KCK İddianamesinde yer alan Doğu Perinçek’e yönelik iftiralara yanıt

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Cengiz, KCK İddianamesinde yer alan Doğu Perinçek’e yönelik iftiralara yanıt verdi. Cengiz’in açıklaması şöyle:

İstanbul Özel Görevli Savcısı İsmail Tandoğan tarafından hazırlanan 03.04.2012 tarihli yeni KCK İddianamesi’nde, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e yönelik, defalarca çürütülmüş iftiralar sürdürülüyor.

İtirafçı İrfan Dündar’ın Yoruma Dayalı İfadeleri
İddianamede, Abdullah Öcalan’ın eski avukatı olduğu ileri sürülen ve itirafçı olduğu belirtilen İrfan Dündar isimli kişinin yoruma dayalı ifadeleri aktarılıyor ve “Doğu Perinçek(‘in), Abdullah Öcalan’ın PKK terör örgütünü yönlendirmesinde yol gösterdiği ve fikir babalığı yaptığını biliyorduk” sözlerine yer veriliyor.
Çok geçmeden yandaş medyada bu iftira, “Avukat itiraf etti”, “Doğu Perinçek’in büyük ihaneti” başlıklarıyla servis edilmeye başlandı.
İftiraya gösterilen dayanaklar şunlar:
– Sayın Doğu Perinçek’in 2000’e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olarak, Abdullah Öcalan ile 1991 yılında yaptığı ve yayınladığı röportaj ve
– Öcalan’ın, 1991 Genel Seçimlerinde Perinçek’e SHP listesinden 4 milletvekilliği önermiş olması.

Perinçek’in Öcalan’la Görüşmesi ABD’yi Rahatsız Ediyor
Defalarca açıkladık. Tekrar ediyoruz:
Perinçek, 1989 Ekim ayında ve 1991 Nisan ayında Abdullah Öcalan ile iki kez görüştü. Perinçek, o zaman İP Genel Başkanı değil, 2000’e Doğru Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni idi.
Türkiye’nin hemen hemen bütün önde gelen gazetecileri, Güneri Cıvaoğlu, Fatih Altaylı, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand, Cengiz Çandar ve diğerleri de Öcalan ile görüşmeler yaptılar. MİT Müsteşarı Emre Taner’in Öcalan ile görüşmesi dahi basına yansıdı.
Sistemin istihbarat servislerinin ve gazetecilerinin Öcalan ile görüşmesine ses çıkaran yok. Ama Doğu Perinçek’in Türkiye için, Türkiye halkı için görüşme yapması, ABD merkezli sistemi rahatsız etmiş.
Perinçek, bu görüşmelerde, ABD’nin Yeni Dünya Düzeni projesiyle bölgemizde milliyetleri ve mezhepleri birbirine düşürmek istediği koşullarda, Türkiye’nin ve halkın birliğine hizmet eden bir çaba göstermiştir.

Öcalan: “Doğu Perinçek, ABD’nin ve Avrupanın Peşinden Gitmeyin Telkininde Bulundu”
Abdullah Öcalan, yakalandıktan sonra verdiği ifadede görüşmeyi şöyle özetlemişti:
Perinçek, bize ABD’nin ve Avrupa’nın peşinden gitmeyin. Bu yoldan bir yere varamazsınız. PKK’yi dağıtın, Türkiye’nin bütünlüğü içinde yer alın telkinlerinde bulundu. (Öcalan’ın ifadeleri ve Hürriyet, 18 Mart 1999).

Perinçek’e Aklama ve Takipsizlik
Kaldı ki, Öcalan görüşmesinin 2000’e Doğru Dergisinde yayınlanması üzerine açılan ceza davalarında, iki ayrı aklama kararı ve bir takipsizlik kararı verilmiştir. (İstanbul 2 Nolu DGM’nin, 27. 6. 1990 tarih, E 1989/277, K 1990/148 ve 4.12.1991 tarih, E 1991/216, K 1991/454 tarihli beraat kararları ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Hazırlık 1997/1777, K 1997/237 sayılı takipsizlik kararı)

Öcalan’ın Milletvekilliği Önerisi Yeniden Isıtılıyor
Öcalan’ın milletvekilliği önerisine gelince: 1991 genel seçimlerinde Erdal İnönü-Deniz Baykal’ın yönetimindeki SHP, PKK ile seçim ittifakı yaptı. ABD merkezli bu ittifakın içine, 1991 seçiminde Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Sosyalist Parti’yi de katmak istediler. Ancak Doğu Perinçek bunu reddetti.
PKK’nin Avrupa temsilcisi, 1991 genel seçimi öncesinde Perinçek’i Ankara’daki evinden telefonla arayarak, Apo’nun Perinçek’in Partisine, SHP’nin bir protokolle HEP’e verdiği 21 milletvekilliğinden dördünü önerdiğini belirtmiştir.
Perinçek, öneriyi parti organlarında tartışmaya bile gerek görmeden anında reddetmiştir.
Çünkü, Perinçek ve Partisi için mesele, milletvekili veya bakan olmak değil, Türkiye’nin bağımsızlığına, bütünlüğüne ve emekçilere bağlı bir çizgide ısrar etmekti.

Öcalan: “Perinçek Tenezzül Etmedi”
Bizzat Öcalan, 1991 yılı sonunda, Milliyet ve Sabah gazetelerine yaptığı açıklamalarda, Perinçek’e dört milletvekili önerdiğini ve parlamentoya girerek, SHP listesinden seçilecek 21 milletvekilinin başına geçmesini rica ettiğini açıklamıştır (Milliyet ve Sabah, 7 Aralık 1991).
Öcalan, Perinçek’e 4 milletvekilliği önerisini, 3 Mayıs 1993 tarihli Gündem gazetesinde de anlatmış ve bu öneriyi reddettiğini birkaç kez vurgulayarak şöyle demiştir:
“Doğu Perinçek de buraya geldi. İlk pratik politika önerim şu oldu. Dedim ki, bir devrim merkezi var, onun parlamenter sözcüsü ol. Bu güzel bir şey. Eğer bir parlamenter sözcüsü olsaydı, Kürt-Türk birlikteliği de çok iyi gelişebilirdi. Kim kardeşlik istemiyor. Bize ikide bir milliyetçi diyorsunuz. Seni kendi ülkesinde ve devrimin bir merkezinde milletvekili adayı önerecek kadar enternasyonalizme yatkınlık gösteren bir hareket mi milliyetçidir, yoksa buna tenezzül etmeyen, kendini çok üstte gören bir anlayışın sahibi mi milliyetçidir? Ve ben fazla anlamlı bulamadım…Tenezzül etmediler”. (Gündem, 3 Mayıs 1993)
Öcalan, Hasan Cemal ile söyleşisinde de bu gerçeği ifade etmiştir.

İftiracılar Mahkum Olmuştu
Perinçek’in “PKK’yı yönettiği” iddiası daha önce de ileri sürülmüş, Ankara 1 Nolu DGM’nin 20.12.1999 tarih ve E. 1999/124, K.1999/202 sayılı kararıyla iftira olduğu saptanmıştır. İftiracılar, Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 07.12.2000 tarih ve E. 2000/271, K. 2000/1136 sayılı kararıyla hapis cezasına mahkûm edilmişlerdir.

Bu İftiralar Ergenekon Davasında da Çürütülmüştü
Aynı iddialar, 1. Ergenekon Davası İddianamesinde yine dile getirilmiş, bir yıl boyunca basında yayımlatılarak psikolojik savaşta malzeme olarak kullanıldıktan sonra, Savcılar bunların uydurma olduğunu kabul etmek zorunda kalmışlar ve 31.03.2009 tarihinde bu iddialarını geri aldıklarını mahkemeye yazılı olarak bildirmişlerdir. Belirtilen mahkeme kararları ortadadır.

İftiralara Kayıtsız Kalınamaz
Bu durum bilindiği halde, aynı iddialara, Perinçek’in sanık dahi olmadığı iddianamede bir kez daha yer verilmesi, bu iftira suçunun İddianameyi hazırlayan Özel Görevli Savcı İsmail Tandoğan tarafından teşdiden işlenmesi anlamına gelir.
Sayın Doğu Perinçek’e mahkemede yaptığı savunması nedeniyle onlarca suç duyurusunda bulunan, hakkında dava açan ve 24 yıl hapis cezasına çarptıranlar, Doğu Perinçek hakkında bu hakaret ve iftiralarda bulunanların, ağır kasıtla, hem de İddianame üzerinden işledikleri bu suça kayıtsız kalamazlar.

(ip.org.tr)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: