İstanbul Barosu teslim olmuyor

İstanbul Barosu teslim olmuyor. Savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve 10 Baro yöneticisi ifade vermeye gitmeyeceklerini açıkladı. İstanbul Barosu, savunma hakkının kutsallığını savunmaya ve mücadeleye de devam edeceklerini duyurdu.

İstanbul Barosu, Silivri Başsavcılığı’nın hukuksuz biçimde Balyoz Davası’na avukat göndermesini talep etmesini reddetti. Baro yöneticileri “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlamasıyla ifadeye çağrıldı.

Dünyanın en büyük Barosu olan İstanbul Barosu yönetimi, kanuna ve hukuka aykırı işlem yapmaya zorlandığını savundu. Yasalara uygun işlem yapılmadığı sürece savcılığa ifade vermeyeceklerini açıkladı.

Hukuksuzluğun doruğa ulaştığı olağanüstü dönemlerde hukuk devletini, hukukun üstünlüğünü, savunmayı ve meslek onurunu korumak için bedel ödemek gerekiyorsa, İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri bu bedeli ödemeye hazırdır.

Baro yöneticileri, Savcılığın, Özel Görevli Mahkemelerin keyfi uygulamalarına alet olduğunu belirtti. Savcılığın Adalet Bakanlığından izin almaya gerek duymaksızın “kanuna aykırı” bir soruşturma başlattığına dikkat çekti.

Kendilerini hiçbir ahvalde “şüpheli” hissetmeyen yöneticiler olarak, “şüphesiz” bir hukuk mücadelesini görev sayıp, savunma hakkının kutsallığını savunmaya ve bu uğurda mücadeleye devam edeceğiz.

İstanbul Barosu Yönetimi sadece meslektaşlarının değil, yurttaşların da hukuk güvenliği için “yasaya uygun işlem yapılıncaya” kadar davete icabet etmeyeceklerini duyurdu.

ulusalkanal.com.tr

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: