AKP memurla dalga geçti

AKP iktidarı, deyim yerindeyse memurla dalga geçti. Toplu sözleşme görüşmelerinin 4’üncü tur görüşmelerinde memur sendikalarına, 2012 için yüzde 3+3 önerdi. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu toplantı sonrası yaptığı açıklamada “yıllık enflasyon bile yüzde 10’un üzerindeyken hükümetten gelen böyle bir teklif yok hükmündedir” dedi.

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk bir milyondan fazla kamu çalışanını yok sayan teklifi asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Bütün konfederasyonları ortak iş bırakma eylemine çağırdı.

Memurun aylarca beklediği teklif bugün açıklandı. AKP hükümeti 2012 yılı için yüzde 3+3, 2013 için yüzde 2+3 teklifi verdi.

Bu yıl için en az yüzde 15 zam bekleyen memur konfederasyonlarıysa şokta…
Hükümetin teklifini sunduğu bugünkü toplantı sonrasında açıklamalar yapan konfederasyon başkanları eylem kozunu gündeme getirdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu hükümetin teklifine tepki gösterdi.
Gündoğdu, daha bu yılın ilk dört ayında yüzde 3 buçukluk enflasyonun ortaya çıktığını, yıllık enflasyonun da yüzde 10’ları aştığını hatırlatarak hükümetin teklifine tepki gösterdi.

Gündoğdu, teklif için “dağ fare doğurdu” bile diyemediklerini belirtti. Gündoğdu, hükümetin teklifi için “yok hükmündedir” değerlendirmesini yaptı.

Memur-sen, yarın ülke genelinde kitlesel basın açıklaması ile hükümetin teklifini protesto edecek, kendi taleplerini de bir kez daha açıklayacak.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un hükümete tepkisiyse daha sertti. İsmail Koncuk, bu teklifin bir milyonu aşkın memuru yok saydığını söyledi. Koncuk, teklifi asla kabul etmeyeceklerini kaydetti ve hükümete 21 Mayıs’a kadar süre tanıdı. Eğer bu tarihe kadar teklifte bir değişiklik olmazsa, bütün memur konfederasyonlarına genel iş bırakma eylemi çağrısı yaptı.

Koncuk, çağrıya olumlu cevap verilsin verilmesin, öyle bir durumda Türkiye Kamu-Sen’in bütün yurtta iş bırakacağını da açıkladı.

Hükümetin yüzde 3+3’lük önerisinin ardından, taraflar Çarşamba günü yeniden bir araya gelecek.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: