İsyancılar Arap Birliği’ni hedef aldı

Arap Birliği gözlemcilerinin Suriye’deki incelemeleri ikinci haftasını doldurdu, ama Esad yönetimi aleyhinde bir bulgu elde edemedi. Amerika’nın gözlemciler üstünde yürüttüğü baskı sürecine, şimdi de Suriyeli isyancılar katıldı. Türkiye’de barınan isyancılar, Arap Birliği yerine Birleşmiş Milletler’in devreye girmesini istedi. İstanbul’da ilan edilen Suriye Ulusal Meclisi ise, NATO’nun Suriye’ye savaş açmasını talep etti.

Suriye’de iki haftadır incelemelerde bulunan Arap Birliği gözlemcileri, Şam yönetimi aleyhinde karar almadığı için hedef haline geldi.

Washington’dan gelen “Arap Birliği gözlemcileri adil davranmıyor” açıklamasının hemen ardından, Suriyeli isyancılar devreye girdi. Türkiye’de barınan Suriyeli isyancılar ardı ardına açıklamalarda bulundu.

Kendilerine “Özgür Suriye Ordusu” adı veren Suriyeli isyancılar Arap Birliği gözlemcilerinin bir daha Suriye’ye girmemesini istedi. Hatay kampında barınan isyancılar, Arap Birliği yerine Birleşmiş Miletler’in devreye girmesini savundu.

Arap Birliği yerine Birleşmiş Milletler’i tercih eden isyancılar, bir adım daha ilerledi ve Suriye’ye karşı dış müdahale talep etti. İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Meclisi’nin dış ilişkiler sorumlusu Bessam İmadi, NATO’nun Suriye’ye saldırması için Türkiye’nin devreye girmesini istedi. Yolsuzluk yaptığı için daha önce görevinden uzaklaştırılan Suriye’nin eski Stockholm Büyükelçisi ve yeni isyancı Bessam İmadi, bu talebini Taraf Gazetesi’ne verdiği röportajda açıkladı. İmadi, “Türkiye’nin Birleşmiş Milletler kararını beklenmeksizin NATO’yu Suriye’de tampon bölge kurulması için ikna etmesini istiyoruz” dedi.

Türkiye’ye kapm kuran Suriyeli isyancılardan bir açıklamda da Suriye Müslüman Kardeşler örgütünden geldi. Örgütün yöneticilerinden Muhammed Faruk Tayfur, Arap Birliği’nin bu süreçteki rolünün tükendiğini savundu. Tayfur, muhaliflerin, Suriye’ye karşı yabancı bir askeri müdahale konusunda ise neredeyse hemfikir olduğunu ve onayladığını kaydetti.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: