İşçi Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Tunç Akkoç: MEHMETÇİK EYLEMLERİ SUÇ SAYILMAZ!

Silivri Cezaevindeki küçük duruşma salonunda İstanbul Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen 2. Ergenekon davasının 155. duruşmasında İşçi Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Tunç Akkoç savunma yaptı.
Akkoç, savunmasına başlarken iddianamede kendisine yönelik suçlamaların tamamının siyasi parti faaliyeti olduğunu ve ancak siyasi faaliyet kapsamında değerlendirilebileceğini kaydetti.
Akkoç amaçlarını şu sözlerle açıkladı; “Atatürk Devrimi’nin değerlerini yaymak, Türkiye halkının her koşulda çıkarlarını savunmak, vatanın bağımsızlığı ve bütünlüğü için siyasi mücadele yürütmek, halkı ve Türk gençliğini aydınlatmak, bu fikirleri yaymak ve örgütlemek…”
Savcıların iddianameye yazdığı faaliyetlerle uyuşmayan bir iddia ortaya attıklarını belirten Akkoç, “toplumda kriz, kaos , karışıklık çıkarmak. Provakatif eylemler düzenlediğimiz söyleniyor. Bunlar mesnetsiz, dayanaksız , temelsiz, gerçeklerden ve olgulardan kopuk iddialar, suçlamalar, yorumlar, imalardır. Bu imalarla ilgili en ufak bir telefon görüşmemeiz, bir söylemimiz ya da yazılı bir belge yoktur” dedi.

İP-TGB İlişkisi
2007 yılında Türkiye Gençlik Birliği’nin düzxenlediği yüzbinlerce üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen Mehmetçik Yürüyüşünü düzenlediklerini belirten Akkoç ardından Star Televizyonunda bu eylemin görüntülerinin yer aldığı haberi izletti.
Akkoç, “Mehmetçik eylemleri, Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne, Türk-Kürt kardeşleğine hizmet eden, bölücü teröre en etkili ve en anlamlı cevap niteliğinde eylemlerdir. Eğer bir kaos ortamı yaratmak isteseydik burada yüzbinlerce genç vardı. Kimsenin burnu bile kanamadı. Nerede karışıklık? Nerede kışkırtma?” diye sordu.
Akkoç son olarak İşçi Partisi ve TGB ilişkisi diye bir suçlama yapıldığını, bunun anlaşılır olmadığını kaydetti. TGB’nin kurucuları arasında yer aldığını dile getiren Akkoç, “ben Öncü Gençlik Genel başkanı olarak bütün partili arkadaşlarımızın bizzat TGB’de faal olarak görev almasını istedim. TGB yasal bir dernek arada organik ve kurumsal bir bir bağ yok. TGB-İP ilişkisi bundan ibarettir. Biz partimizden görev aldığımız kadar gençlik hareketinin mirasçılarının temsilcileriyiz. 150 yıllık bir gençlik hareketi tarihimiz var. O zamn 1968’de 6. Filo eylemleride mi suç?” diye sordu. Akkoç, bu geleneğin temsilcileri olarak bir suç işlemediklerini sözlerine ekledi.

ip.org.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: