Tarık Haşimi Camii bombalatmış

Irak’ın “terörist” olarak aradığı, Erdoğan’ın tam destek verdiği Haşimi’nin koruması itiraf etti: O emretti ben de Burasa Camii’ni bombaladım…
Halen Türkiye’de firarda olan ve İnterpol’ün kırmızı bültenle aradığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin koruması, ifadesinde “Eylem talimatlarını ya bizzat kendisi veya damadı Ahmed Kahtani veriyordu” dedi.

“Haşimi cami bombalattı”
Halen Türkiye’de firarda olan ve İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin gıyabında yargılandığı ilk duruşmada ifade veren koruma görevlisi, Burasa Camii’nin bombalanması talimatını Haşimi’den aldığını açıkladı.

Kendisi planladı
Türkiye’nin emrine 17 koruma ve biri zırhlı 5 araç tahsis ettiği Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin gıyabında yargılanmasına iki haftalık ertelemeden sonra başlandı. Mahkemede Tarık Haşimi tarafından öldürtüldüğü iddia edilen kişilerin aile üyelerinin, görgü tanıklarının ve Haşimi’nin koruma görevlilerinin ifadelerinin dinlendiği bildirildi. İki güvenlik yetkilisi ile bir avukatın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak ifadelerine başvurulan görgü tanıkları, söz konusu cinayetlerin Tarık Haşimi tarafından planlandığını iddia etti. Mahkemede ifadelerine başvurulan Tarık Haşimi’nin kişisel koruma görevlilerinden Ahmed Şevki, “O, benden bomba yerleştirilmiş aracı, Burasa Camii’nin yakınına park etmemi istedi. Ben de eylemi gerçekleştirdim. Bu tür operasyonların başlama talimatını ya bizzat kendisi veya damadı Ahmed Kahtani veriyordu” dedi. Galib el-Esedi adlı bir güvenlik yetkilisinin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak da ifade veren Ahmed Şevki, “Galib el-Esedi’yi hedef alan operasyonunun komutanı bendim. Esedi, Tarık Haşimi için bir sorun oluyordu. Haşimi benden onu ortadan kaldırmamı istedi” dedi.

150 olaya karışmış
Ahmed Şevki’nin toplamda 150 terör olayına karışmakla suçlanan Tarık Haşimi’nin koruma görevlilerinden biri olarak bu duruşmada tanık sıfatıyla ifade verdiği açıklandı. Irak’taki birçok terör olayına karışmak suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı çıkarılan Tarık Haşmi, önce Kürdistan bölgesine ardından da Katar ve Suudi Arabistan’a gitmiş, son olarak Türkiye’ye gelmişti. Tarık Haşimi hakkında verilen tutuklama kararına sert tepki gösteren Türkiye, Interpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılan Tarık Haşimi’yi iade etmeyeceğini açıklamıştı.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: