Suriyeli muhalifler hiç masum değil!

Rusya’dan kızgın Batı’ya tepki
BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye karar tasarısını Rusya ve Çin’in veto etmesiyle çileden çıkan Batı’nın tepkilerine Rusya da “Suriyeli muhalifler hiç de masum değil, tasarı tek yanlı!” diyerek sert çıktı. Öte yandan Türkiye sınırı yakınında da çatışmalar yoğunlaştı.
BM kararına veto tepkisi
BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye ile karar tasarısı Rusya ve Çin temsilcilerinin ret oylarıyla veto edildi. Tasarıya 13 ülkenin temsilcisi onay vermişti. Konsey’den beklenen sonucu alamayan Batılı güçler, vetoya büyük tepki gösterdi. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, gazetecilere yaptığı açıklama, “Suriye halkına seslenmek istiyorum, ABD sizin yanınızdadır, bugün Suriye’de kimin halkı destekleyip desteklemediği ortaya çıkmıştır” diye konuştu. Rusya ve Çin’i kastederek, “Olaylara sırf kendi dar çıkarlarıyla bakan ülkeler, Suriye’de halkın yanında yer almamışlardır” diyen Rice, şöyle konuştu: “Ama biz bu işin peşini bırakmayacağız. BM Güvenlik Konseyi’nde 13 ülke Suriye’de değişimin gelmesini istediler. Umarız diğer iki üye de çok geç olmadan, bizim yanımızda yer alır.”
Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da “Rusya’nın, Arap Birliği barış planının sulandırılmasına yönelik değişiklik isteklerini kabul edemezdik” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye tasarısını kabul etmemesi nedeniyle büyük üzüntü duyduğu belirtildi. İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant da “8 gündür süren çalışmalarımız sonuç vermedi, Konsey açısından kötü, Suriye açısından çok kötü bir gün” diye konuştu.

Muhalifler masum değil
Çin’in neden tasarıyı veto ettiğine yönelik bir soru üzerine, Grant “’Bu bizim için de sürpriz oldu, çünkü Çin’in özel talepleri olmamıştı bizden, biz de herhalde olumlu bakıyor diye düşünmüştük” karşılığını verdi. Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Peter Wittig de “Bugün Konsey Suriye halkını hayal kırıklığına uğrattı, umarım bu yüzden Suriyeliler umutlarını kaybetmezler” ifadesini kullandı.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: