Fethullah Gülen’e Özbekistan’da 2. darbe

Özbekistan’la Türkiye arasındaki “Gülen çatlağı” giderek büyüyor. Son iki yılda bazılarının Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu iddia edilen 54 iş adamı tutuklandı. Tutuklanan iş adamlarından on ikisi bir süre hapis yattıktan sonra Özbekistan’daki mülklerine el konularak sınır dışı edildi.

Özbek yönetimi son olarak da Türk yapımı sitcomların Özbek televizyon kanallarında yayınlanmasını yasakladı. Kararda söz konusu dizilerin Özbek toplumu için “uygunsuz” olduğu ifade edildi.

Eurasianet internet sitesi tarafından gündeme getirilen gelişmenin arka planında Özbek yönetiminin AKP hükümeti ile arasındaki Gülen krizi olduğu belirtildi. Sitenin haberinde Taşkent’te gazetecilik yapan bir kaynağın Özbekistan’ın Türkiye’yi İslamcı teröristleri desteklemek ve himaye etmekle suçladığı yönündeki ifadelerine yer verildi.

Özbek televizyonlarında bir süre önce yayınlanan “Suç ve Ceza” başlıklı bir belgeselde tutuklanan iş adamlarının sahte malların ticaretini yapmak ve yasadışı muhasebe yöntemleri kullanmakla suçlandıkları iddia edildi. Belgeselde ayrıca tutuklanan kişilerden bazılarının Gülen hareketiyle ilişkili oldukları belirtildi.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: