Darbecilerle savaşın mareşali

Kılıçdaroğlu’nun “liberal” diye takdim ettiği büyük mücadelesini Neoliberal çevresi, “2 D” diye özetliyor. Yakıştırmıyoruz, formül onların:
Birinci D: Darbecilerle savaş!
İkinci D: Dindarlarla seviş!
Kılıçdaroğlu, “Darbecilerle savaşı” işaret parmağıyla yürütüyor. Özel görevli savcılar gözlerini dört açmışlar o parmağa bakıyorlar.

2 GÜN SONRA
Kılıçdaroğlu’nun parmağı, 11 Ocak 2012 günü CHP Grup toplantısında, Eski Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt’ı işaret ediyordu: (Milliyet, 12 Ocak 2012)

2 gün sonra İstanbul Özel Görevli Savcısı Cihan Kansız, Org. Büyükanıt ile ilgili delilleri incelemeye aldığını açıkladı:C(Haber Türk, 14 Ocak 2012)

3 GÜN SONRA
Kılıçdaroğlu, 13 Ocak 2012 gecesi, bu kez televizyon ekranından parmağıyla 28 Şubat sorumlusu komutanlara işaret etti: (Yeni Çağ, 14 Ocak 2012)
3 gün sonra, 28 Şubat komutanları için C.Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu: (Milliyet, 17 Ocak 2012)

Özel Görevli Savcı, işareti anında aldı ve müjdeyi bekletmeden verdi:
(Star, 16 Şubat 2012)

EN BAŞ SAVCININ ONAY PARMAĞI
Kılıçdaroğlu’nun parmak işareti, bazen onay anlamına da geliyor.
6 Ocak 2012 günü Eski Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ tutuklandı.
Ertesi gün Kılıçdaroğlu, “Atayanlar da sorumlu” beyanatları verdi (Haber Türk, 8 Ocak 2012).
Hatta Başbuğ’un suçunun niteliği konusunda Silivri mahkemelerine ışık tutan içtihadını açıkladı: “Başbuğ, bir kusuru varsa, görevi kötüye kullanmaktan yargılanır.” (Milliyet, 12 Ocak 2012)

CHP’NİN MASUMİYET MİLADI
Kılıçdaroğlu’nun “Darbecilerle savaş” misyonunun tarihsel derinliği de var. “Dersim katliamı” faillerinin yakasına, Tayyip Erdoğan’dan önce o yapıştı. O zaman Cumhurbaşkanı Atatürk, Başbakanlar İsmet Paşa, sonra Celal Bayar, Genelkurmay Başkanı Mareşal Çakmak’tı. Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olarak, herhangi bir sorumluluğu yoktu. Soranlara “O zaman ben doğmamıştım” dedi: CHP’nin masumiyet tarihi Kılıçdaroğlu’yla başlıyordu.
Daha sonra Sabahattin Âli’nin katledilmesinin failleri olarak CHP yöneticilerini sorumlu tuttu. Kemal Kılıçdaroğlu o sırada da CHP Genel Başkanı değildi; Genel Başkan İsmet Paşa’ydı.

OPERASYON MAREŞALLER AŞAMASINDA
Ülkede darbeci general kalmamıştı; hepsi temizlenmişti. Ama Darbecilikle savaş ilelebet devam edecekti. Kılıçdaroğlu parmağını tarihe uzatmıştı. Uzanan parmağın yorumu elbette bağımsız yargıdan geldi. Ergenekon operasyonu genelkurmay başkanları aşamasından mareşaller aşamasına terfi edecekti. Gelen bilgiye göre, haberciler ve fotoğrafçılar mezarlarında arama yapılan Kurtuluş Savaşı mareşallerinin sorguya getirilmelerini izlemek için şimdiden Beşiktaş mahkemelerinin stratejik mevzilerine yerleşmişler.
Genelkurmay Başkanlığı ise, “hukuk devletine” bağlılığının son nişanesi olarak, “Yargı çözer” bildirisini hazırlıyormuş.

SAVAŞ OLUR DA ÇİZME OLMAZ MI?
Bu ortamda beni en çok duygulandıran, Bekir Coşkun’un Kılıçdaroğlu’na “Savaşa başla” çağrısı oldu (Cumhuriyet, 2 Şubat 2012).
Kılıçdaroğlu da, “Görmüyor musun, çizmeleri giydim” gibi bir cevap verdi. Böylece “Darbecilerle savaş”ın da çizmeyle verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

ÇİZMELİ HEYKEL PROJESİ
Asıl bomba haber, Ankara Belediyesi çevresinden geldi. Kılıçdaroğlu’nun Genelkurmay Binasının cepheden tam karşısına bir heykelini dikiyorlarmış. Parmağıyla Gazi Paşa’ya nazire “Hedefimiz ileri” dercesine karargâhı işaret edecekmiş. Anıtın üzerine altın yaldızlı harflerle “Darbeciler Yargılansın” diye yazılacakmış. Radikaller, yazıyı sağdan sola yazalım diye ısrar ederlermiş.
Bu heykel projesi, bana çok makul geldi. Bekir Coşkun ne der bilmiyorum ama, Kurtuluş Savaşının mareşali oluyor da, darbeciliğe karşı savaşın mareşali niçin olmasın? İskilipli Atıf Hoca ve Şeyh Sait heykellerinden sonra demokrasimizi şenlendirecek son buluşu alkışlamalıyız.
Heykelin kurdelasını kesmek için Pensilvanya’dan Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin bizzat gelmesi ise, tarihi bir “sürpriz” olacak.

Doğu Perinçek/Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: