Hamaney: Suriye’yi savunuruz!

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde Suriye’yi hedef alan ABD kaynaklı her türlü plana karşı olduklarını söyledi.

İran resmi haber ajansı İRNA’nın bildirdiğine göre, Erdoğan ve beraberindeki heyeti Meşhed’de kabul eden Ayetullah Hamaney, İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha çok geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine ciddiyetle inanmaktadır. İki ülke çeşitli meselelerde ne zaman birlikte olmuşsa bu birliktelik İran’ın, Türkiye’nin ve İslam dünyasının yararına olmuştur” dedi.

‘ABD bağımsız millet istemez’

Ayetullah Hamaney, bölgede hassas gelişmelerin yaşandığına işaret ederek, bu hassas şartlarda en önemli meselenin bağımsız ülkelerin doğru kararlar alabilmesi olduğunu vurguladı. Ayetullah Hamaney, başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin bölge ülkelerine bir araç gözüyle baktığını, ABD’nin hiçbir milleti bağımsız olarak görmek istemediğini söyledi ve “Dolayısıyla alınan kararlarda daima İslam ülkelerinin çıkarları göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

Ayetullah Hamaney, İran’ın Suriye’yi hedef alan ABD kaynaklı her türlü planına şiddetle karşı olduğunu belirtti ve “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye’yi siyonist rejim karşısında direniş hattında yer almasından dolayı savunacaktır ve Suriye’nin iç işlerine yönelik her türlü dış müdahaleye şiddetle karşıdır” dedi.

Ayetullah Hamaney, İran’ın Suriye’deki reformları desteklediğini ve bu reformların sürmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan’ın sözleri

Erdoğan da Ayetullah Hamaney ile görüşme fırsatı bulmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ile İran arasındaki tarihi bağlara işaret etti. Erdoğan, bu köklü ilişkileri dikkate alarak özellikle altyapısal alanlarda ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

İran ziyaretinde kendisine eşlik eden heyetin Türkiye’nin İran’la ilişkileri geliştirme konusundaki kararlılığını gösterdiğini belirten Erdoğan, bölgenin son derece zorlu şartlarla karşı karşıya bulunduğunu ve bu dönemin iyi bir şekilde geçmesini umduğunu söyledi.

Bu gezide, daha önceki gezilerden farklı olarak, hiçbir İran lideri Erdoğan ile ortak basın toplantısı yapmadı.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: