Erhan Tuncel’in neden tahliye edildiği belli oldu!

Hrant Dink davasında skandal bir kararla tahliye edilen polis muhbiri Erhan Tuncel, Zaman gazetesine dava ile ilgili “mektup” yazdı. Tuncel, cinayetin “Ergenekon işi” olduğunu iddia ederken, cinayetteki payları ayyuka çıkan cemaatçi Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer’i akladı.

Hrant Dink cinayeti davasının son duruşmasında yalnızca McDonald’s bombalaması nedeniyle ceza alan ve skandal bir kararla tahliye edilen polis muhbiri Erhan Tuncel, serbest kaldıktan sonra Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Zaman’ın sorduğu soruları el yazısıyla cevaplandıran Tuncel, “misyonunun” devam ettiğini gösterdi.

Avukatı aracılığıyla konuşan Tuncel, “Şu anda Ergenekon sanığı olan isimler tarafından hedef gösterildiğini, hakkında davalar açıldığını” anlatıyor ve Dink cinayetinin “Ergenekon işi” olduğunu iddia ediyor.

Yılmazer ile Akyürek ‘mağdur’muş!
2007 yılında Ergenekon’a “dokunanın yandığını” savunan Tuncel, delil kararttığı sabit olan dönemin cemaatçi Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in “Türkiye’nin en karanlık noktasına projektör tuttuğunu” iddia etti. Tuncel şöyle söyledi:

“O dönemde (2007) Ergenekon’a dokunan yanıyordu. Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, Türkiye’nin en karanlık noktasına projektörü tuttu. Bu iki isim Dink cinayetinin mağdurudur. Israrla bu iki şahsın ismi zikrediliyor. İstihbarat iç mantığına göre en son sorumlu tutulacak kişiler. Akyürek’in, Trabzon’da görev yapmasına bağlıyorlar. Görevini hassasiyetle yapan biri. Ancak cinayetin işlendiği dönemde daire başkanı olması onu bu paydaya dahil etti.”

Küçük, Öz ve Kerinçsiz suçlu, peki ya polisler?
Erhan Tuncel, Zaman’a iletilen mektubunda, Yılmazer ile Akyürek’i aklamak için çaba sarf ederken, Ergenekon’dan tutuklu Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz ile Dink cinayetinin sorumlularından Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün suikastten sorumlu olduğunu iddia etti. Tuncel’e göre cinayetin müsebbibi “Ergenekon”:

“Ortada örgütlü bir yapı var. Kemal Kerinçsiz ve Veli Küçük, Dink’in hedef gösterilmesi sürecinde en aktif görevi yürüttüler. Dink cinayetinin en karanlık noktası olan Trabzon Jandarma ayağıdır. Ali Öz faktörü var. (Veli Küçük’le fotoğrafı çıktı.) Bunlar Dink’in avukatları tarafından da dile getirildi. Ancak henüz bir adım atılmadı.”

Cemaatin suçu yok!
Erhan Tuncel, Dink cinayetindeki cemaatçi yapılanmayı aklamak için Danıştay saldırısını da örnek gösteriyor. Bu saldırıda da “aynı tiyatronun oynandığını” iddia eden Tuncel, “aylarca cemaat, AK Parti vurgusu yapıldığını”, “Ergenekon terör örgütünün işlediği suçları seçtiği zümrelerin üzerine attığını” savundu:

“Cinayette Reşat Altay (eski Trabzon Emniyet Müdürü) faktörü unutulmamalı. Trabzon’daki personelle saha çalışmamız oldu. Geldiği dönem çok sıkıntılı geçti. Duyduğum kadarıyla Trabzon’daki tüm kayıtları silmiş. Belgeleri yok etti. Karartılan tüm delillerin kaynağı o. Yasin Hayal’in arka olanı aydınlanmazsa cinayet aydınlanmaz.”

BBP Genel Başkanı da aynı koroya dahil
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de, yaptığı açıklamada “tuzun koktuğunu” belirterek, “Davanın hakimi neticeden memnun değil, davanının savcısı neticeden memnun değil, devlet erkanının tamamına yakınının vicdanı tatmin olmuş değil.” dedi.

“Türkiye’nin imajının zarar gördüğünü” söyleyen Destici, “Ancak bu hadiseden bahane ederek kamuoyu üzerinde, medya üzerinde, siyaset üzerinde, hukuk üzerinde baskı kurarak ortamı germek, insanları birbirine düşürmek, farklı bir şekilde hedefler göstermek ve bu iş üzerinden Türkiye’yi zora düşürmek, Türk demokrasisini yaralamak için uğraşan çevreler var.” dedi ve şöyle devam etti:

“Bunların da, sokağa inenlere baktığımız zaman kimler olduğunu görüyoruz. Burada da inanılmaz bir tezat var. Yani Ergenekon deniyor, çete deniyor, örgüt deniyor. Ama bakıyorsunuz ’hepimiz Ermeniyiz’ diyenlerin içinde Ergenekoncu olduğu bilinenler var, PKK’lılar var, en aşırı sol örgütler var. Dolayısıyla bunlar nasıl bir araya geliyor. Yoksa bunların hepsi bir arada örgüt mü? Bunlar mı yoksa asıl Türkiye’yi karıştıran. Bu sorularda bizim aklımıza elbette ki geliyor. Bu hadisede Hrant Dink’in ölümü de maalesef Türkiye’nin düşmanları tarafından, Türkiye’yi karıştırmak isteyenler tarafından çok acımasızca istismar edilerek kullanılıyor.”

Hrant Dink’in öldürülmesinden sorumlu tetikçilerin BBP ile olan bağları kamuoyunda bilinen bir konu. Mustafa Destici ile Erhan Tuncel’in açıklamaları, Dink cinayetinde alınan skandal kararın ne işe yaradığını bir kez daha kanıtlamış oldu.

(soL – Haber Merkezi)

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: