Suriye sınırında provokasyon arayışı

Kilis’te barındırılan Esad karşıtı gruplar, son dönemde saldırılarını Suriye’nin sınır kapılarında yoğunlaştırdı. Aynı anda Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, sınır ihlali gerekçesiyle Türkiye’nin Suriye’ye müdahale hakkının olduğunu iddia etti. Suriye’ye dış müdahaleye zemin hazırlayan bu planı Amerikan dışişlerinin hazırladığı ortaya çıktı. ABD’nin planı ile Erdoğan hamleleri bire bir örtüşüyor.

Suriye’de Annan Planı kapsamında silahların susması için az bir süre kaldı. Ancak Suriye’de Esad karşıtı silahlı grupların saldırıları hala devam ediyor. Suriye içlerinde gerçekleşen saldırılar, bu kez Türkiye-Suriye sınırında yoğunlaştı.

Özellikle Suriye’nin Esselame sınır kapısı iki gündür Kilis’te barındırılan Esad karşıtı grupların saldırısına uğruyor. Esad karşıtı silahlı gruplar sınıra yakın bölgeleri ele geçirmeye çalışıyor. Hükümet çevreleriyse durumu sanki Suriye’den bir saldırı varmış gibi gösterme gayreti içinde.

Bu kapsamda Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin sınır ihlali yaptığını Rusya ve Çin’e kabul ettirme arayışında. Erdoğan’a göre sonraki adım Suriye sınırında tampon bölge olabilir.

ERDOĞAN’IN HAMLELERİ ABD’DE ÇİZİLEN PLANIN AYNISI

Suriye’ye karşı eşzamanlı olarak atılan bu adımlar, Amerika’da hazırlanan Suriye’ye müdahale planlarıyla birebir örtüşüyor.
2009-2011 yılları arasında Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama Dairesi’nin başkanlığını yürüten Anne Marie Slaughter, bir ay önce kaleme aldığı köşe yazısında benzer bir senaryoyu gündeme getirdi. Silahlandırılan Esad karşıtlarının Türkiye sınırında belli bölgeleri işgal etmesi gerektiğini belirten Slaughter, ardından Türkiye’nin bu bölgeleri koruma altına alabileceğini savundu.

Aynı dönemde Amerikan devletiyle yakın bağları olan Vaşington Enstittüsü, Türkiye sınırındaki muhaliflerin silahlandırılmasını öneren bir rapor yayınladı. Raporda, örtülü savaş taktikleriyle Suriye Devleti’nin zor durumda bırakılabileceği ileri sürüldü.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: