Muharrem İnce Tayyib Erdoğan’a sert vurdu

Muharrem İnce, partisinin Yalova Merkez İlçe Kongresi’ne katıldı. Yalova Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen kongrede divan başkanlığı yapan Grup Başkanvekili İnce, siyasi konuşmalar bölümünde hükümeti eleştirdi. 9 yıldır Türkiye’nin kötü bir şekilde yönetildiğini ileri süren İnce, “9 yıldır AKP iktidarında görkemli iftar sofraları arttı. Badem bıyıklı, sünnete uygun bıyıklı bürokratlar arttı. Gösterişli camilerimiz var artık. Pahalı giysili devleti yönetenler var. İçkisiz kebapçılar çoğaldı. Güzel mahkeme binalarımız var. İçinde adalet var mı tartışılır tabi. Bütün bunlar doğru da artık bu ülkede 2002’ye göre kul hakkı daha mı az yeniyor? Adalet artık daha iyi mi sağlanıyor? Yetimler daha iyi mi korunuyor?” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenen İnce, söyle konuştu:
“Türkiye’de tek adam diktatörlüğünün faşizmin iliklerine kadar gösterdiği birkaç şey anlatayım size. Bu ülkede kaç çocuk yapacağımıza kim karar veriyor: Başbakan. Sigara içip, içmeyeceğimize kim karar veriyor: Başbakan. 3’üncü boğaz köprüsünün nereden geçip geçmeyeceğine kim karar veriyor: Başbakan. Meclis başkanının görevinin ne olduğuna kim karar veriyor: Başbakan. Cumhurbaşkanı’nın görevinin kaç yıl olduğuna kim karar veriyor: Başbakan. Kimin vali, kimin müsteşar olacağına Başbakan karar veriyor.”

“ESAD ESED OLDU”

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan gerilime de değinen İnce, “Suriye ile savaşa girip girmeyeceğimize o karar veriyor. Oğlunun birine bedelli askerlik yaptırmış diğerine çürük raporu almış adam bu memleketin evlatlarını savaşa gönderme yetkisini kendisinde görüyor. Daha düne kadar Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıyorduk. ‘Schengen değil Şamgen’ diyorduk. Gaziantep’te Suriye sınırımızda olan diğer illerimizde 10’larca, 100’lerce Türk-Suriyeli işadamları ortak şirketler kurdular. Dostumuz Esad idi. Esad gitti Esed geldi. TRT’nin yalakalığını, yağcılığını görüyor musunuz? Esad demiyor artık. Yani halka şunu işlemeye çalışıyorlar Esad başka birisiydi, o gitti bu Esed” dedi.

İnce, Türkiye ve Suriye’nin savaşın eşiğinde olduğunu belirterek, “Emperyalistlerle, egemen güçlerle AKP iktidarının pazarlığı şudur: Dediler ki egemen güçler Tayip Erdoğan’a; ‘Biz Libya’yı yıkacağız bize yardımcı olacaksın. Tunus’u, Mısır’ı, Irak’ı, Suriye’yi İran’ı sırayla halledeceğiz. Sen de bize yardımcı olacaksın.’ Tayip Bey de dedi ki: ‘Başüstüne. Ama ben ne alacağım karşılığında?’ dedi. Ona da dediler ki: ‘Sen de laik Türkiye Cumhuriyeti yıkacaksın. Yargıyı, Silahlı Kuvvetleri, sosyal devleti yıkacaksın. Cumhuriyetle hesaplaşacaksın’ dediler. O da dedi ki: (Süper. Siz isterseniz dünyayı yakın, yıkın ben yeter ki laik cumhuriyeti yıkayım bu bana yeter)” diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: