ABD askerine Bodrum’da çuval geçiren TGB’liler mahkemeye çıktı

TGB’li Utku Reyhan yaptığı savunmada “Mustafa Kemal mevcut yasalara, dönemin siyasi iklimine göre suçludur. Tarih Mustafa Kemal’i yargılayanları da Deniz Gezmiş’i yargılayanları da lanetle anmaktadır. Yıllar sonra esefle hatırlanacak bir kararın altına imza atmayınız” dedi

ABD askerinin başına çuval geçiren Türkiye Gençlik Birliği üyelerinin davası Bodrum 3. Asliye Mahkemesi’nde başladı. Geçen yıl 20 Ekim’de ABD askerlerinin başına çuval geçiren 8 TGB üyesi kişiyi hürriyetinden alıkoyma ve hakaret suçlarından 16’şar yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. TGB üyeleri 4 Temmuz 2003’te Türk askerinin başına çuval geçiren ABD askerlerinin, Başkanı’nın ve dönemin Türk yetkililerinin yargılanmasını istedi.

İlk duruşmada mahkeme heyeti emniyet tarafından el konulan, olayın görüntülerinin ve TGB üyelerinin cep telefonlarının sahiplerine geri verilmesine karar verdi. 25 Eylül’de yapılacak olan 2. duruşmaya kadar ABD askerlerinin ifadelerinin alınması için Dışişleri Bakanlığı’na da yazı gönderilecek.

‘Deniz’lerin savunması’

Ortak savunma yapan TGB’liler adına Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan konuştu. Reyhan, davada asıl yargılananın Türk yurtseverliği olduğunu söyledi. Yaşananların Türkiye’yle ABD’nin savaş halinde olduğunu gösterdiğini belirten Reyhan davanın savaşın aşamalarından yalnızca biri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ABD askerinin işgali altında olduğunu ifade eden Reyhan sözlerine şöyle devam etti: “Bundan 40 yıl önce Deniz Gezmiş ve arkadaşları da aynı savunmayı yapmışlar. Bugün benzer bir savunmayı yapmaktan ötürü ülkemiz adına utanç duyuyoruz. Onlar ABD askerlerini denize döktükleri için yargılandı. Biz ise ABD askerine çuval geçirdiğimiz için yargılanıyoruz. Utanıyoruz çünkü ülkemiz hâlâ ABD emperyalizminin tahakkümü altındadır.”

‘O eller katletti’

TGB üyeleri başına çuval geçirdikleri Jesus Salazar’la kişisel bir sorunlarının olmadığını yaşananların asıl sorumlusunun ABD emperyalizmi olduğunu ifade etti. Utku Reyhan eylemlerinin dayanağını şöyle sıraladı:

“Amerikan subayının başına çuval geçirdik çünkü; o başın hükmettiği eller yüz binlerce çocuğun tepesine bombalar yağdırmıştır. O eller, ABD’nin Türkiye’yi bölme planlarına direnen Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in uçağına sabotaj düzenleyip düşüren ellerdir. O eller yurtsever savcı Doğan Öz’ü katleden kontrgerillanın elleridir. O eller, Danıştay Hâkimi Mustafa Yücel Özbilgin’i katleden Alparslan Aslan’ın elleridir. O eller, Turan Dursun’dan Bahriye Üçok’a, Uğur Mumcu’dan Ahmet Taner Kışlalı’ya, Necip Hablemitoğlu’ndan Profesör Doktor Muammer Aksoy’a, Abdi İpekçi’den Hrant Dink’e Türkiye’nin aydınlarını katleden ellerdir. O eller, Kahramanmaraş’ta, Çorum’da Alevi yurttaşlarımızın evlerine tebeşirle işaret koyan ellerdir. O ellerdeki parmaklar, Sivas’ta ‘Yakın, yakın’ diye hayvanca bağıranların göğe kaldırdıkları parmaklardır. O eller 1 Mayıs 1977’de silahların tetiğini çeken ellerdir. O ellerle Afganistan’da, Irak’ta Kur’an-ı Kerimler yakılmıştır. O başın hükmettiği uçkur milyonlarca kadına, çocuğa, erkek çocuklarına tecavüz etmiştir. O uçkuru rahatlatmak için Bodrum’a, Marmaris’e hayat kadınları taşınmaktadır. O kafa Türkiye’yi genel ev olarak görmektedir. O kafa 2003’te 11 askerimizin başına çuval geçirmeyi akıl eden kafadır. O kafa Muavenet Zırhlısı’nı vurarak subaylarımızı şehit eden kafadır.”

‘Direnme hakkı doğdu’

Eylemden 1 gün önce 24 Türk askerinin ABD marifetiyle şehit edildiğini söyleyen Utku Reyhan, “Hem Gençliğe Hitabe’de, hem de Bursa Nutku’nda bize yüklenen görevler susmak, sinmek, kabullenmek değildir” dedi. TGB üyeleri mahkeme heyetine delil olarak Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabe metinleri verdi.

Kürecik’teki ABD üssüne milletvekillerinin bile giremediğini ifade eden Utku Reyhan, bunun işgal anlamına geldiğini ve meşru direnme hakkının doğduğunu söyledi. Reyhan, “Eğer bu ülkede yasalar zalimleri koruyorsa, yurtseverliği terör kapsamına alıyorsa, tüm yasalarımız yabancıların çıkarları için dışarıdan getiriliyorsa ve mahkemeler asıl suçluları değil de mazlumları yargılıyorsa, işte orada meşru direniş hakkı doğar” dedi.

‘Atatürk’ü yargılayanlar lanetle anılıyor’

Meşruiyetin yalnızca yargı kararlarıyla olmadığını söyleyen TGB üyeleri, mahkemeye Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek gösterdi. Utku Reyhan mahkeme heyetini uyardığı savunmada şöyle konuştu: “Mustafa Kemal hakkında padişah Vahidettin emriyle Şeyhülislam marifetiyle ‘katl-i vacib’ fetvası çıkartıldı. Bu da bir yargı kararıdır. Mustafa Kemal apoletlerini sökerek ‘Sizi tanımıyorum’ demiştir. Mustafa Kemal mevcut yasalara, dönemin siyasi iklimine göre suçludur. Ama bugün suçlu diyebiliyor muyuz? Tarih Mustafa Kemal’i yargılayanları da Deniz Gezmiş’i yargılayanları da lanetle anmaktadır. Yıllar sonra esefle hatırlanacak bir kararın altına imza atmayınız.”

‘Coni yapınca müzik notası’

Utku Reyhan, 9 yıl önce Türk askerinin başına çuval geçirildiğinde Genelkurmay Başkanı olan Hilmi Özkök’ün, “ABD ordusu için çuval geçirmek olağan bir şey olup, hakaret anlamı taşımamaktadır” sözlerini hatırlattı. Reyhan, “Çuval, Türk askerinin başına geçirildiğinde suç değildir ancak ABD askerinin başına geçirildiğinde suçtur. O dönem ABD’ye nota verelim diyenlere ‘Müzik notası mı bu?’ diyen dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılmasını istiyoruz. Bu soruşturma açılmazsa ve buna rağmen bizler cezalandırılırsak toplum vicdanı bunu kabul etmeyecektir. Onlar yapınca müzik notası, biz yapınca 16 yıl. Tarih bunu affetmez. Sizin tarihi sorumluluğunuz burasının bir Türk mahkemesi olduğunu kanıtlamaktır.” dedi.

Öztürkoğlu araştırılacak

TGB’liler dava dosyasında adı geçen Turan Öztürkoğlu adlı Türk vatandaşının da kim olduğunun araştırılmasını talep etti. Mahkeme talebi kabul etti.

Dosyadaki kayıtlara göre başına çuval geçirilen ABD askeri Salazar, ifade alınması sırasında tercüman olarak Öztürkoğlu’nun çağrılmasını istedi. Avukatlar, dava dosyasında ‘Amerikan polisi’ olarak nitelenen ve ABD donanmasına ait kimlik kartı bulunan Turan Öztürkoğlu’nun yaptığı tercümanlığın geçerliği olamayacağını, bu işi yeminli tercümanın yapması gerektiğini söyledi.

Türk polisi çöplük taradı

TGB Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan 20 Ekim’de ve sonrasında yaşananları özetledi: “Eyleme ilişkin görüntüler emniyet güçleri tarafından daha sonra savcılık tarafından en son olarak da mahkemeniz tarafından bizlerden ısrarla gizlendi. Açıkça savunma hakkı ihlal edildi. Görüntülere ilişkin gizlilik kararı alındı. İtiraz ettik. Karar kaldırıldı. Bu kez ‘kriminalde inceleniyor’ dendi. İncelemeden döndü. İstedik. Bu kez de ‘İlerde uygun görürsek veririz’ dediniz. Amaç o çuval geçirme görüntülerinin kamuoyuna mal olmasının engellenmesidir. Yoksa Ankara’daki ABD büyükelçiliğinin emriyle ve Bodrum Emniyeti’nin eliyle amatör fotoğraf çeken turistlerin fotoğraf makinelerine, bölge esnafının kamera kayıtlarına dahi el konulmazdı. Şu kepazeliğe bakar mısınız? Koskoca Türk polisi çöplük çöplük dolaşarak ABD askerinin başına geçen çuvalı arıyor. Koskoca Muğla ve Bodrum mülkiyesi ABD’nin karizmasını çizdirmemek için çırpınıyor. İşin içine ABD çıkarları girince ne yargı yargıya benziyor, ne de devlet devlete.”

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: