Suriye’de şiddetin durdurulması bazılarını hayal kırıklığına uğrattı

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Caferi, Suriye’nin Annan’ın misyonunun başarısına özen gösterdiğini belirterek “Annan’la işbirliğine önem veriyoruz ve diğer taraflardan aynı sorumluluğu göstermesini bekliyoruz” dedi

Caferi önceki gün Güvenlik Konseyinin oturumu ardından BM’de düzenlediği basın toplantısında, bir kısım Arap ülkeleri, bölge ülkeleri ve uluslararası güçlerin de Annan planıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine işaret ederek Suriye krizinin yerel, Arap ve bölgesel boyutlarının yanında uluslararası boyutları bulunduğunun altını çizdi.

Şiddetin durdurulması bazılarını hayal kırıklığına uğrattı

Suriye hükümetinin Annan planının başarılı olması yönünde tüm sorumluluklarını yerine getirmesinin yeterli olmadığını, tüm tarafların muğlâklığa yer vermeden bu konuda açık ve net olup Suriye’ye destek vermesi gerektiğini ifade eden Caferi, Annan planı ve ateşkesin başarılı olmasına karşın bölgede izlenen bazı politikaların hayal kırıklığı yarattığını kaydetti. BM Daimi Temsilcisi, “Suriye hükümetinin güvenilirliği kanıtlandı. Yapılan kışkırtıcı açıklamalar ise faydasız. Aksine kışkırtıcı açıklamalar Annan planının başarı fırsatlarına zarar vereceği gibi yıkıcı olacaktır” diye konuştu.

Silahlı gruplar 8 ihlalde bulundu

El-Caferi, önceki gün silahlı terör gruplarının 8 ihlalde bulunduklarını bildirerek “Annan silahlı gruplar üzerinde ağırlığı olan ülkelere bu gruplara sundukları kışkırtıcı desteği kesme ve şiddet eylemlerini durdurmaya teşvik etme çağrısı yaparken haklıydı” diye belirtti. Silahlı terör gruplarının Halep’te düzenlediği ve Suriye ordusundan bir Pilot Albayın şehit olmasına yol açan bombalı saldırıyla birlikte Şam Kırsalı ve Hama kentindeki saldırılarına işaret eden Caferi, Suriye hükümetinin sükûnetini korumaya çalıştığını vurguladı.

Türk hükümetinin tutumları çözümün değil sorunun bir parçasıdır

Türkiye Hükümetinin Suriye’ye yönelik tutumlarına değinen Caferi, Türkiye hükümetinin sergilediği tutumların çözümün değil sorunun bir parçası haline geldiğini, silahlıların Suriye-Türkiye sınırından sızmasına katkıda bulunduğunu ve silahlı grupları topraklarında barındırdığını söyledi. BM Daimi Temsilcisi, Türkiye hükümetinin bu tutumuyla Annan planını ihlal ettiğini vurgulayarak Türk hükümetinin NATO’ya müdahale talebinde bulunmadan önce politikalarını ve tutumlarını gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Suriye hükümetinin niyetlerinden şüphe edenlerin başından itibaren barışçıl çabaların başarıya ulaşmasını istemediklerine dikkat çeken Caferi, bunların verdiği tüm demeçlerin Suriye hükümetini kışkırtma hedefi taşıdığını dile getirdi.

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: