İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey: HADDİNİZİ BİLİN

Aydınlıkçılar davası dün Silivri Cezaevi’ndeki büyük duruşma salonunda başladı. Davada yargılanan İşçi Partisi (İP) yöneticileri, Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal çalışanlarına destek vermek için Türkiye çapından binlerce yurtsever de Silivri’deydi.

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, duruşma salonunun önünde yaptığı basın açıklamasında “Beşiktaş’taki savcılar kendilerini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Silivri’deki mahkeme ise kendini Anayasa Mahkemesi sanıyor. Savcılar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevini gasp etmişlerdir” dedi.

‘Anayasa ihlal edildi’

Özbey, iddianamede İP’nin yasal, meşru ve siyasi faaliyetlerinin suç olarak gösterildiğini belirterek “Yasalara göre siyasi partilerle ilgili açılacak davalara Anayasa Mahkemesi bakar. Biz de bu davanın özel görevli mahkemede görülemeyeceğini, davanın durdurularak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini istedik. Mahkeme Anayasa’yı ihlal ederek Anayasa suçu işlemiştir” açıklamasını yaptı.

İddianamede Tayyip Erdoğan’ın 36 kez ilan ettiği gibi BOP Eşbaşkanlığı’na karşı çıkmak, Atatürk Cumhuriyeti’ni savunmanın suç haline getirildiğini dile getiren Özbey, “Hadlerini aşarak İP’yi yargılamak istemişlerdir. İP teslim alınamaz. Tüm saldırılara ve operasyonlara rağmen görevinin başındadır. BOP Eşbaşkanlığı’nı yıkacaktır ve tarihin çöplüğüne atacaktır. Yurttaşlarımızı da Türkiye’nin bölünmesi ve ordumuzun imhası için yöneltilen bu tertibe karşı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

‘Hadlerini aştılar’

“Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın korkusuz ve cesur gazeteciliği yargılanmak istenmektedir” diyen Özbey, AKP iktidarına şöyle seslendi: “Aydınlık karatılamaz. Aklınızı başınıza alın, yıkılmanız yakındır. Halkımız sizi işgal ettiğiniz koltuklardan indirecek ve yeniden Cumhuriyet devrimini kuracaktır.”

Özbey’in açıklamasının ardından hep birlikte Silivri Cezaevi’nin önünde özel görevli mahkemelerin kaldırılması amacıyla kurulan nöbet çadırını ziyaret edildi. Çadır alanına girerken, “Cumhuriyet değil AKP yıkılacak”, “Emek, namus, vatan, Perinçek’e bin selam”, “Milli meclis, milli hükümet” sloganları atıldı.

Aydınlıkçıların durma lüksü olmadığını vurgulayan Özbey, “Herkes gelecek İP karargâhında askere gider gibi kaydını yaptıracak. Atatürk devriminin o büyük birliğini Nazım Hikmetleri, İnönüleri İP’de birleştirelim. Gün, görev günüdür. Mustafa Kemal, boynunda idam fermanıyla Samsun’a çıktı. Milletin öncülerini birleştirdi” dedi.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: