HER DEVRİN GÜLEN’İ OLMAK…

Yandaş basının yıldönümü sebebiyle gündeme aldığı 28 Şubat sürecine ilişkin olarak medyada yazılıp çizilenler mağduriyet temelinde şekillendi. Mağduriyet söylemini gündeminin temeline oturtan yandaş basının sürecin başladığı dönemde yazdıkları ise oldukça dikkat çekici. Başta Fethullah Gülen başta olmak üzere Cemaat’e yakınlığıyla bilinen birçok gazeteci ve yazarın o dönem ki müdahaleyi ‘hayırlara vesile’ olarak gördüğü biliniyor.

‘ERBAKAN HÜKÜMETİ BIRAKMALI’

28 Şubat sürecinde iktidarda bulunan Erbakan’ı sert biçimde eleştiren Fethullah Gülen’in o dönem yazdıkları oldukça ilginç. Gülen, yazıları ve konuşmalarıyla dönemin hükümeti olan Erbakan yönetimini hükümetini 28 Şubat sürecinde her fırsatta eleştirmiş bununla da yetinmeyerek Erbakan’ı ülkeyi germekle itham etmişti. O dönem hükümete karşıt bir tutum takınan Gülen’in 29 Mart 1997’de Samanyolu TV’deki sözleri şöyle: “Darbe hiçbir zaman tam bir çözüm değildir. Dağlama en son çaredir. Darbeciler iyi niyetlidir ama her darbe birikim ve tecrübe sahiplerini heba etmiştir. Ülkemiz kriz içinde. Gücü temsil edenler krizi önlemelidir. Bu hükümeti değiştirin demek daha demokratik olur. Burada ‘Askeriye muhtıra verdi’ diye suçlanmak isteniyor. İsteselerdi, bu öyle bu böyle olacak diyebilirlerdi. Oturup onlarla meseleyi altı saat mülahaza etmezlerdi. Demokratik yollarla problemler çözülsün istediler.”

HAYIRLI OLSUN MESAJLARI CEMAAT’TEN

Erbakan yönetimini o dönem eleştiren Fethullah Gülen’in hükümete ilişkin tavırları bununla da sınırlı değildi. 28 Şubat sürecinde istifa eden Erbakan’ın ardından kurulan hükümeti de selamlayan Gülen süreçten duyduğu memnuniyeti de dile getirmişti. Bugün o dönemi sert biçimde eleştirip manşetlerine taşıyan Zaman Gazetesinin o günkü tavrı da Gülen’den çok farklı olmamıştı. Erbakan’ın istifası sonrası kurulan hükümete selam yollamak Zaman gazetesine düşerken gazete o gün yaptığı haberinde ise hedefin huzur ve uzlaşma olduğunu dile getirmişti.

 

İKTİDAR NEREDE BİZ ORADAYIZ VESSELAM

Cemaat’in 28 Şubat sürecine olan bakışını anlamamız açısından dün ve bugün yaptıklarına bakılmasında fayda var. 28 Şubat’ın gerçekleştiği dönemde yapılan müdahaleyi selamlayan Cemaat’in bugün gösterdiği refleks göz önünde bulundurulduğunda farklı bir durumun varlığı kendisini gösteriyor. 28 Şubat sürecine karşı bir duruş sergilenmemesi Gülen Cemaat’ine yönelik eleştirilerin başında gelirken Cemaat’in o gün huzur ve hoşgörü çağrısı altında yeni kurulan hükümeti selamlaması ise yapılan eleştirilere kanıt sunar nitelikte bulunuyor. Demokrasiye yapılan müdahaleleri ekonomi-politik bağlantısıyla birlikte düşündüğümüzde dün alınan tavırlar ile bugün bulunulan konumlar arasındaki bağ dikkat çekiyor. Küresel anlamda güç olan odakların aldıkları tavırlar ile Cemaat’in aldığı tavrın her dönem paralellik göstermesi ise basit bir benzerlik olmanın ötesinde bir ortaklığı doğrular nitelikte bulunuyor.(Can Uğur/ BirGün)

Odatv.com

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: