Hain kuklanın son kullanma tarihi geçti mi?

Mısır’daki Şarku’l- Evsat haber ajansı, Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı örgütün Türkiye’deki lideri Riyad Esed’in tutuklandığını bildirdi.

Suriye Halk Partisi milletvekili Halid Abbud, Riyad Esed’in Suriye güvenlik güçleri tarafından İdlib yakınlarında yakalandığını belirtirken haber henüz Suriye resmi haber ajansı SANA tarafından teyit edilmedi.

Suriyeli milletvekili Halid Abbud, ayrıca Türkiye’den Suriye’ye silah ve militan geçişi sağlayan onlarca Türk istihbaratçının da yakalandığını söyledi.

Suriye hükümetine yakın Şam Press radyosu, Şam’la Ankara arasında Suriye’de tutuklu bulunan 49 Türk istihbaratçının serbest bırakılması konusunda müzakereler yapıldığını öne sürmüş ve Suriyeli yetkililerin tutuklu Türk istihbaratçıların serbest bırakılması karşılığında Riyad Esed’in teslim edilmesini istediklerini duyurmuştu.

Geçtiğimiz yaz Suriye ordusundan ayrıldığını ve Cisr eş-Şugur kentindeki 120 Suriye polisini öldürdüğünü belirterek Türkiye’ye sığınan ve Özgür Subaylar adlı bir silahlı örgüt kurduğunu belirten Binbaşı Hüseyin Harmuş, geçtiğimiz eylül ayında ortadan kaybolmuştu.

Hüseyin Harmuş’un Suriye’de tutuklandığının ortaya çıkmasından sonra bazı Suriyeli muhalifler, Türkiye’nin Harmuş’u Suriye’de tutuklu bulunan bazı PKK’lılara karşılık Suriye’ye teslim ettiğini öne sürmüş; ancak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu iddiaları yalanlamıştı.

Suriyeli bazı kaynaklar, Türkiye’nin geçtiğimiz hafta Suriye ordusundan ayrılan bir tuğgeneralin kurduğu Askeri Konseyi desteklediğini bu yüzden de 49 istihbaratçının serbest bırakılması için Riyad Esed’i gözden çıkarmış olabileceğini iddia ediyorlar.

abna.ir

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: