadece bir örnek. Hanefi Avcı Fetullah Gülen cemaatinin Emniyet başta olmak üzere devlet kurumlarında ne derece örgütlü olduklarını anlattığı kitabının adını “Dün Devlet Bugün Cemaat” olarak koymuştu. Sırf Türkçe Olimpiyatları adındaki etkinlik bile cemaatin ne derece devlet idaresine sızdığını ve yönlendirdiğini görmek açısından yeterde artar bile. Kaşif Kozinoğlu ise öl-dürül-meden önce el yazısıyla Aydınlık’a yolladığı mektuplarda Türkçe Olimpiyatlarının sponsorlarını sayıyordu sanki. Kozinoğlu mektubunda “Büyükelçilikler, TİKA ve THY’nin cemaat ofisi gibi çalıştığını” belirtmişti. Son yllarda TİKA ve THY’nin bu olimpiyatlar için sürekli sponsor olmaları bu iddiayı oldukça güçlendiriyor.

Malvarlığı milyarlarca doları bulan Fetullah Gülen cemaatinin düzenlediği Türkçe Olimpiyatlarının tanıtımı ise “kamu spotu adı altında hem ücretsiz hem de bütün kanallarda yaygın olarak gerçekleşmekte. RTÜK’ün AKP’li üyesi Esat Çıplak Türkçe’nin yaygınlaşması amacıyla tanıtım filmlerinin ücretsiz yayınlanmasına onay verdiklerini söylese de Türkiye’de yayınlanan Türkçe Olimpiyatı reklamlarının Türkçe’nin yaygınlaşmasına nasıl bir katkı sağlayacağı hala gizemini koruyor. Televizyon reklamlarının yanı sıra şehir içlerinde billboard reklamları, afişler ve bildiriler de AKP’li belediyelerin desteğiyle basılıp yayınlanıyor.

Cemaat THY ile uçuyor

Hava iş kolunda grev yapmayı yasaklayan yasaya karşı eylem yapan 305 çalışanı işten kovan THY cemaat için pek iyi yürekli davranıyor. Yılın ilk yarısını büyük zararla kapatan THY her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanında bulunan cemaat okullarından öğrencileri Türkiye’ye taşıdı. THY’nin son yıllarda fetullahçı işadamlarının kuruluşu olan TUSKON’un yönlendirmesiyle dış hat açması ve cemaatçi işadamlarının çıkarı için zararına seferler düzenlemesi basında yer almıştı. Bunların yanı sıra THY, AKP politikalarına göre de sefer koyup çıkarabiliyor. Örneğin yıllardır devam eden Suriye seferleri AKP’nin Suriye düşmanlığı üzerine birden kaldırıldı, bunun yerine AKP ile sarmaş dolaş olan Barzani için Erbil’e sefer koyuldu. 2010 yılı Türkçe Olimpiyatları sırasında ise Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali sergi salonunda Zaman gazetesi foto muhabirlerinin önceki yıl yapılan Türkçe Olimpiyatları’nda çektikleri fotoğraflar sergilenmişti. Türkçe Olimpiyatları adı altında gerçekleşen cemaat şova dünyanın dört bir yanından binden fazla kişiyi taşıyan THY’nin masrafı ise milyon dolarlar civarında olmalı.

Stadyumlar Milli bayramlara yasak cemaate serbest

AKP hükümeti önce 23 Nisan ardından 19 Mayıs derken bütün milli bayramlara stadyum yasağı koydu. Birçok liboş ve gerici köşe yazarı ise stadyumda gerçekleşen kutlamaların faşist dönemleri hatırlattığını, ya da Kuzey Kore’yi çağrıştırdığını iddia ederek eleştirdiler. Milli bayramların stadyumlarda yasaklanmasından sonra AKP İstanbul İl Kongresini TT Arena Stadyumunda gerçekleştirdi. Daha sonra Diyarbakır ve Urfa’da da benzer stadyum kongreleri gerçekleşti. Milli bayramlar için faşist dönemlere atıf yapanların AKP’nin stadyum şovları karşısında sessiz kalmalarına şaşırdık desek yalan olur. Önceki yıllar kongre salonları ve kapalı spor salonlarında gerçekleşen etkinlikler bu sene futbol stadyumlarına sirayet etti. Cemaatin Ankara’daki hamisi İ. Melih Gökçek himayesinde ve Ankara Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Ankara 19 Mayıs Stadyumunda gerçekleşen etkinlikler cemaat şova döndü. Yaklaşın 20 bin koltuk kapasiteli stadyumun dolması üzerin Melih Gökçek “burada 50 bin kişi var” diyerek pratik zekasını bir kez daha kanıtladı.Geçen sene de Antalya Atatürk Stadyumu’nun kolonlarının korozyona uğradığı gerekçesiyle 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi milli bayramların stadyumda kutlanmasına izin verilmemişti. Antalyaspor maçlarını Antalya’nın 30 km. dışındaki başka bir stadyumda oynamak zorunda kalmıştı. Ne hikmetse kapısı kilitli stadyum aynı sene cemaate kapılarını açarak Türkçe Olimpiyatları’nın Antalya ayağına ev sahipliği yapmıştı. 23 Nisan törenlerinin içinin boşaltıldığı ve stadyum kutlamalarının yasaklandığını da eklersek; cemaatin dünyanın dört bir yanından çocukları getirerek stadyum şovlarıyla 23 Nisan alternatifi bir etkinliği gerçekleştirdiğini söylemek yanlış olmaz.

Fetullah hocaya selam çakma olimpiyatları

Türkçe Olimpiyatları adı altında gerçekleşen bu şarkı yarışmaları, her sene okyanus aşırı selam yollamaları da beraberinde getirdi. Cemaatçi olan veya cemaatin kanca attığı siyasiler, sanatçılar, sporcular yazarlar kısacası kamuoyunun gözleri önündeki pek çok isim Türkçe Olimpiyatları çerçevesinde konuşurken sürekli Fetullah hocaya selam gönderme gereği hissediyorlar. Şu an hapiste olan ama fikirleri iktidarda olan Mehmet Ağar 2006 yılında düzenlenen Türkçe Olimpiyatları finalinde şunları söylemişti “Şu anda hasta ve gurbette olan Fethullah Gülen’in büyük hayaline iman eden ve bunu gerçekleştiren herkesi tebrik ediyorum”.  Karanlık dönemde kontrgerilla şefliği yapan ve “devlet için bin operasyon yaptık” diyen Ağar’ın yanında faili meçhullerin üzerine gidildiğini iddia ederek cemaate sırnaşan Sinan Çetin’in Türkçe Olimpiyatları finalinde Gülen’e yolladığı mesaj ise çok anlamlı:

“Ona teşekkür etmemin en önemli tarafı, bu ülkeyi, bu insanları, bu dili sevdirdiği için, Hrant Dink’in katillerine ve Orhan Pamuk’a ’seni öldüreceğiz’ diyenlere bu ülkeyi bırakmadığı için. Bu ülkede, bu ülkeyi sevmenin bir suç olmadığını, hatta gurur verici olduğunu gösterdiği için Fethullah Gülen’e teşekkür ediyorum”

AKP’nin dalkavuklarından olan Yiğit Bulut ise geçen sene gerçekleşen etkinliklerde Gülen’i Türkiye’ye getirmesi için Gül’e ricada bulunmuştu. Bulut’un konuşması şu şekilde: “Yaptığının genişliğini ve küreselliğini her geçen gün daha iyi görebileceğimiz, kavrayabileceğimiz Fethullah Gülen’i, Türkiye’ye davet etmek ve Türkiye adına yarattığı küresel gücü- küresel sentezi Türk devleti adına takdir etmek görevi Cumhurbaşkanlığı makamına düşer. Gülen yaptıklarının Türkiye tarafından bağrına basıldığını sağlığında görmeli ve Türkiye birkaç akılsız, öngörüsüz adamın bize korku pompalamak adına yarattığı 28 Şubat ayıbıyla bu şekilde hesaplaşmalıdır” .

Tayyip Erdoğan daha önce gerçekleşen Türkçe Olimpiyatlarında “Bize bizi hatırlatan, bize özümüzü, bize sözümüzü hatırlatan her bir kardeşimize ülkem, milletim adına yürekten gönülden şükranlarımı sunuyorum” sözleriyle organizasyonu övmüştü.

Danıştay Başkanı Hüseyin Hüsnü Karakullukçu, Fetullah Olimpiyatları için ” Öğretmenlerinizi tebrik ediyorum, bu işte onların büyük emekleri var. Bu güzel hizmetiniz devam etsin istiyorum. Bizi duygulandırdınız, onurlandırdınız” demişti. Karakullukçu, Tayyip Erdoğan’ın “hizmetlerimizin önünde duran tek engel Danıştay kaldı” dözlerinden sonra 12 Eylül referandumunda yapılan değişikliklerle başkan yapılmıştı.

Türkçe Olimpiyatlarında her sene değişik isimler Fetullah hocaya selam yollasa da değişmeyen tek isim Egemen Bağış’tır. Devlet Bakanı Bağış her yıl büyük bir şevkle organizasyona katılır ve basına cemaat hakkında övgüler içeren demeçler verir. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’da Olimpiyat etkinliklerinde yaptığı konuşmada gittiği ülkelerdeki cemaat okullarına gitmemezlik yapmadığını belirtmişti. Bakanlar kurulu bu sene tam kadro cemaatin olimpiyatlarına katılıyor.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bülent Arınç’tan İbrahim Tatlıses’e, Muammer Güler’den Ali Ağaoğlu’na, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’den, Beyazıt Öztürk’e kadar bu organizasyonun içerisinde bulunup cemaate hizmet edenlerin sayısı hiç de az değil.
Dikkat çekici taraf ise CHP’nin bu cemaat şovuna verdiği destek. Örneğin Ahmet Şık’ın İmamın Ordusu isimli basılmamış kitabının imha edilmesi operasyonu ile ilgili Meclis’te Gülen cemaatini eleştiren CHP milletvekili İsa Gök “Belki bundan sonra yargıdaki Fethullahçı çete deşifresi olacaktı” demişti. Milletvekili tarafından haklı olarak çete tanımıyla belirtilen bu kirli yapılanma hakkında ise aynı partinin genel başkanı pek farklı düşünüyor olmalı. Daha önce pek çok Fetullahçı ismi Parti Meclisi’ne katan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçen sene gerçekleşen Türkçe Olimpiyatlarında “güzel bir etkinlik, Türkçenin evrensel bir dil olmasına katkı sağlıyor” yorumunu yapmıştı. Geçen sene Türkçe Olimpiyatları’nın İzmir ayağında konuşan CHP’li İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkçe Olimpiyatlaına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söylemişti. Bu sene de CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen “çok güzel ve yararlı bulduğunu” belirterek organizasyonu övdü.

Türk okulları mı CIA yuvaları mı?

Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren cemaat okulları son yıllarda pek çok ülkede kapatıldı. Rusya Federasyonu, İran, Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan cemaat okullarını kapatmıştı. Cemaat okullarının faaliyetlerinin yasaklandığı ülkeler ABD’nin ajan faaliyetlerini arttırdığı ABD güdümünde olmayan ülkeler. Örneğin geçtiğimiz yıl Özbekistan’da cemaat okuluna yapılan baskın sonucu ABD’li öğretmenlerin CIA ajanı olduğu tespit edilmiş; 5 ABD’li 3 Türk öğretmen tutuklanarak hapse atılmışlardı. Daha önce Rus gizli servisi FSB, cemaat okullarında ulusal güvenliğine aykırı eğitim ve öğretim yapıldığını, bu okullarda çalışan öğretmenlerinde Amerika ve İngiltere adına ajanlık yaptığını saptamış ve okulları kapatmıştı. Yine geçen sene Türkmenistan’ın cemaat okullarını kapatma sebebi cemaat okullarının ABD’ye casus yetiştirdiği, Türkmenistan’ın idari ve kültürel yapısına sızmak olarak gösterilmişti.

Eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Osman Nuri Gündeş, anılarını anlattığı “İhtilallerin ve Anarşinin Yakın Tanığı” isimli kitabında cemaat okullarının CIA bağlarını ortaya sermişti. Gündeş, Gülen cemaatini “moon tarikatı” na benzetiyor ve cemaat okullarında CIA ajanlarının görev yaptıklarını, Türk Milli Eğitim yetkililerinin de durumdan haberdar olduğunu ama hiçbir şey yapmadıklarını yazıyor. Gündeş kitabında ABD’den Özbekistan’a “dostluk köprüsü” adı altında giren 70 kişilik diplomatik pasaportlu İngilizce öğretmeni kafilesinin esasen Pentagon’da üretilen ABD politikalarının uygulayıcıları olduğunu belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda ise Uganda’da cemaat okulunda öğretmenlik yapan Emin Baro isimli kişinin elliden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Cemaat okullarında eğitim dili Türkçe mi?

Gülen cemaatine ve Türkçe Olimpiyatlarına karşı çıkanlara yönelik cemaat taraftarlarından hemen hemen aynı tepki geliyor. Dünyanın dört bir yanında Türk okulları açılmasından, Türkçe öğretilmesinden neden rahatsız oluyorsunuz? CIA ajanlarının referansıyla ABD’de el bebek gül bebek yaşayan Fetullah’ın okullarında CIA ajanlarının fink attığını belirtmiştik. Eğer o okullarda Türkçe eğitim verilse dahi bu gerçek bile karşı durmamız için yeterde artar bile. Dünya çapındaki cemaat okullarında iddia edildiği gibi Türkçe eğitimde verilmiyor. Okullardaki eğitim dili tamamen İngilizcedir. Afrika’da birkaç Fransızca konuşulan ülkede Fransızca eğitim verilmekte ama bunun dışında genel olarak İngilizcedir. Ülkelerin kendi dillerinde eğitim yapılmamakta, İngilizce öğrenim öğrencilere dayatılmaktadır. Türkçe ise bazı okullarda seçmeli ders olarak okutulmaktadır. En iyi öğrenen gelip ezbere şarkı söyleyip, şiir okumaktan ileri gidemez. Yani cemaat severlerin iddia ettikleri gibi Türkçe öğretilmemekte. Milliyetçi damarı tutup Türkçe Olimpiyatlarında “Dünya Türk asrıyla buluşacak” diyen Erdoğan Bayraktar veya cemaat sayesinde Türkçe’nin İngilizce gibi evrensel dil olacağını iddia eden Melih Gökçek anlamaz ama samimi milliyetçilerin cemaatin Türkçe gibi bir hassasiyeti olmadığını bilmeleri lazım. Bırakın Türkçeyi öğretmeyi İngilizceyi hakim kılarak pek çok ulusal ve yerel dilin değer kaybetmesine yönelik katkılarını görmezden gelemeyiz. Cemaatin Türkçe gibi hassasiyetinin olmadığını yayın organlarında kullandıkları kelimeler ve kendi aralarındaki konuşma tarzlarından anlayabiliriz.

İnsanlık düşmanları el ele

Türkçe Olimpiyatlarının bu seneki sloganı “insanlık el ele”. Cemaatin duyguları istismar ederek eylemlerini gerçekleştirdiğini belirtmeye gerek bile yok. Ama hangi insanlık. İnsanlık el ele değil, insanlık ayaklar altında. Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da cemaatin hamiliğini yapan ABD insanlara kan kusturuyor mesela. Yetmez Suriye ve Lübnan’da da benzer dramların yaşanması için insanlık düşmanları epey mesai harcıyor son zamanlarda. İnsanlıktan bahseden cemaat hep destek çıkıyor bu insanlıktan nasiplenmemiş kirli planlara. İnsanlık değil ama neoconlar, bankerler, din tüccarları, savaş baronları, medya tekelleri, silah tüccarları el ele şu sıralar. Ülkemizde kirli tertiplerle yurtsever aydınları hapseden, birçoğunun hayatını çalan kirli yapı insanlığı ağzına almamalı kanımızca.

tgb.gen.tr

3 Responses to Türkçe Olimpiyatları nedir?

 1. Benhur says:

  http://tr.wikipedia.org/wiki/1._Uluslararas%C4%B1_T%C3%BCrk%C3%A7e_Olimpiyatlar%C4%B1

  Türkçe olimpiyatlarının birincisi.Hani birinci ikinci üçüncü falan yok diye üfürmüşsün.

  • author says:

   Yazıda ilk üç yıl Türkçe Olimpiyatları adı kullanmadılar deniliyor(şarkı şiir yarışmasına neden olimpiyat desinlerki hemide) sonraki yıllarda bu ismi aldı ve adım adım Türkçe yarışmasını olimpiyatlar olarak değiştirdiler. Wikipedia ise senin benim gibi insanların doldurduğu maddelerle dolu.

 2. arsipel says:

  Olimpiyat kelimesi deyince aklıma kas gücüne dayalı çeşitli sportif yarışmalar geliyor. Olimpiyat ne demekse. Hem o küçük çocuklara ,kendi ana dillerinin dışında , Türk’e propaganda yapmak gibi basit bir dille şarkı ,türkü okutmak bana biraz faşizm gibi gelmekte.Yazık ki ne yazık ! Bizim 23 Nisanlarımız vardı ve kimse de o dünya çocuklarına bir harmandalı oynamalarını dayatmıyordu. Bu cemaat ve onların savundukları değerler tam bir güvenlik sorunu.Tam anlamıyle kavramlarımızla, bayramlarımızla ve Türk’ün ulus devletiyle oynamaktalar. Her Türk yurttaşının bu ortaçağ kafasına karşı donanımlı ve cesaretli olması gerekiyor.

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: