UĞUR MUMCU YAŞASAYDI SİLİVRİ’DE OLURDU

Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, kardeşinin bugün yaşasa Balbay’ın yerine Silivri’de cezaevinde olacağını ileri sürdü.

Bursa’da konuşan öldürülen Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, kardeşinin bugün yaşasa cezaevinde olacağını ileri sürdü. “Uğur Mumcu bugün yaşasaydı, Mustafa Balbay yerine orada tutukluydu” diyen Ceyhan Mumcu,” Ben de şu anda burada değil, Silivri’de, Uğur Mumcu’nun tahliyesi için umutsuz savunmalar yapıyor olurdum” dedi.

Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen ‘Uğur Mumcu’ya Saygı ve Eğitim Sorunları’ konulu programa konuşmacı olarak katıldı. 24 Ocak 1993 tarihinin, belleğinden kolay çıkmadığını belirten Ceyhan Mumcu, “Oysa insan bünyesi yeni çilelere, sıkıntılara zahmetlere katlanabilmek için, unutma yeteneğini de içerir. En sevilen yitirilen değerler, düştüğü yeri yakar. Doğa, insanların yaşama dört elle sarılıp buna katlanması için, ‘unutmak’ gibi bir üstünlük vermiştir. Fakat benim için unutmak çok zor oluyor. Bir kere 24 Ocak 1993 günü 1 yaşından beri tanıdığım kardeşim Uğur Mumcu’nun yüreğinin bir balkona saplanmış, bacağının bir kenara gitmiş, o parça parça halini gördüm. O benim için çok büyük şok ve travmaydı” diye konuştu.

OKKAN CİNAYETİ

Türkiye’nin, kardeşinin yanı sıra, kendilerini tanımaktan onur ve gurur duyduğu, Prof. Dr Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Prof. Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu gibi değerlerini kaybettiğini söyleyen Ceyhan Mumcu, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken şehit düşen Gaffar Okan’ı da rahmetle andığını söyledi. Mumcu, Gaffar Okan’ın eşinin, kardeşi Uğur Mumcu’nun ölümünden sonra kendisine, bu cinayette dünya polis tarihine geçecek gelişmelerin yaşanacağını söylediğini açıkladı.

Kendisinin tarifsiz kederler yaşadığını bu nedenle unutma yeteneğinin felç olduğunu ifade eden Ceyhan Mumcu, acılarının taptaze olduğunu belirtip, toplumun kendisi için verilen emekledi, ödenen bedelleri çok iyi bildiğini açıkladı.

KEMAL DERVİŞ CHP’YE ÜYE DAHİ YAPILMAZDI

Konuşmasında, kendisini dinleyenlere, ‘Uğur Mumcu bugün yaşasaydı ne yapardı’ diye soran Ceyhan Mumcu, bu sorunun yanıtını ise;

“Bu konuyu çok düşünüyorum. Uğur Mumcu’nun en iyi okuyucularından biriydim. Yazılarını herkes bir kere okur, ben iki kez okurdum. İkinci okuyuşumu ise, ‘Bu yazıdan dolayı Uğur’un ve ailemizin başına ne gibi felaket gelebilir’, ‘Kimleri kızdırıyor’ diye yorum yapmak için, koruma içgüdüsüyle gerçekleştiriyordum. Sizden, ‘Uğur Mumcu yaşasaydı ne yapardı’ sorusunu düşünmenizi ve tartışmanızı rica ediyorum. Bana kalırsa Uğur Mumcu yaşasaydı, Kemal Derviş gibi küresel sermayenin temsilcisi bir adam, CHP’ye asla üye dahi yapılmazdı. Uğur, yazdığı gibi, yazılarında kulis de yapardı, mücadele de ederdi. Bunun çok önemi var. Çünkü, Kemal Derviş siyaseti, mensubu olduğu partinin emekçi kesimiyle bağını onarılmaz biçimde koparmıştır” dedi.

Kardeşinin Ermeni soykırımı iddiaları konusunda önemli araştırmaları olduğunu, bu konuda uzman tanıklık yapmak istediğini de dile getiren Ceyhan Mumcu, kendisinin bu konuda Dışişleri Bakanlığı ile temasları olduğunu dile getirdi.

SİLİVRİ’DE UMUTSUZ SAVUNMALAR YAPIYOR OLURDUM

Kardeşi yaşıyor olsaydı şu anda cezaevinde olacağını ileri süren Ceyhan Mumcu, “Uğur Mumcu bugün yaşasaydı, Mustafa Balbay yerine orada tutukluydu. Ben de burada değil Silivri’de Uğur Mumcu için, tahliyesi için umutsuz savunmalar yapıyor olurdum” dedi.

Eğitim konusunda da açıklamalarda bulunan Mumcu, Türk halkının büyük desteği ile hemen hemen her ilde üniversite açıldığını kaydetti. Bunun olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Mumcu, “8 yıl eğitimi yaptırmayız diye tepinenler, sabah namazlarında olay çıkaranlar, şimdi lise eğitimini 12 yıla çıkarma çabası içerisindeler. Çünkü halk o siyaseti reddetti. Eğitimin 8 yıla çıkarılmasına karşı olanları onaylamadı” diye konuştu.

Odatv.com

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: