Suriye saldırısında Türkiye başrolde

Rusya’dan gelen son açıklama yakında Suriye’nin vurulabileceğini ortaya koyuyor.
Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, bazı NATO üyesi ülkelerin Suriye’ye askeri müdahale hazırlığı yaptığına dair bilgiler elde ettiklerini ifade ederek, NATO üyesi Türkiye’nin bu konuda başı çekeceğini söyledi. Rusya’dan yapılan açıklama Türkiye’nin bugüne kadar attığı adımlara tezat değil. Biz de Türkiye’nin bir savaşa doğru koştuğunu her fırsatta ifade ediyoruz.
Türkiye bir savaşa koşuyor ama bu savaş Türkiye’nin asla içinde olmaması gereken, elinden geliyorsa engellemesi gereken bir savaş. Çünkü öldürenler Haçlı bu savaşta, ölenler ise Şii de Sünni de olsa Müslüman.
Diğer taraftan Beşar Esad Suriye’de iktidardan gitsin diye gizli ya da aşikâr elinden geleni ardına koymuyor İsrail.
Son olarak, İsrail Genel Kurmay Başkanı Korgeneral Benny Gantz, Suriye’de Beşar Esad’ın devrilmesi halinde Alevileri mülteci olarak Golan Tepeleri’ne kabul etmeye hazır olduklarını söyledi.
Bugüne kadar Beşar Esad’ın arkasındaki halk desteğini engelleyemeyen batılı güçler artık bu desteği yok edebilmek için böyle vaatler vermeye başladılar.
İsrail’in bu teklifi aslında Beşar Esad’dan sonra Suriye’nin başına gelecekler konusunda bize ipuçları veriyor. İsrailli General Gantz’a göre Beşar Esad’dan sonra ülkede Aleviler zor durumda kalabilecek. Yani Suriye’yi Esad’dan sonra bir kaos, bir iç savaş bekliyor.
Şu ana kadar Arap Baharı’nın uğradığı hiçbir ülkede zaten huzur yok. Bakın Tunus’a, Mısır’a ve Libya’ya…
Hangisinde huzur var?
Hangisinde demokrasi devreye girdi?
Bu ülkelerin hiçbirisinde huzur ya da demokrasi artmadı. Artan şeyler karışıklık ve kan oldu. İşte Suriye’yi de ülkelerin akıbeti bekliyor. Tunus, Mısır ve özellikle de Libya örneğini gördükten sonra Suriye halkı inşallah daha bilinçli davranır.
Burada asıl konuşulması gereken konu Türkiye’nin tercih ettiği saf…
Türkiye’nin gerginlik yaşadığı İsrail’le Suriye konusunda aynı fikirde olması size de ilginç geliyor mu?
Türkiye, Davos şovu ve Mavi Marmara katliamı sonrası İsrail’le uzun süren bir gerginlik içerisine girdi. Bu gerginlik hala da devam ediyor.
Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliğe rağmen kilit önemdeki konularda Türkiye İsrail’le kesinlikle ters düşmedi ve düşmüyor.
Mesela Füze Kalkanı…
Bu kalkan İsrail için çok önemli.
Bu kalkan aktif hale geldiğinde artık İran’ın İsrail’i vurabilmesi neredeyse imkânsız bir hale gelecek. En büyük misyonu İsrail’i korumak olan Füze Kalkanı’na Türkiye topraklarını sonuna kadar açtı. Füze Kalkanı’na ‘evet’ diyerek Türkiye, daha önce İsrail’e dönük olan füzelerin tümünün kendine dönmesini sağladı. Yani İsrail’in muhafızlığına soyundu Türkiye.
Suriye konusunda da Türkiye, İsrail’in yaklaşımını benimsedi.
Beşar Esad’ı İsrail’in istememesinin bir izahı var. Ama Türkiye’nin Esad’ı istememesinin hiçbir izahı yok. Esad’ın gitmesini Suriye halkının özgürlüğe kavuşması için istediğini söyleyenler buna kendileri bile inanmıyorlar.
Türkiye, bir an önce yanlışlarından vazgeçmeli.

Orhan Dede/Yeni Mesaj

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: