Sözde Suriyeli muhalif özde teröristler Kızılay çadırında

İngiliz gazetesi Times’in ve Rueters ajansının fotoğraflı haberini yaptığı “Özgür Suriye Ordusu” (ÖSO) kampının komutanı olduğu iddia edilen “Yarbay Halid Hamud”un, 120 polis ve devlet görevlisinin canice katledildiği Cisreşşuğur katliamanı yöneten Hamudi kardeşlerden olduğu ortaya çıktı.

Times gazetesi, “Asi nehrinin Türkiye tarafında” diye yer tanımı yaptığı “ÖSO ileri karakolu” çadırlarının görüntülerini yayınladı. Reuters ajansı ise çadırların “sınırda” olduğunu belirtti. Görüntülerde de net olarak görüldüğü gibi, çadırlar Türk Kızılayı’na ait.

Gazetenin haberine göre, kampın komutanlığını aynı zamanda ÖSO’nun sözcüsü olan “Yarbay Halid Hamud” yapıyor. Kadınlar da bulunduğu kamptakilerden birisinin adının Muhammed el-haj Hasan ve yüzbaşı rütbesinde Suriye ordusu firar ettiği öne sürülüyor. Gazetenin haberine göre, Haziran ayında muhalif saflara katılan Yüzbaşı Hasan, “Sivilleri öldürmeyi reddettiği için infaz edilen bir subay” görmüş. Hasan, kızının ve oğlunun cezalandırılmaktan korktukları için Halep’te gizlendiklerini iddia ediyor. Hasan ve arkadaşları gübre kullanarak mayın ve bomba imal ediyor. Kalaşnikof tüfekleri var ancak mermi sıkıntısı çekiyorlar. Yenilerini elde edebilmek için tek yol kontrol noktalarına saldırmak ya da “Suriye ordusundan bazı askerlerin tanesi 5 dolardan sattığı mermileri almak.”

Cisreşşuğur katliamı

Aydınlık, silahlı çetelerin 4-7 Haziran 2011 tarihleri arasında, Türkiye sınırı yakınındaki Cisreşşuğur kasabasında işlenen katliam haberlerini, doğrudan yerel kaynaklardan aldığı bilgilerle ayrıntılı olarak yayımlamıştı. Haberlerimizde, katliam sınasında 120 güvenlik görevlisi ve devlet memuru ile birlikte yaşamını yitiren karakol kamutanı Ebu Yarub’un ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinin kaydını da vermiştik. Ebu Yarub, katliamı gerçekleştirenleri “Erdoğan tarafından silahlandırılan eli kanlı terör örgütü Müslüman Kardeşler” diye tanımlıyor ve şöyle devam ediyor:

“Üzerimize bidon bidon patlayıcı attılar, bulunduğumuz binayı yaktılar. Kurşunlarımız bitti, şehit olmamız kesin hale geldi. Ellerinde 500’lükler, her türlü gelişmiş silah ve satırlarla üzerimize doğru geliyorlar. Yüzlerce… Türkiye yapımı Bobakşınlar önden ilerliyor, arkalarından Kalaşinkoflar ve Dokçalar (Rus yapımı makineli uçaksavar). Korkakça, sinsice, çapulcu sürüsü olarak, hiçbir amaç ve idealleri olmadan, sadece kin ve intikam için, bir Kerbela daha yaratmak için üzerimize geliyorlar. Azmimizi yitirmedik, bu vatanı parçalamak, zayıf düşürmek Büyük Ortadoğu Projesi’ni ikame etmek isteyenlere karşı mücadele ettik, teslim olmadık. Bu vatan için yapılması gereken her şeyi yaptık. Satılmış hainlerin kurşunu göğsümüzde bir vatan madalyası olacaktır. Bunu biliniz ve gelecek kuşaklara iletiniz. Hoşça kalın.”

Görgüt tanıkları: Türkiye’den sızdılar

Görgü tanıklarından elde edilen bilgilere göre, saldırıyı Altınözü İlçesi sınırından Suriye’ye sızan ve başlarında Hammudi kardeşlerin bulunduğu yüzü aşkın terörist düzenledi. Saldırının yöneticileri, Suriye askeri üniforması giymişlerdi. Başlarında Sari Rıdvan Hamudi bulunuyordu. Grubu yönetenlerden birinin Enes Ayrut olduğu tahmin ediliyordu.

Sari Rıdvan Hamudi, bir pikabın arkasına monte edilmiş, PKK’nın da karakol baskınlarında kullandığı Rus yapımı Doçka makineli tüfek kullanıyordu. Maskeli kişilerin elinde ise Türk polisinin kullandığı MP-5’ler bulunuyordu. Diğer silahlı teröristler de Kalaşnikoflar ve pompalı tüfekler taşıyordu.

MİT eğitimden geçirdi

Suri Rıdvan Hamudi, Müslüman Kardeşler’in eskiden beri güçlü olduğu Bidana Köyü’nden bir aileye mensup. Babası, İdlib İl Diyanet İşleri Müdürü idi. Suri Rıdvan Hamudi, ailesiyle birlikte Türkiye’ye ilk geçen ve çadırlara yerleştirilen 250 Suriye vatandaşının içindeydi. Hamudi’nin Türkiye’de bulunduğu süre içinde çadır kamptan ayrıldığı ve bunun “Türkçe öğrenimi” olarak açıklandığı kaydediliyor.

Bu süre içinde MİT tarafından eğitimden geçirilen Suri Rıdvan Hamudi 30 Nisan’da Suriye’ye geri döndü. Cuma namazlarından sonra düzenlenen eylemlere katıldı. Cisreşşugur saldırısını da yine cuma günü gerçekleştirdi. Görgü tanıkları, saldırı sırasında yaralanan teröristlerin Türkiye’ye taşındığını ifade etti. Bunlardan ağır yaralı olanların Antakya ve İskenderun’daki hastanelere görütürüldüğü dile getiriliyor.

Hamudi’nin Cisreşşuğur saldırısı sırasında Bidana nahiye müdürünü de öldürmek istediği, ancak buna amcasının engel olduğu belirtildi.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: