AKP’nin TGB korkusu tertibe uzandı

AKP iktidarı 19 Mayıs’ta milletin ayağa kalkmasından telaşlandı. Tüm sansür ve baskılara karşı İstanbul’da Türkiye Gençlik Birliği’nin 200 bin kişiyi yürütmesi karşısında, iktidar daha fazla baskıya bel bağladı.

Bakanların her gittiği ilde TGB’li gençler peşinen gözaltına alınıyor ve akıl almaz suçlamalarla karşılaşıyor. Son örnek bugün Sakarya’da yaşandı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin kenti ziyaret edecekti. Bakan gelmeden önce polis 6 TGB’li genci gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi 155 polis imdat hattına yapılan bir suikast ihbarıydı. Bakan kentten ayrıldıktan sonra gençler serbest bırakıldı.

AKP’nin 19 Mayıs’ı yasaklaması milleti ayağa kaldırdı. Türkiye Gençlik Birliği’nin çağrısı ile 200 bin kişi Tünel Meydanı’ndan Dolmabahçe’ye yürüdü.

200 bin kişilik yürüyüş AKP iktidarını telaşlandırdı.
19 Mayıs’tan sonra Bakanlar hangi şehre gitse o ildeki Türkiye Gençlik Birliği üyeleri akıl almaz ihbarlarla gözaltına alındı.

21 Mayıs günü de Manisa’da kahvaltı yapan 2 TGB’li gözaltına alındı. Çünkü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç o gün Manisa’ya gelecekti. Gözaltı sebebi yine bir ihbara dayandırıldı. İhbarcı, guya Erdem ve Burak adlı gençleri kendi aralarında konuşurken duymuştu. Karakola bir eylem planlamışlardı. Gözaltındaki soruşturmada ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı ve gençler serbest bırakıldı. Gençlerin serbest kaldığı saatte Arınç, Manisa’dan ayrılmıştı.

Bugün de İçişleri bakanı İdris Naim Şahin bugün Sakarya’daydı.
Bakan Şahin daha Sakarya’ya adımını atmadan Türkiye Gençlik Birliği üyesi 6 genç gözaltına alındı.

Polis gençleri saat 14.45’te 3 farklı noktadan “protesto yapabilirler” diye gözaltına aldı.
Karakola götürüldüler, ifadeleri alındı ve tutanaklar tutuldu. Tam serbest bırakılacaktı ki 155 Polis İmdat hattına bir ihbar yapıldı. Saat 15.17’yi gösteriyordu. İhbar şöyle:
Alican Yoldaş, Deniz Bilici, Necati Demircan, Mehmet Yaşar Yıldız, Emre Aktaş, Emre Gümüşsu isimli şahısların 15.19’da suikast yapacaklarını konuşuyorlardı…

Sakarya Polisi Gençleri 14.53’te gözaltına alınmıştı ancak 15.19’daki ihbarda “suikast yapacaklarını konuşuyorlar” deniliyordu. O dakikada gençler Cumhuriyet Polis Karakolu’ndaydı.

Meçhul bir kişi “Suikast yapacaklarını konuşuyorlar” diyerek ihbar yapıyordu. Oysa gençler o dakikada karakoldaydı… Gözaltına alındıklarında da farklı noktadalardı. Karakol da mı yapmışlardı bu planı…

Savcının talimatıyla gençlerin üzeri arandı ve kalemden başka bir şey bulunamadı. Savcının talimatıyla da gençler serbest bırakıldı.

O dakikalarda da İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, çoktan Sakarya’yı terk etmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yüz binler TGB ile 19 Mayıs yasağını çiğnedi

 

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: