Terörist Tarik Haşimi Türkiye’de

Gözaltına alınması için İnterpol’ün hakkında kırmızı bülten çıkardığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, İstanbul’da kendisine tahsis edilen konutta, 17 korumasıyla yaşıyor.
Terör eylemleri zanlısı
BaĞdat’ta gıyabında yargılanan, terörü organize ve finanse etmekten dolayı hakkında tutuklama kararı çıkarılan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi için Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol) kırmızı bülten çıkardı.
190 ülkede aranacak!..
KIrmIzI bülten, İnterpol’e üye 190 ülkede Haşimi’nin görüldüğü yerde gözaltına alınması anlamına geliyor. İnterpol Genel Sekreteri Ronald K. Noble de “Kırmızı bülten, dünya çapında güçlü bir enstrümandır” açıklaması yaptı.
Gelişmeleri evinde izliyor
Bİr aydır Türkiye’de olan Haşimi, gelişmeleri İstanbul’da Başakşehir Emniyet Müdürlüğü yakınında kendisine tahsis edilen evinde izliyor. Haşimi’ye Başakşehir’de 2 ayrı ev, 17 koruma polisi ve 1’i zırhlı, 5 araç tahsis edilmişti.

Türkiye’ye kaçan Haşimi’ye Interpol’den gözaltı kararı
Uluslararası Polis Teşkilatı, Haşimi’nin “Irak’taki terör saldırılarını finanse etmek şüphesiyle” gözaltına alınması için kırmızı bülten çıkardı.
Irak’tan Türkiye’ye kaçan ve halen İstanbul Başakşehir’de kendisine tahsis edilen 2 evde ailesiyle birlikte kalan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) tarafından gözaltı kararı çıkarıldı. Lyon merkezli teşkilatın internet sitesinde, Iraklı yetkililerin talebi üzerine, Haşimi’nin ülkedeki “terör saldırılarını finanse etmek ve bunlara yardım etmek şüphesiyle” gözaltına alınması için kırmızı bülten yayımlandığı duyuruldu. Kırmızı bülten, İnterpol’e üye 190 ülkede Haşimi’nin görüldüğü yerde gözaltına alınması anlamına geliyor. İnterpol Genel Sekreteri Ronald K. Noble de “Kırmızı bülten, dünya çapında güçlü bir enstrümandır” açıklaması yaptı. Tarik El Haşimi, gelişmeleri Başakşehir’de kaldığı sitedeki evinden takip ediyor. Site içinde ve blok etrafında polisler görev yapmaya devam ediyor. Polisler arasında resmi üniformalı olanlar da bulunuyor. Koruma araçları da sitenin içerisinde. Başakşehir Emniyet Müdürlüğü’ne yakın bir noktada bulunan sitede şu ana kadar herhangi bir hareketlilik yaşanmadı.

Son durağı Türkiye
Terör eylemlerine karıştığı iddiasıyla Bağdat yönetimi tarafından hakkında tutuklama kararı çıkarılmasının ardından Kuzey Irak’a kaçan Haşimi, geçtiğimiz ay başında “resmi ziyaret” için Katar’a gitmiş, oradan da Suudi Arabistan’a geçmişti. Daha sonra Türkiye’ye kaçan Haşimi, 9 Nisan’dan bu yana İstanbul’da bulunuyor. Bağdat’taki bir mahkeme tarafından gıyabında yargılanan Haşimi ve korumaları, aralarında altı hakimin de bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkiliyi öldürmekle suçlanıyor.

Koruma ordusu verilmişti
Hakkındaki ölüm tehditleri nedeniyle Türkiye’den koruma talebinde bulunan Haşimi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra özel koruma altına alınmıştı. Haşimi ailesinin güvenlik gerekçesiyle otele yerleşmeleri uygun bulunmazken İstanbul Başakşehir’de ailesi ve beraberindekiler için iki ayrı ev kiralanmıştı. Haşimi’nin kullanması için biri Başbakanlık’a ait zırhlı S-600 Mercedes’lerden olmak üzere 5 adet de araç tahsis edilmişti. Haşimi’ye ayrıca 17 koruma polisi verilmişti.

Başbakan sahip çıktı
Başbakan Tayyip Erdoğan, Bağdat yönetiminin hakkında tutuklama kararı çıkardığı ve Interpol tarafından aranan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile 24 Nisan’da Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya gelmişti. Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren görüşmede Irak Başbakanı Maliki’nin Türkiye’ye yönelik sözlerinden sonra gerilen ilişkiler ve Irak’taki son durumun masaya yatırıldığı bildirilmişti. Tarık el Haşimi, Türkiye’ye gelen peşmerge reisi Mesud Barzani ile de 21 Nisan’da İstanbul’da görüşmüştü.

Destek veriyoruz
Öte yandan dün İtalya’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Interpol’ün Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi hakkındaki kararına ilişkin şunları söyledi. “Irak Interpolü’ne yönelik kendisinin itirazi kaydını biliyorum. Avukatları aracılığıyla gerekli girişimleri yaptığını biliyorum. Bu son gelişmelerle ilgili de girişimlerini sürdüreceğini biliyorum. Sayın Haşimi’nin gerek ülkemizde sağlık sorunlarıyla ilgili ziyareti, gerekse bu son gelişmelerle ilgili Türkiye’de bulunması söz konusuydu. Sağlık problemleriyle sürecini tamamladıktan sonra inanıyorum ki tekrar ülkesine dönecektir ve bu konuda da kendisi zaten hukuki noktadaki sorunlarıyla ilgili girişimlerini sürdürmektedir. Biz de bu konuda desteği verdik, veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.”

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: