Danimarka klasiği bu: Türkiye’ye düşmanlık

AKP’nin hakkı olduğu halde veto etmeyerek NATO lideri yaptığı ülke bu kez Atatürk’e saldırdı.
Hazreti Muhammed’e saldıran karikatürlerin ve bölücü terör örgütünün yayın organı Roj TV’nin hamisi Danimarka, bu kez de liselere önerilen kitapla Atatürk’e dil uzattı. AKP’nin veto etmeyip NATO liderliğine getirdiği Rasmussen’in ülkesi, Atütürk’ü Hitler ve Mussolini ile bir tuttu.

Danimarka şimdi de Atatürk’e dil uzattı
İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayımlanmasıyla tüm İslam dünyasında tepki gören Danimarka’dan bu kez de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret geldi. Danimarka’da liselerde tarih derslerinde okutulması tavsiye edilen Türkiye hakkında bir kitapta Atatürk hakkında yer alan ifadeler tepkiye yol açtı. Geçtiğimiz ay ortasında yayımlanan “Türkiye-Tarihi, Toplumu ve Din” adlı kitapta, gerçekleştirdiği milli mücadeleyle Türk ulusunu yok olmaktan kurtaran ve tüm dünyanın “Büyük devlet adamı” olarak tanımladığı Atatürk, tüm dünyanın başına bela oldukları gibi kendi uluslarını da felakete iten Stalin, Hitler ve Mussolini gibi diktatörlerle aynı kefeye kondu.  Kitapta, Stalin, Hitler ve Mussolini ile Atatürk arasında diktatörlük açısından benzerlikler kurulması dikkat çekti. Örneğin, Atatürk ile İtalyan diktatör Mussolini “aşırı milliyetçilikleri, kendi kendilerini yüceleştiren tarih görüşleri, otoriter yönetim biçimleri, çok uzun nutuk atma merakları, kendi liderliklerini kutsallaştırmaları” gibi birçok açıdan birbirlerine benzetiliyorlar. Atatürk’ün “konuşmalarını halk kitleleri önünde yapmadığı, sadece mecliste ve küçük toplantılarda konuştuğu” söyleniyor ve bu bağlamda, “tamamen demokrasinin ne olduğu anlayışının dışındaydı” değerlendirilmesi yapılıyor.

Türk düşmanlığında lider
Danimarka, terör örgütü PKK’nın yayın organı Roj TV’ye de ev sahipliği yaparak Türk düşmanlığını ortaya koymuştu. Hemen hemen tüm dünyada ‘terörist örgüt’ olarak tanınan PKK’nın sesi Roj TV’ye kucak açan Danimarka, terör örgütünün propagandalarına göz yuman ülke oldu.

Ankara Rasmussen’i veto etmemişti
2006 yılında bir Danimarka gazetesinde yayımlanan Hz. Muhammed’le ilgili karikatürler, Türkiye de dahil tüm İslam dünyasında büyük infiale yol açmıştı. O dönemde Danimarka Başbakanı olan Anders Fogh Rasmussen, ahlaksız karikatürleri ifade özgürlüğü içinde değerlendirmiş ve tüm baskılara rağmen karikatürlerin yayımının yasaklanması için gelen talepleri karşılıksız bırakmıştı. 2009 yılında Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği gündeme geldiğinde AKP iktidarı önce karşı çıktı. Daha sonra ABD’nin ısrarıyla vetodan vazgeçerek karikatür krizinin mimarı Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği için yolunu açtı.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: