AKP’nin yeni Kürt planına ABD’den destek

Kürt sorununu PKK yerine, şiddete bulaşmayan sivil siyasetçilerle müzakere ederek çözülmesini öngören ‘Hükümetin Yeni Kürt Planı’ geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptıkları görüşmelerde ele alınmış. Yani henüz kamuoyuna resmen açıklanmayan hatta kabine üyelerinin varlığı konusunda şüphe duyduğu strateji, ABD yönetiminin 2 numaralı ismi ile müzakere edilmiş bile…

‘ÇOK OLUMLU BULDUK’

Geçen hafta sonu “Suriye’nin Dostları” toplantısına katılmak için İstanbul’a gelen ABD Dışişleri Bakanı’nın Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşmeleri hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Clinton’un terörle mücadele konusunda bilinen destek mesajlarını yineledikten sonra, “Türk hükümetinin, sorunu Kürt siyasi hareketinin şiddete bulaşmamış sivil kanadıyla müzakere ile çözme yönünde ilan ettiği yeni stratejiyi ‘çok olumlu’ bulduklarını ve ‘doğru yönde atılmış bir adım’ olarak değerlendirdikleri” mesajı verdiğini belirtiyor.

ABD yönetiminin sorunun siyaseten çözümü konusunda attığı ilk adım değil bu elbette. Clinton’un geçen yıl yaptığı Türkiye ziyaretinde BDP’ye “Terörle aralarına mesafe koymaları gerektiği ve ancak bu şekilde soruna İrlanda’dakine benzer çözüm bulunabileceği” mesajını yine Cumhuriyet’te duyurmuştuk.

BARZANİ’YE ‘DESTEKLE’ MESAJI

Yeni planda BDP gibi sivil Kürt partileri kadar Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani’ye de umut bağlanıyor. Barzani’nin özellikle Kuzey Irak’taki PKK unsurlarının siyasi çözümü engellememesi ve silahsızlandırılması noktasında yardımı bekleniyor. ABD yönetiminin de süreçte “Erbil-Ankara diyaloğunun” önemine işaret ettiği öğrenildi. Washington’da geçen hafta ağırladıkları Barzani’ye “Yeni stratejinin desteklenmesi için elinden geleni yapması” telkininde bulundukları öğrenildi.

Amerikan tarafı Barzani’nin Türkiye-Kürtler diyaloğunda yapıcı rol oynayacağına inanıyor olsa da son dönemde Suriye ile ilgili gelişmeler, bu konuda ihtiyatı elden bırakmamak gerektiğini hissettiriyor. Esad karşıtı Suriye Ulusal Konseyi tüm muhalifleri aynı çatı altında bir araya getirmek isteyince buna direnen tek grup Suriyeli Kürtler oldu. Kürtler “otonomi” dışında her türlü öneriyi reddederek masadan çekildi. Suriyeli Kürtlerin bu uzlaşmaz ve“maksimalist” tutumunun ardında kısa süre önce onları Erbil’de bir araya getiren Barzani’nin olduğu şeklinde genel kabul gören bir algı var.

Yıllarca verdiği mücadele sonunda Irak’ta kendi “özerk” bölgelerinin başkanı konumuna gelen; şimdi de Suriye’deki Kürtlerin “özerklik dayatmasının” arkasında yer alan Barzani, Türkiye’deki Kürt sorununun çözümüne yardımcı olur mu? Olursa hangi koşulla?

Utku Çakırözer / Cumhuriyet

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: