Esad operasyonları durduracak

Suriye’de Annan Planı kapsamında ateşkesin ilan edilmesi için son tarih yaklaşırken diplomatik trafik kızıştı. Şam Yönetimi, Annan Planı’nın uygulanması için kritik önemde olan “askeri operasyonlara son verme” şartını perşembe sabahı gerçekleştireceğini açıkladı.
Suriye’den gelen bu açıklamayı Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan da doğruladı. Suriye’den yazılı güvence aldığını belirtti. Rusya, muhalif grupların Şam Yönetimi’nden gelen bu olumlu adıma karşılık vermesi gerektiğini açıkladı.
Annan, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yle ortak basın toplantısında da, tüm devletleri Suriye’de ateşkes için çalışmaya davet etmişti. Dün gece toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Annan Planı’na son dakika desteğini açıkladı.
Suriye karşıtı cepheyse Suriye’yi sıkıştırmak üzere harekete geçti. Amerikan Dışişleri Sözcüsü Nuland, Suriye’nin attığı adımları yeterli görmediklerini belirtti. “Bundan sonrasına müttefikimiz Türkiye’yle beraber karar veririz”  ifadesini kullandı.
Davutoğlu’nun yurda dönmesiyle Dışişleri Bakanlığı’nda acil değerlendirme toplantısı yapıldığı açıklandı. Davutoğlu, Amerika’yla yakın mesaisine de hız verdi. Dışişleri Bakanı’nın Washington’da toplanan G-8 ülkeleri Dışişleri Bakanlarıyla akşam saatlerinde telekonferans yoluyla görüşeceği bildirildi.

KİLİS ŞER KAMPI

Suriye-Türkiye sınırındaki Kilis Öncüpınar Kapısı’na kurulan konteynır kent, şer kampı haline geldi. Kamptan çıkan muhalifler Suriye sınırındaki karakollara tacizde bulunduktan sonra geri kampa döndüğü ortaya çıktı. Bu bilgiyi yerel kaynaklar doğruladı. Bölgeden çekilen görüntülerde silah seslerinin duyulmasının ardından konteyner kente doğru koşanlar görünüyor.


ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: