Eski CIA şefi Fuller: Diyarbakır başkent olabilir!

Güneydoğu ve etnik yapıyla ilgili her söylediği AKP iktidarı tarafından tek tek hayata geçirilen CIA ajanı Fuller, şimdi de Barzani’nin hayali olan Diyarbakır merkezli birleşik Kürdistan’ın yol haritasını gündeme taşıdı.
BOP haritasını işaret etti
1980 sonrası CIA İstasyon Şefi olarak Ankara’da görev yapan Graham Fuller, Büyük Ortadoğu Projesi’ni hayata geçirmek için yeni tuzak hazırlığında. Türkiye’deki Kürtlerin ayrılmayı düşünmediğini ileri süren Fuller, “Kuzey Irak’taki bağımsız Kürt devleti ise Türkiye’ye katılmak isteyecek” dedi.
Çapulcubaşı Barzani şımardı
Fuller, birleşik Kürdistan’ın yol haritasını hazırlarken, peşmergebaşı da ABD desteğiyle iyice zıvanadan çıktı. Barzani Washington’da verdiği konferansta Türkiye ile PKK’yı aynı kefeye koyarak, “İster Türk Hükümeti ister PKK olsun, barışçı yaklaşım seçtikleri takdirde yardımcı oluruz” deme küstahlığını gösterdi.

Hedef, başkent Diyarbakır
1997’de Kürt açılımının yol haritasını hazırlayan ve bunun için AKP iktidara gelene kadar cesur lider arayışında bulunan CIA ajanı Fuller, bu kez kurulacak Kürt devletinin Türkiye’ye entegre olacağını, başkentinin de  Diyarbakır olacağını söyledi.
Haber :  Ceyhun Bozkurt
ABD’nin bir dönem CIA Başkan Yardımcılığı’nı yürüten, Türkiye’de ise 1980 sonrası CIA İstasyon Şefi olarak görev yapan Graham Fuller, Türkiye üzerine yeni analizler yaptı. Peşmerge reisi Mesud Barzani’nin ABD’de devlet başkanı gibi ağırlandığı saatlerde Radikal gazetesine konuşan Fuller,  “Ben Türkiye’deki Kürtlerin Türkiye’den ayrılmak istediklerini düşünmüyorum. Türkiye’deki hayat çok iyi. Kürtler neden bundan ayrılıp mesela Irak’a ya da Suriye’ye katılmak istesinler ki. Ekonomik kalkınma, Kürt kimliğinin tanınması, Kürt kültürünün ifadesi ve bir ölçüde bölge politikalarını belirleme kabiliyeti soruna çözümü sağlayacaktır. Detayların elbette çalışılması lazım” diye konuştu. Füller, şunları söyledi: “Kuzey Irak’taki Kürtlerin durumu ise farklı. Elbette şu anda Bağdat hükümetine güvenmiyorlar. Ancak Kürtler bir bağımsızlık ilan ettiklerinde onları hangi ülke tanıyacak? O zaman Kuzey Irak Kürt Yönetimi, Türkiye’ye katılmak isteyecektir. Bu durumda Türkiye çok çekici bir hale geliyor. Kürdistan’ın Türkiye ile işbirliğine hem politik hem ekonomik açıdan ihtiyacı var. Türkiye ve bölgenin entegre olmuş halinde ise Diyarbakır başkent olur.”

Raporda neler vardı?
Fuller, 1997 yılında sözde Türkiye uzmanı Henri Barkey ile birlikte “Kürt sorunu” raporu hazırlayarak Ankara’ya yol haritası sunmuştu. SSCB’ye karşı oluşturulan “Yeşil Kuşak” projesinin fikir babası olan Fuller’in imzasını taşıyan AKP’nin açılım söylemi ile bire bir örtüşen Kürt sorunu raporunda, PKK’ya af getirilmesi ve siyasete girmesinin gerektiği belirtiyordu. Raporda bir de ABD’nin PKK sorunu için o dönemde cesur bir lider arayışında olunduğu ifade ediliyordu. Raporda, “Sivil politik liderler çok zayıflar ve Kürt sorununa girmeyi arzulamıyorlar” denilerek, cesur bir lider arandığı belirtilmişti. O raporun yazıldığı dönemde Tayyip Erdoğan henüz iktidara gelmemişti.

Haziran’a hazırlık yapıyorlar
Eski Türkiye CIA İstasyon şefi Graham Fuller’in açıklamalarına MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’dan tepki geldi. Şandır, “Haziran’a hazırlık yapıyorlar. Barzani Haziran ayında bir konferans toplayarak devlet ilan etmek istiyor. Yapılmak istenen Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzey doğusu ve Türkiye’nin güneydoğusunu birleştirerek, şimdilik Türkiye’ye bağlı bir eyalet, sonraki aşamada da bağımsız bir devlet kurmaktır” dedi. Mehmet Şandır şunları söyledi:

Niyetlerini belli ettiler
“Bunun taşeronluğunu, liderliğini Recep Tayyip Erdoğan’a yüklüyorlar. 2004 yılında Başbakan ’Diyarbakır yıldız olabilir’ demişti. Graham Fuller’in söylediği bilinen bir hadisedir. Daha önce de telafuz ettiler. Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde İsrail mahiyetinde bir Kürt devleti kurulmasının adımları. Ama buna bir sahip lazım. Sahibi de Recep Tayyip Erdoğan olarak buldular. Bu plan, Türkiye’nin parçalanması demektir.”  MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu da, “Geçmişte de buna benzer analizler yaptı Fuller. Bu analizlerin sonucunda birebir örtüşmese bile çok yakın gelişmeler oldu. O bakımdan önemsemek lazım” dedi. Tanrıkulu, “Bu proje aslında bana kalırsa da ülkelerin, devletlerin en azından o ülkelerin teşkilatlarının bir planlaması. Türkiye’den bir parçayla beraber Ortadoğu’daki yakın coğrafyamızdaki Suriye, Irak hatta belki İran’dan da bölgeleri içine katıp geniş bir sözde Kürdistan projesi yaratılmak isteniyor” diye konuştu. Tanrıkulu şöyle devam etti: “Bu projeyi gerçekleştirmek için zaten bizim üzerimizde önce bir PKK terörü arkasından KCK operasyonları arkasından da şu anda terörle siyasi müzakere yapılma aşamasına geldik. Niyetlerini çok açık bir şekilde belli ettiler. Bunu da Graham Fuller’in ağzından yapmış oldular. Bence Diyarbakır’ı başkent yapma noktasına doğru gitmek niyetindeler.”

Erdoğan da Fuller gibi düşünüyor
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Graham Fuller’in açıklamalarını değerlendirdi. Dibek, “Oslo görüşmeleriyle ortaya çıkan süreç bu durumu doğruluyor” dedi. Turgut Dibek, “AKP’nin içerisinde ne olup bittiğini bilen çok sayıda bakan veya milletvekili var bana göre. Recep Tayyip Erdoğan bu işi görüşerek, müzakere ederek oturup konuşalım diyor. Yolun sonunda da Oslo görüşmelerine varılıyor. Erdoğan terörle mücadeleyi değil müzakereyi yeğlemiş. Ama bunu el altından yapıyor. Bir takım mitinglerde tek vatan, tek bayrak söylemini kullanıyor, diğer taraftan onlarla oturup konuşuyor. Bu açıklamalar da açılım sürecinin bir parçası. Ben Başbakan Erdoğan’ın Fuller’in söylemlerine yakın bir düşünce içinde olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yönetimi temsil ediyor
Washington eski Büyükelçisi Nüzhet Kandemir ise, “Bir takım insanların, grupların zihninin gerisinde yatan bir dışavurumu olarak değerlendiriyorum ben bunu. Bunun gerçekleşmesi olasılığı hemen hemen hiç yok ama demek ki bir takım gruplar, örgütler, bireyler bu tip planlamalar yapıyorlar dış ülkelerin temsilcilerine de bunlardan bahsediyorlar ben bunu bu şekilde değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı. Kandemir şunları söyledi: “Kimler Fuller’in sözlerine itibar ederek hareket ediyor bunu bilmek çok zor, bilemem. Fuller’in sözlerini sırf kendisinin sözleri olarak algılamamak lazım. Fuller nihayet bir yönetimi temsilen bunları yazıyor ve konuşuyor. Diyarbakır’ın başkent olması fikrini sıfıra yakın olarak görmekle beraber bu tip planları, projeleri yapanlar, konuşanlar ve yaymak isteyenler mevcut. Bunu gösterir. Böyle bir olasılık ben görmüyorum.”

Türkiye’yi tehdit etti
Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin reisi Mesud Barzani, ABD Başkanı Barack Obama tarafından devlet başkanı gibi ağırlandı. Barzani, ABD ziyareti kapsamında bir de Washington Institute’da bir konferans verdi. Barzani, geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Erbil’i ziyaretinde “Kürt halkının varlığının inkar edildiği günlerin artık sona erdiğini” söylemesinden çok memnun olduklarını söyledi. Tehditvari konuşan Barzani şöyle devam etti: “Türkiye’de önemli değişimler olduğu kuşkusuz. Ama gerek Türkiye’de gerekse diğer yerlerdeki Kürt sorunu, şiddet yoluyla çözülemez. Dolayısıyla ne Kürtler amaçlarına şiddet yoluyla ulaşabilirler, ne de Kürtler şiddet yoluyla yok edilebilir. Bu nedenle, sorun sadece barışçı yollarla çözülebilir. Eğer sorunun çözümü için Türkiye’ye ve ayrıca PKK’ya yardım gerekiyorsa, bunu yapmaya hazırız. Çabalarımıza ve PKK’ya sorunları çözmek için şiddete ya da silaha başvurmaması için baskı uygulamaya ve çağrıda bulunmaya devam edeceğiz. Eğer barışçı yaklaşımı seçerlerse, sorunun çözümüne katkı sağlamak için onlara yardım edeceğiz, ama savaş ya da kavgayı seçerlerse o halde biz başka bir yön izleyeceğiz”. Barzani,  Suriye’deki Kürtlere her türlü desteği vereceklerini de söyledi.

Büyük tezgah
Bu arada, peşmerge reisi Barzani’nin “Büyük Kürdistan” hayali çerçevesinde büyük bir oyuna giriştiği belirtiliyor. Barzani’nin Suriye topraklarına göz diktiğini belirten emekli Orgeneral Edip Başer, bu çerçevede Barzani’nin hedefinin başlatılacak ayaklanmların ardından Kamışlı merkezli bir özerk bölge oluşturmak, ardından bu bölgeyi Irak’ın kuzeyine bağlamak olduğunu kaydetti. Başer, “İlk hedefi en zayıf halka olarak gördüğü Suriye. Sonra sırasıyla Türkiye ve İran’a da göz dikecek” dedi.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: