Muhalifler Suriye’de gösteriye havan topuyla saldırdı, Fransız gazeteci öldü!

Suriye’de bir Fransız gazeteci, Esad yanlısı bir gösteriye düzenlenen havan topu saldırısında öldü! Ve bunu yazan kimse yok!

Çarşamba günü Suriye’nin tümünde Esad yanlısı gösteriler düzenleniyordu. Şam’daki gösteriye bizzat Beşar Esad katılmış, Emevi Meydanı’nda yaptığı konuşmada “Bu komployu yeneceğiz” diye halka seslenmişti.

Humus kentinde de benzer bir gösteri vardı. Kentteki yabancı muhabirler de haliyle bu gösteriyi takip ediyorlardı. Bunlardan France 2 televizyonu muhabiri Gilles Jacquier, muhalifler tarafından yapılan saldırı sonucu yıkılmış bir binayı inceleyip, saldırıda zarar görenlerle röportaj yaptığı sırada meydana havan topuyla saldırı düzenlendi. Muhalifler, kitlesel bir eyleme kent merkezinde havan topuyla saldırmışlardı.

Havan topu, Jacquier’nin yakınına düştü. Ağır yaralanan Fransız gazeteci kurtarılamadı. Toplam 9 kişi yaşamını yitirdi. Aralarında Jacquier’nin kameramanı Cristophe Kenck, bir Belçikalı gazeteci ve bir Hollandalı fotomuhabirin de bulunduğu 25 kişi yaralandı.

Olay yerinde bulunan AFP fotomuhabiri Joseph Eid, hükümet yetkililerinin ayarladığı bir gezi sırasında Hadar isimli Alevi mahallesinde bulunduklarını ve bir gösterinin patlak verdiğini söyledi. Eid, bu sırada birden bir patlama olduğunu ve Esad yanlısı göstericilerle birlikte patlamada hasar gören binaya koştuklarını anlattı.

suriye2.jpgOrtada açıkça terörist bir eylem vardı. Üstelik gösterilerin başlamasından bu yana ilk defa batılı bir gazeteci yaşamını yitirmişti. Ancak batı basını, saldıranlar muhalifler olduğu için bu haberi yarım ağızla vermeyi tercih etti. Örneğin CNN, jacquier’nin o sırada Esad yanlısı bir gösteride olduğu gibi basit bir bilgiyi, Suriye medyasına dayandırarak iddia diye vermeyi tercih etti.

Ancak asıl rezalet, Türkiye medyasında yaşandı.

Birçok haberde, Jacquier’nin Esad yanlısı bir gösteride öldüğü bilinmesine rağmen, bunun özellikle gizlendiği görülüyor. Örneğin TRT Haber’in internet sitesinde “Görgü tanıkları havan topu mermisinin kentteki bir gösteriyi görüntüleyen ve röportaj yapan bir grup gazetecinin yakınına düştüğünü belirtti” deniliyor. “Bir gösteri”nin kim tarafından düzenlendiği söylenmiyor. Fakat hemen ardından Suriye Enformasyon Bakanlığı yetkilisinin yaptığı açıklamadan alıntı yapılınca, gerçekte ne olduğunun bilindiği de açığa çıkıyor.

Ntvmsnbc de haberinde bu gerçeği gizlemiş. Üstelik, Jacquier’nin ölümünü “muhalefet kaynaklarına” dayandırmış! Haberde şu ifadelere yer veriliyor: “Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Humus’un Akrama semtindeki saldırıda Batılı bir gazetecinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Gözlemevi’nin Suriyeli muhaliflere dayandırdığı haberde, Batılı gazetecilerin el bombası ya da roket saldırısına uğradığı iddia edildi.”

Anadolu Ajansı’nın yaptığı haber ise daha da büyük bir facia. Çünkü AA’nın haberinde görgü tanıklarının bilgisi de var! Haberde şöyle deniliyor: “Görgü tanıkları ve AA’ya bilgi veren yetkililer, havan topu mermisinin kentteki bir gösteriyi görüntüleyen ve röportaj yapan bir grup gazetecinin yakınına düştüğünü belirtti.”

Hürriyet, Habertürk gibi birçok kaynak, aynı cümleyi kullandı. Ama Jacquier’yi öldürenlerin muhalifler olduğuna dair tek kelime yazılmadı. Bu şüphe, iddia bile dillendirilmedi. Gökten havan topu düşmüştü.

Zaman gazetesi ise, nasıl yaşandığı apaçık ortada olan olayda “belirsizlik” yarattı. Gazetenin haberinde “Şam rejimi saldırıdan dolayı ‘teröristleri’ sorumlu tutarken, muhalifler ise güvenlik güçlerini suçladı” denildi.

(soL – Dış Haberler)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: