Türkmen Cephesi’nde Kerkük operasyonu!

Dikkatler Suriye’de. Ama asıl hızlı gelişmeler Irak cephesinde. İki cephede operasyon içiçe yürütülüyor: Maliki hükümetini düşürmek, Kerkük’ü Barzani’ye teslim etmek.

AKP hükümetinin Irak’taki Nuri Maliki hükümetini düşürmek istediği sır değil. Çünkü her şey aleni. Kürt İttifakı + İyad Allavi’nin Irakiye grubunun sandalye sayısı yetmiyor Maliki’yi düşürmek için. Şiiler arasından stepne aranıyor. Maliki kendinden çok emin. Güvensizlik oyu hesapları için, “rüya” diyor.

Kerkük operasyonu ise örtülü sürüyor. Barzani’ye Kerkük sözü verildiği giderek daha yüksek sesle konuşuluyor Ankara’da. Barzani’nin Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde bunu yazdık. Çok değil, ertesi günden itibaren haberimiz doğrulandı. “Kerkük’ü ve petrolleri konuştuk” dedi bizzat Barzani.

AKP VE TÜRKMENLER KARŞI KARŞIYA

Irak Türkmen Cephesi’nde (ITC) çarpıcı gelişmeleryaşanıyor. Kerkük’ün Barzani’ye teslimine açıkça karşı çıkıyor ITC liderliği. Dahası var. Türkmenler, Irak’ta Sünni-Şii cepheleşmesine de karşı. Mezhepçi cepheleşme Irak’tan önce Türkmenleri bölüyor çünkü. Türkmenlerin en az üçte birinin Şii olduğunu söylersek, durum anlaşılır (bazılarına göre yarı yarıya). Ve aktüel durum: Türkmenler, Irak’ın bütünlüğünü savunduğunu gördükleri Maliki hükümetini destekliyor.

Irak Türkmen liderliği “şu”cu ya “bu”cu oldukları için böyle hareket etmiyor. Cephe liderleri kendilerini “Türk milliyetçisi” olarak nitelendiriyor üstelik. İki sade gerekçeleri var: Birincisi, “Irak
bölünürse en büyük zararı Türkmenler görür” diyorlar. İkincisi de, “Irak bölünürse Türkiye de bölünür” görüşündeler.

Bazı okuyucularımız yukarıdaki özetlemeye kuşkuyla yaklaşabilir. Türkmen liderliğinin bu kadar net olmadığını düşünebilir. ITC’ye yakın internet sitelerindeki yazılara ve açıklamalara bakılırsa, abartmadığımız görülür.

TIPKI DENKTAŞ’A OPERASYON GİBİ

İşte AKP hükümeti, Kerkük’ün Barzani’ye teslim edilmesine karşı çıkan ITC liderliğini değiştirmek için hemen düğmeye bastı. ITC Başkanı Erşat Salihi Ankara’ya çağırıldı. Türkmen çevrelerinden aldığımız bilgiye göre, Salihi üzerinde “istifa” baskısı var. AKP’nin başkan adayı da hazır: Hicran Kazancı. Halen ITC’nin Türkiye temsilcisi olarak görev yapıyor. AKP’ye oldukça yakın bir isim olarak biliniyor Türkmen çevrelerinde.

Salihi baskılara direniyor şimdilik. Yerine Hicran Kazancı değil, “Türk milliyetçisi” bir isim getirilecek olursa istifa etmeyi kabul edeceği ileri sürülüyor.

AKP’nin ITC’deki operasyonu sadece başkanlık makamıyla sınırlı tutmayacağı, kapsamlı bir değişiklik düşündüğü de konuşulanlar arasında.

ITC yönetim kademelerinde geniş bir huzursuzluk var. AKP’nin ITC’de tasfiye baskısı sürerse geniş bir istifa hareketi ve bölünmeden söz ediliyor.

Ve bir benzetme. AKP hükümetinin ITC’de yapmaya hazırlandığı tasfiye, Kıbrıs’ta direnmeyi temsil eden Rauf Denktaş’a karşı Mehmet Ali Talat üzerinden yürütülen operasyona benzetiliyor.

KAZANCI AKP HAYRANI

Meraklıları internetten daha geniş bilgi bulabilir. Halen ITC’nin Türkiye Temsilciliği görevini yürüten ve Hicran Kazancı hangi çizgiyi temsil ettiği konusunda iki küçük örnek verelim.

Kazancı’nın iki önemli özelliği var. Birincisi,Türkiye’deki Batıcı libleraller ve İslamcılar gibi “ulus devlet” e karşı: “Küreselleşen dünyamızda katı ulus devlet mantığı ile ülkeyi yönettiğiniz zaman gerçeklerle mücadele etmek zorunda kalırsınız ve sonucunda hüsrana uğrarsınız. ”

İkincisi, Kazancı, AKP’ye ve onun Ortadoğu politikasına hayran: “Türkiye gerek uyguladığı iç politika gerekse yürüttüğü dış politika modeli nedeniyle dünyada çok fazla örneği olmayan bir ülke konumuna geldi. Çünkü AK Parti yönetimi, bir taraftan İslam olgusunu ön plana çıkarırken, diğer taraftan da demokratikleşmeyi, modernleşmeyi daha ileriye götüren daha özgürlükçü bir demokrasi anlayışına giden bir Türkiye’yi inşa etmeye gayret sarf ediyor.”

“BİRLİKÇİ” VE “MEZHEPÇİ” İKİ CEPHE

Evet, bir de Irak özetlemesi yapalım. Irak’ta iki cephe karşı karşıya. Birinci cephe: Etnik ve mezhepçi bölünmeye karşı çıkıp Irak’ın birliğini savunmak, Barzanistan devletini sınırlayıp Irak merkezi hükümetini güçlendirmek, Kerkük’ün Bağdat’a bağlı kalmasını savunmak. Birinci cephede Maliki hükümeti, Sadr ve Hekim grupları, Irak Türkmen Cephesi ve Baas partisinin bazı takipçileri. Kürt ittifakından Cumhurbaşkanı Celal Talabani henüz “Birlikçi” cepheye yakın duruyor.”Birlikçi”cepheyi dışarıdan İran, Suriye, Lübnan ve Rusya gibi ülkeler destekliyor.

İkinci Cephe: Irak’ta bir Sünni blok oluşturmak ve Maliki hükümetini devirmek, Kürt Federe Bölgesi’nin tahkim edip Kerkük ve Musul’un bir kısmını da içine alacak şekilde genişletmek, orta bölgedeki Sünni vilayetleri federal bölgeler haline getirmek, ABD’nin bölgede kalmaya devam etmesini savunmak, Suriye’deki krizde Batıcı muhalefeti desteklemek.

İkinci “Mezhepçi” cephede Barzani, İyad Allavi ve Tarık Haşimi’nin Irakiye grupları yer alıyor. Dış destekçileri AKP Türkiyesi, Suudi Arabistan, Katar, ABD ve bazı Batılı ülkeler. Irak’taki “dış” cephe ile Suriye’deki, hatta bütün bölgedeki “dış” cephe nasıl da birbirinin aynı değil mi?

Rafet Ballı

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: