Suriye muhalefeti Annan Planını baltalıyor

Suriye yönetimi, bugün hayata geçmesi planlanan BM destekli ateşkes planı için her türlü desteği verirken, isyancılar silah bırakmaya yanaşmıyor. Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere dünya yine de ateşkese uymayan isyancıları destekliyor!

Suriyeli muhalif gruplar ve isyancılar, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik planını göz ardı ediyor. Beşar Esad yönetimi Annan planına her fırsatta tam destek verdiğini ortaya koyarken, isyancılar ve Türkiye’de örgütlenmiş Suriyeli muhalifler planın uygulanmasına ilişkin taahhütte bulunmaya yanaşmıyor. Muhalifler ve isyankarlar, Suriye yönetiminin BM’nin ateşkes planının uygulanması için silah bırakacaklarına ilişkin yazılı güvence verme talebini reddetti. Kofi Annan’ın barış planı, bugün itibariyle ateşkes ilanını hedefliyordu. Ancak tanınan sürenin dolmasına 48 saat kala, Suriye Hükümeti isyancılardan yazılı güvenceler talep etti. Ayrıca Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’dan isyancılara yardım sağlamaya son verme sözü istedi. Suriye Dışişleri Bakanlığı, haklı olarak isyancıların, askerlerin çekilmesinden yararlanarak toparlanıp silahlanmayacaklarından emin olmak istediklerini kaydetti.

Açıklamada “Kofi Annan henüz silahlı terör örgütlerinin her türlü şiddete son vermeyi kabul ettiklerine dair yazılı teminatlar sunmadığından, Suriye’nin 10 Nisan’da kuvvetlerini kentlerden çekeceğini söylemek doğru değil” denildi.

Masaya da oturmuyorlar

Hükümete karşı silahlı mücadele yürüten Özgür Suriye Ordusu’nun lideri Riyad el-Esad ise, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı ateşkes anlaşmasını sabote etmekle suçladı. Albay Esad, bununla birlikte kendilerinin ateşkese uyacağını söyledi. Ancak bu koşullar altında Şam yönetimi ile masaya oturmayacaklarını kaydetti. Suriye’de 13 ay önce Esad yönetimi aleyhinde başlayan eylemler sırasında dokuz binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Ölenlerden 2200’ünü askerler ve polisler oluşturuyor.

Şiddeti dindirmek için yapılan uluslararası girişimler şimdiye dek sonuç getirmedi. BM nezdinde gündeme getirilen karar tasarılarına ise Rusya ve Çin, rejim değişikliğine yol açılmaması kaygısı doğrultusunda destek vermedi. Arap ülkelerinin ateşkes planı ve gözlemci göndermesi de şiddeti dindirmedi. Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, “Suriye Arap gözlemcilerin geldiği dönemde, silahlı kuvvetler kentlerden çekildiğinde yaşananların tekrarına göz yummayacaktır” dedi. Makdisi “Suriye’nin çekilme için bir planı var ve bu uygulanıyor ancak bunu tamamlamak ve asıl hedefe ulaşmak için kesinlikle diğer taraftan ve onları destekleyenlerden teminatlar gerekiyor” dedi. Eski BM genel sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanan altı maddelik barış planı, 10 Nisan’dan itibaren ülkedeki tüm silahlı güçler ateş kesmeye başlamasını öngörüyor. Ateşkes 12 Nisan tarihinden itibaren tam olarak uygulanmaya başlanacak.

YENİ MESAJ – ANALİZ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: