Batı’nın Suriye çırpınışı

Amerika ve Batı ülkeleri Suriye’ye dış müdahalenin önünü açacak girişimlere zemin hazırlama telaşına girdi. Gündemdeki plan, Suriye’ye insani yardım koridorunun açılması.
Suriye’ye insani yardım ulaştırılmasını öngören tasarının Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda kabul edilmesinin ardından Kızılhaç da harekete geçti.
Batılı ülkelerin Suriye’ye insani yardım koridoru açma planının perde arkası yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Suriyeli isyancılara silah desteği verilmesi dahil tüm seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.
Uyguladığımız tüm baskılara Esad’ın boyun eğmesini sağlayamazsak, ilave tedbirleri gündeme alabiliriz. Masadan hiçbir seçeneği dışlamıyoruz.
Euronews Kanalı, Nuland’ın bahsettiği seçenekler arasında Suriyeli isyancıların silahlandırılmasının da yer aldığını duyurdu.
Amerika ve Batılı ülkelerin, 24 Şubat’ta Tunus’ta yapılması planlanan “Suriye’nin Dostları” toplantısında bundan sonra izlenecek senaryolar gündeme gelecek.

Suriye’deki süreçte belirleyici rol oynayan Rusya, Tunus’taki toplantıya katılmayacağını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukaşeviç, amacı belirsiz bir toplantıya katılmalarının söz konusu olmadığını söyledi.
Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur da toplantıyı “Suriye’nin sözde Dostları Konferansı” diye adlandırdı ve bu toplantıya katılmayacaklarını açıkladı.

Pekin yönetimi ise Tunus’taki toplantıya temkinli yaklaşıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözücüsü Hong Lei toplantının rolünü ve mekanizmasını araştırdıklarını söyledi.
Bir yandan Suriye’ye yönelik müdahaleye zemin arama çabaları sürerken, diğer yandan da Batılı ülkelerce silahlandırılan Suriyeli isyancılar, güvenlik güçlerine ve halka kışkırtıcı saldırılarını yoğunlaştırdı.

Rus Pravda gazetesi, Suriye’de şiddeti körükleyen radikal grupların saldırılarındaki amacı değerlendirdi. Gazete, bu grupların Türkiye, NATO ve İsrail’in Suriye’ye müdahalesine gerekçe oluşturmaya çalıştığına dikkat çekti. Pravda’nın analizine göre, Suriyeli isyancılar sivilleri öldürerek Suriye’de şiddeti körüklüyor. Bu sayede, NATO ülkelerinin “Koruma Sorumluluğu” ilkesi devreye sokulacak ve Suriye’ye müdahale için zemin hazırlanacak.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

One Response to Batı’nın Suriye çırpınışı

  1. Siz Suriye’yi yıkamayacaksınız bunu bilin, gerçi yıksanız ne olacak! Sizin sinsi planlarınızın olduğunu cümle alem biliyor. Siz Muaviye zihniyetiyle hile dolu, yalan dolan dolu savaşınızı sürdürün, ama sizin sinsi planlarınıza tuzaklarınıza Allah’da tuzak hazırlıyor bunu bilesiniz,. Birşey varki sizin planlarınız altüst olacak Allahın tuzağı kesindir.

    Ey kendisine Dindar deyip din adına zulme ortak olanlar, ABD ve onun yandaşlarıyla omuz omuza yürüyüpte Dinden adaletten söz etmeye utanmıyormusunuz

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: