Sen misin Kürt köyüne okul yapan!

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Arslanoğlu Köyü’ne okul yaptılar. Haklarında soruşturma açıldı. Türkiye Gençlik Birliği, 2 yıl önce düzenlediği kampanyayla “Yıkılsın ağalık, yaşasın Cumhuriyet!” diyen Kürt köyüne okul yaptığı için Beşiktaş Adliyesi tarafından yürütülen soruşturmayla karşı karşıya.

Önce Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı bir hazırlık soruşturması yürüttü. Bu kapsamda, Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen talimat doğrultusunda; Arslanoğlu Köyü Muhtarı Mehmet Tanrıkulu 4 Ocak 2012’de Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ifade verdi. Ardından 12 Ocak 2012’de de jandarmaya ifade verdi. Tanrıkulu’na Türkiye Gençlik Birliği’nin tanıyıp tanımadığı, tanıyorsa nereden tanıdığı; okulun ne zaman, nasıl ve kimler tarafından, hangi kaynaklarla yapıldığı soruldu. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı dosya hakkında görevsizlik kararı verip İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’na gönderdi. TGB’nin o dönemki yöneticilerinden Özgür Bora Toran 5 Ekim 2011’de Ankara Terörle Mücadele Şubesi’ne ifade verdi. Toran’a Arslanoğlu Köyü’nün okulunu yenilemeleri konusunda “Neden böyle bir tercihiniz var?” diye soruldu. Toran’ın avukatı Mehmet Nuri Aytekin süreci Aydınlık’a değerlendirdi.

Aytekin “Yardım toplama Kanunu’na aykırılıktan başlatılan sıradan bir soruşturma sonradan stanbul Özel Yetkili Savcılığı’na geçirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmadığı bir işi Türkiye’nin birliğini savunan TGB’nin neden yaptığı soruluyor. Aslında böyle bir soruşturmada yapılacak bellidir. Eğer bir kanuna aykırılık varsa bunu kanuna göre uygularsınız. Ancak böyle yapılmayıp soruşturma İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’na geçmiştir” dedi.

“OKUL NE İÇİNDİR?”

Türkiye’nin dört bir yanından TGB üyesi gençler, “Türkiye’nin birliğine harç karıyoruz, Cumhuriyetin okulunu kuruyoruz” diyerek 2010 yazını Bismil’in Arslanoğlu Köyü’nde geçirmişti. O dönem Aydınlık ve Ulusal Kanal olarak bu yenileme çalışmasını takip etmiş, okulun eski ve yeni halini görüntülemiştik. Bu fotoğrafları, sayfamızda görebilirsiniz. Düzenledikleri kampanyayla hem topladıkları bağışı hem de emeklerini ortaya koymuşlardı. Gençler; Arslanoğlu Köyü İlköğretim Okulu’nu 3 ay gibi bir sürede çatısı, sıvası, boyası, kapı-penceresi, sırası, dolabı, zemini ve tesisatıyla baştan aşağı yenilemişti. “Ağa kurşundur, yaşasın Cumhuriyet!” diyen Arslanoğlu çocukları, 2010-2011 eğitim-öğretim yılına yenilenen okulda başlamıştı.

Aradan 2 yıl geçti. Diyarbakır’a tekrar gittiğimizde o dönem okula başlayacak çocukları biraz daha büyümüş gördük. Köyün muhtarı Tanrıkulu şunu sordu bize: “Okul ne içindir? Çocukların gidip orada okuması, eğitim alıp aydınlanabilmesi içindir. Devletin yenileyemediği, sahip çıkamadığı bir okulu; kampanyalar açarak yaptırıyorsak, vatandaş buna duyarsız kalmayıp yardımda bulunuyorsa bunun nesi kötü? Ben soruşturmanın nedenini anlamadım.”

BÖLGENİN EN İYİ KÖY OKULU OLDU

Diyarbakır Bismil’e bağlı köylerin öğretmenleri, köyü ziyaret ettiklerinde Arslanoğlu Köyü İlköğretim Okulu’nu görüp bölgedeki en iyi köy okulu olduğunu söylemiş. Neden mi? Civar köylerdeki okullarının çatısı akıyor, ahşap ya da metalden yapılma pencereleri rüzgarı ve soğuğu geçiriyor. Kapıları bozuk, aksak çalışıyor. Sıraları ve sınıfları ise hiç saymıyoruz. Arslanoğlu Köyü Muhtarı Mehmet Tanrıkulu, “Bizim de okulumuz böyleydi” dedi. Tanrıkulu’nun kendi okullarının yenilenmeden önceki haliyle ilgili verdiği örnek çok çarpıcı: “Sabah çocuklar okula gittikleri zaman; en uzun çocuk bir başka arkadaşının sırtına çıkardı. Camdan içeri girer ve diğer çocuklara kapıyı açardı.”

NEDEN ARSLANOĞLU KÖYÜ?

Arslanoğlu Köyü Muhtarı Mehmet Tanrıkulu, Türkiye Gençlik Birliği üyesi gençlerle 19 Mayıs 2010 tarihinde Sivas’ta düzenlenen bir etkinlikte tanıştığını söyledi. Gençlerin vatansever gençler olduğunu anladıktan sonra da, onları köyüne davet etmişti. Türkiye Gençlik Birliği üyesi gençler de; bu davet üzerine köye gitmişti. Hem okulun hem köyün durumunu görmüştü. Arslanoğlu Köyü aynı zamanda ağalıkla mücadele eden, Türkiye’nin birliğini savunan ve “Yaşasın Cumhuriyet!” diyen bir köy. Mücadelenin zorluğu bir yana, bir de eğitim güçlüğü var. Hal böyle olunca üniversiteli gençler, bir kampanya başlattı ve “Türkiye’nin birliğine harç karıyoruz, Cumhuriyetin okulunu kuruyoruz” diye yola çıktı.

BAĞIŞ TOPLAYIP KENDİ ELLERİYLE YAPTILAR

18 Haziran 2010 günü İstanbul, Ankara ve Eskişehir’den gelen TGB üyesi gençlerle ilk çalışma başladı. Sonrasında Denizli, Adana, Hatay, Muğla, Malatya, Samsun, Kocaeli, İzmir, Antalya, Mersin ve daha pek çok ilden gönüllü gençler geldi. Her hafta değişen ekipler, köyde bir yandan okulu kendi elleriyle adeta yeniden yapıyordu. Bir yandan da üniversitelerdeki arkadaşları, okullarının kampüslerinde açtıkları masalarda bağış topluyordu.

Milletvekillerine, aydınlara, demokratik kitle örgütlerine seslendiler. Ulusal Kanal, Habertürk, Sky Tv, Kanal D, Aydınlık, Hürriyet ve Vatan gibi yazılı ve görsel basın organlarında seslerini duyurdular. Gün gün, hafta hafta okul inşaatından görüntü ve fotoğrafları kamuoyuyla paylaştılar. İnterneti de kullanarak yaydıkları kampanya, kısa zamanda büyük ses getirdi.

Kampanyaya bazı yurttaşlar, nakdi yardımda bulundu. Bazıları da, okul için doğrudan malzeme gönderdi. Okulun tuğlalarını, kirecini, çimentosunu, boyasını farklı bölgelerden işadamları ve esnaf gönderdi. Gençler, sadece kampanya açıp yenileme için kaynak yaratmadı. Aynı zamanda bizzat köye giderek okulu kendi elleriyle yaptı. Hayatlarında eline çekiç bile almamış pek çok genci gördük köyde. Ellerinde çekiç, kürek, mala; kulak ve gözleri inşaatın başında duran ustada yaz boyu çalıştılar. Hem öğrenip hem yaptılar. Bu arada Kürt sorunun nedenlerini, çözümünü ağalıkla mücadele eden ve “Cumhuriyet” diyen köylülerden öğrendiler. İşte budur Arslanoğlu Köyü İlköğretim Okulu’nun öyküsü. Bilen bilmeyene, duyan duymayana anlatsın.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: