BARZANİ’NİN DANIŞMANI GALBRAİTH: Barzani’nin bağımsızlık güvencesi AKP

Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı Amerikalı diplomat Peter Galbraith, Mesud Barzani’nin “bağımsızlık yolunda pek çok engeli aştığını” öne sürdü ve Barzani’nin Türkiye ile kurduğu ilişkilerin bu çerçevedeki önemine işaret etti.

Galbraith, Barzani’nin gelişen petrol sanayisi ve dış yatırımları dikkate alındığında “bağımsız Kürt devletinin ilanı için en uygun zamanın geldiğini” ifade etti.

Galbraith, Kürt haber sitesi Rudaw’da yayınlanan açıklamalarında, “istikrarsız bölgede Kürtlerin en güvenilir müttefikinin ABD olduğunu” belirtti. Galbraith, Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin anayasada Kürtler için belirtilen hakları tanımadığını öne sürdü.

Galbraith’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Maliki’den şikayet

Rudaw: Şu anda Irak’ta bir kargaşa hakim, çok sayıda parti Başbakan Maliki’yi anayasayı çiğnemekle suçluyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Galbraith: Tam olarak ifade etmek gerekirse anayasayı izlemiyor. Doğal kaynakların kullanımı gibi alanlarda Kürtlerin haklarını tanımıyor. Ayrıca Kerkük ve bazı başka tartışmalı bölgelerde hâlâ referanduma gitmiş değil.

Rudaw: Kürt liderler, Maliki’yi iktidarı paylaşmamakla, tüm gücü kendi elinde tutmakla suçluyorlar, suçlamalara katılıyor musunuz?

Galbraith: Evet, haklılar.

‘Kürtler Irak içinde kalmaz’

Rudaw: Barzani, Malikinin sadece zaman öldürdüğünü, örneğin Anayasa’nın 140. maddesinde geçen tartışmalı bölgelerdeki petrol ve doğal gaz sorununu çözmeyi istemediğini söylüyor. Durum böyle devam ettiği takdirde bölgesel yönetim olarak referanduma gideceklerini ve burada kendi geleceklerini belirleyeceklerini ifade ediyor. Anayasa Kürtlere ayrılma hakkı tanıyor mu?

Galbraith: Kürtler anayasa temelinde Irak’ta bütünlük içinde yaşamayı kabul ettiler. Eğer Bağdat hükümeti anayasal sorumluluklarını yerine getirmezse, Kürtler uzun süre Irak içinde kalmaz.

Rudaw: Balkan devletleri bağımsızlıklarını kazandıklarında orada görevliydiniz. Deneyimlerinizi göz önüne aldığınızda, Irak’ta Kürtler için de böyle bir durum gerçekleşebilir mi?

Galbraith: Kürtler 90 yıl boyunca Irak’ın bir parçası olarak yaşadılar. Ancak Irak bunu değerlendiremedi. Balkanlar’da da gördüm ki, eğer bir halk bağımsızlık istiyorsa onu elde eder.

Türkiye ile kurulan ilişkiler

Rudaw: Size göre Irak’ta bir Kürt Devleti kurulması konusunda engeller nelerdir?

Galbraith: Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani tam bağımsızlık yolunda pek çok önemli sorunu çözdüler. Türkiye ile yakın ekonomik ilişkiler kurarak petrol endüstrisinin gelişmesini, diğer alanlarda yatırım gerçekleştirilmesini ve ekonomik bağımsızlığın tesis edilmesini sağladılar. Kürtlerin bu karmaşık bölgede ABD’nin en önemli müttefiki olduğunu ispat ettiler.

Rudaw: ABD’nin bağımsız Kürt devletini destedkleyeceğini düşünüyor musunuz?

Galbraith: ABD genel olarak mevcut durumu destekler ve ayrılmalara sıcak bakmaz. Ancak mevcut gelişmeler ABD’yi seçeneksiz bıraktı. ABD olası bir bağımsız Kürt devletini kabul edecektir.

Exxon’un rolü

Rudaw: Kürt liderler ABD’nin petrol devi Exxon Mobil’in Kürt bölgesine gelmesini büyük sevinçle karşıladılar…

Galbraith: Kürt petrol sanayisi açısından, dünyanın en büyük petrol şirketinin bölgeye yatırım yapmasından daha büyük bir güvence yoktur.

Rudaw: Barzani’nin petrol politikası hakkında görüşleriniz nelerdir?

Galbraith: Politikalar Kürt halkına büyük yarar sağlayacak ve yüzyılların hayali olan bağımsız devlet düşüncesini gerçekleştirecektir.

Aydınlık-3 Mayıs 2012

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: