TRT’DE HORTUM

Halktan topladığı paralar ile yayın yapan TRT’nin program satın aldığı bu ayrıcalıklı ajans kimin? One Haber Ajansı’ndaki değişim 2008 yılının sonunda 2009 yılının basında başlıyor. Ajans’ın kurucusu Gökhan Eren… Şirketin ilk kuruluşunda en çok hisseye sahipken TRT ile sözleşme imzalama sürecinde ve sonrasında hisse oranı yüzde 18’e geriliyor. Ortaklar arasına Mükremin Atmaca, Fatih Atmaca ve Özlem Coşkun katılıyor, eski ortaklar ayrılıyor. 50 bin TL sermaye 1 milyon TL’ye yükseliyor ve sahip değişikliği sürüyor. Bu değişiklik 22 Ocak 2009 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısında gerçekleşiyor. Şirkete Mükremin Atmaca, Fatih Atmaca ve Ahmet Altuğ Oğuz ortak olarak katılıyor. Ticaret Sicil Gazetesi’nin 5 Şubat 2009 tarihli sayısındaki bilgilere göre Ahmet Altuğ Oğuz büyük ortak olarak görünüyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Mükremin Atmaca geliyor. Bu değişiklikten 20 gün önce 2 Ocak 2009 tarihinde de TRT ile One Haber Ajansı arasında sözleşme imzalanıyor.

Sadece isim benzerliği mi?

Şirketin 06.11.2009 tarihinde yaptığı olağanüstü Genel Kurulda yeni ortaklar ortaya çıkıyor. Hasan ve Ayşegül Koyuncu ile Erol Dilaver. Hasan Koyuncu hisselerin yüzde 50.5’ine sahip görünüyor. Yüzde 10 ortak görünen Erol Dilaver ise, düşük payına rağmen yönetim kurulu başkanlığına seçiliyor. Erol Dilaver, Etkin Eğitim adlı şirketin eski ortaklarından. Etkin Eğitim, Beyaz Holding ve Lapis Eğitim adlı AKP yandaşı şirketler ile iç içe…

Beyaz Holding; Kanal 7’yi de içine alan, Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden bu yana hızla büyüyen ve son olarak Deniz Feneri e.V yolsuzluğunda, inanç hortumcularının odağı olmakla suçlanan şirket. Sahibi Zekeriya Karaman ise Başbakan Erdoğan’ın dünürü… Bu arada One Haber Ajansı’nın yeni ortakları Hasan ve Ayşegül Koyuncu ile TRT Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi Ahmet Koyuncu arasında bir bağlantı var mı? Yoksa sadece bir soyadı benzerliği mi? TRT yönetiminin bu konuda bir açıklama yapması gerekiyor. Son bir hatırlatma TRT’nin genel müdür müşavirlerinden birisinin adı da Arif Koyuncu… Bütün bunlar tesadüf mü bilmiyoruz. TRT’nin 3 program için 48 trilyon lira verdiği şirketin ucu Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemindeki ayrıcalıklı isimlere uzanıyor. Halkın parası ile yayın yapan TRT, One Haber Ajansı adlı bir şirketle dudak uçuklatan bir sözleşme imzaladı. Şirketin değişen ortaklık yapısını takip edince ballı ihalenin nedeni de ortaya çıktı.

Erdoğan’ın belediyedeki ekibi

Mükremin Atmaca TRT’den ballı ihaleyi alan One Haber Ajansı’nın ortağı. İrfan Çiftçi ise TRT Yönetim Kurulu Üyesi. TRT Yönetim Kurulu üyesi İrfan Çiftçi MÜSİAD Basın Yayın Koordinatörlüğü yapmış. 1994’te Erdoğan’ın başkanlığındaki İBB’de “sivilleşme, demokratikleşme ve çok seslilikten yana kültür politikalarının” mimarı olarak çalışmış. Yine Erdoğan döneminde İBB’nin Kültür İşleri Daire Başkanlığı’nı yapmış. Atmaca ile Çiftçi’nin dostluğu eskilere uzanıyor. Hatta aralarında bir ortaklık bağı da var. Bu iki isim ANKA Danışmanlık şirketinde eski ortaklar.

Yani TRT’nin yönetim kurulu üyesi ile One Haber Ajansı’nın sahibi hem eski dost hem de eski ortaklar! Mükremin Atmaca, Erkan Mumcu’nun Turizm Bakanlığı ve ANAP Başkanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. TRT ile One Haber Ajansı arasındaki görüşmeler devam ederken ajansa ortak oldu. One Haber Ajansı ile TRT’nin anlaşma imzalamasına onay veren TRT yönetim kurulu üyelerinden biri de Zeynel Koç… Zeynel Koç ise Erkan Mumcu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. TRT ile One Haber Ajansı arasında sözleşme imzalandığı dönemde genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Aydınlık

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: