Özgür Suriye Ordusu adlı çetelerin terör eylemleri

Yabancı güçlerin organize ettiği işbirlikçiler, Suriye’de yine ölüm kustu. Şam’daki eş zamanlı iki bombalı saldırıda, sabah işe giden kadınlar, okul yolundaki çocuklar hedef oldu. 55 kişinin feci şekilde can verdiği kanlı tuzakta, 375 kişi de ağır şekilde yaralandı.
Provokasyon bombaları: 55 ÖLÜ
Şam’daki istihbarat ve güvenlik birimlerinin bulunduğu binayı hedef alan eş zamanlı iki bombalı saldırıda 375 kişi de yaralandı.
Suriye başkenti Şam, dün sabah şiddetli patlamalarla sarsıldı. İstihbarat ve güvenlik birimlerinin bulunduğu binayı hedef alan ve CIA kaynaklı organizasyon olduğu belirtilen eş zamanlı iki bombalı saldırıda 55 kişi feci şekilde can verdi, 375 kişi de yaralandı. Ölenler arasında bir otobüste bulunann 24 öğrencinin de olduğu bildirildi. Devlet televizyonu, teröristlerin düzenlediği bombalı saldırıların, bir Suriye askeri istihbarat ve güvenlik birimlerine ait binanın bulunduğu Kazaz mahallesinde meydana geldiğini duyurdu.  Devlet televizyonu, Şam’da düzenlenen iki saldırıda, ölenlerin çoğunu sivillerin oluşturduğunu bildirdi. Şiddetli patlamalarda tahrip olan binalar ve çok sayıdaki otomobilde bulunan cesetlerin görüntülerini yayımlayan devlet televizyonu, erörist saldırıların Şam’ın güneyindeki otoyolda, insanlar işlerine ve çocuklar okullarına giderken düzenlendiğini vurguladı. Halkın da yardım ettiği yardım ekipleri, yanmış cesetleri araçlardan çıkarırken, bir adam, “İstediğiniz özgürlük bu mu? Okullarına giden çocuklar, işlerine giden memurlar öldü” diye bağırıyordu.

Annan’ın çağrısı
Saldırılarda onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını duyuran televizyon, ayrıca insan parçaları, karayoluna devrilmiş ağaçlar, patlamayla açılan derin kraterlerin bulunduğu asfaltın görüntülerini yayınladı. BM gözlemcilerinin başkanı Norveçli General Robert Mood, beraberindekilerle saldırıların düzenlendiği yere gelerek, incelemelerde bulundu.  Saldırılrı şiddetle kınayan BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan, taraflara şiddete son verme ve sivilleri koruma çağrısı yaptı. Şam’da en son 27 Nisan’da bir patlama meydana gelmiş, patlamada 9 kişi ölmüş, 26 kişi de yaralanmıştı. Dera kentinde BM gözlemcilerini taşıyan konvoya bombalı saldırıda bulunulmuş, saldırıda konvoyu korumakla görevli 8 Suriye askeri yaralanmıştı. Annan’ın girişimiyle Suriye’de başlayan ateşkes, işbirlikçilerin provokatif saldırılar yüzünden sık sık bozulmuştu. Suriye’nin genelinde 70 kadar gözlemci bulunuyor. Annan, Suriye’nin iç savaşa doğru sürüklenmesinden endişelendiğini söyledi.

İşbirlikçilerden tehdit
Suriyeli Batı işbirlikçisi Özgür Suriye Ordusu komutanı Riyad el Esad, önceki gün saldırıları yeniden başlatma tehdidinde bulunmuştu.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: