Hula katliamının detayları

Suriye televizyonu, Humus kentinin Hula kasabasında 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının görgü tanıklarının ifadelerini yayımladı.

Suriye televizyonuna konuşan görgü tanıkları, 32’si çocuk 92 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının terörist gruplar tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Televizyona konuşan bir görgü tanığı, “Yüzlerce kişiyle saldırdılar, RPG’ler ve roketler taşıyorlardı. Sayıları çok fazla olduğu için evleri grup grup kuşatıyorlardı. Her grupta yaklaşık 50 kişi vardı. Duvarları delmek ve evlere girmek için roketlerle evlere ateş açtılar. Evlere girdikten sonra da yakıp yıktılar, öldürdüler ve cesetleri tahrip ettiler” dedi.

Bir kadın görgü tanığı terörist grupların giderek daha fazla sorun olmaya başladığını belirtirken, diğer bir kadın ise “katliamı ordu yapmadı, ordu bizleri korumaya çalışıyordu” dedi.

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi de Birleşmiş Milletlerde yaptığı açıklamada saldırının ayrıntılarına ilişkin şunları söyledi: “Cuma namazından sonra yaklaşık 200-300 kişilik bir silahlı grup, öğleden sonra saat 2 civarında Hula’nın belli bir bölgesinde toplandı. Tanksavar roketlerini, havan toplarını ve makineli tüfekleri taşıdıkları pikap araçlarıyla el-Yebiyye yolunu kullanarak bölgedeki asayişi koruma güçlerine saldırdılar.

Bu saldırılar, saat 2’den gece 11’e kadar sürdü. Burada yarım saatlik bir çatışmadan söz etmiyorum. Öncesi, sonrası, planlaması olan bir saldırıdan bahsediyorum. Teröristler, güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgeye yaptıkları saldırılardan sonra sivillerin olduğu tarafa yöneldiler. Ardından da Hula’ya bir kilometre mesafedeki diğer bir köye saldırdılar. Oradaki hastaneyi, halkın tarım ürünlerini ve evlerini ateşe verdiler. Hula yakınındaki eş-Şumariye adlı köyde onlarca masum insanı katlettiler.

Burada tek bir noktadaki bir olaydan söz etmiyoruz. Birçok küçük köyü kapsayan geniş çaplı bir silahlı eylemden söz ediyoruz.”

ydh.com.tr

Reklamlar

One Response to Hula katliamının detayları

  1. Ali says:

    teröistler öğleden sonra 2den (yani 14.00’dan) gece 11e kadar bir şehirde/kasabada insan katlediyor ve Suriye ordusu ortalarda yok! Hiç müdahale etmiyor ya da edemiyor.
    Sizce de tuhaf değil mi? Bir odunun elinde tank,ağır top,uçak ve helikopter vardır.Böylesine organize bir saldırıya bu ağır silahlarla mukabele etmek gerekir.Ordunun ya haberi olmuyor ya da müdahale ederse teröristleri yenemeyeceği korkusuyla korkup kaçıyor.
    Çok ilginç gerçekten!

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: