Suriye’ye Arap Birliği heyeti ziyareti tam bir fiyaskoya dönüştü!

Batının ve muhalefetin haftalardır bastırdığı Arap Birliği gözlem heyetinin Suriye’ye yaptığı ziyaret, Esad karşıtları açısından tam bir fiyaskoya dönüştü. Heyet Esad rejiminin “baskısını” ortaya çıkaramadı, ama muhalefet o sırada katliam yaptı!

Arap Birliği’nin gözlemci heyetinin Suriye ziyareti, tam bir komediye dönüşmüş durumda. Heyetin Suriye’ye gitmesinin ardından yaşananlar, estirilen yalan rüzgârının bu defa kendi perdesini aralayarak çıplak gerçeğin görünmesine sebep oldu.

Uzun süredir hem Suriye muhalefeti hem de emperyalizm Suriye’nin Arap Birliği gözlemci heyetini kabul etmesi için baskı yapıyordu. Arap Birliği Suriye’ye karşı yaptırım kararları almış, ardından da heyetinin ülkeyi denetleyebilmesi için “son gün”ler ilan ederek Esad yönetimini sıkıştırmıştı. Sonunda 19 Aralık’ta Esad yönetimi, Rusya ve İran’ın da telkini üzerine Arap Birliği ile protokol imzaladı.

60 kişilik gözlemci ekibi, 26 Aralık Pazartesi günü ülkeye vardı ve incelemelere başladı. Fakat bir türlü istenen sonuç alınamıyor, Esad rejiminin “kanlı baskılarına” dair somut kanıt bulunamazken, aksine muhalefet kanlı eylemler düzenliyordu. Bu böylece açıklanmak zorunda kalınınca haftalardır Arap Birliği gözlemcilerinin ülkeye girmesi için bastıran muhalefet, bu defa “Heyet Suriye’yi terk etsin” demeye başladı.

Humus’ta ortalık sakin
Heyetin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri, Humus kentiydi. Muhalefetin iddialarına göre kentte Mart’tan bu yana 1000 kişinin öldüğünü iddia ediyordu. Kentteki incelemelerin ardından heyetin başındaki Mustafa Dabi, “Durumun iyi olmadığı bazı yerler var ancak en azından biz buradayken korkutucu bir tablo görmedik. Durum sakindi ve çatışma yoktu” açıklaması yaptı.

Bu durum, onca planlanan Arap Birliği denetimlerinin bir fiyaskoyla sonuçlanması olasılığını ortaya çıkardı. Muhalefet, Dabi’nin açıklamasının ardından “Heyet bizim şikayetlerimizi dinlemiyor” demeye başladı. Daha önce muhalefet, her ortaya attığı iddianın batı tarafından gerçekmiş gibi kabul edilmesine alışmıştı.

Deraa’da varsayımsal keskin nişancılar
Heyet, diğer kentleri ziyaret etmeyi sürdürdü. Ancak bir türlü “Esad rejiminin kanlı icraatları” kanıtlarıyla ortaya konulamadıkça, heyetin üzerindeki gerilim artıyordu. Deraa kentine yapılan ziyaretin ardından çıkan haberlere göre, heyetten bir yetkili, kentte yaşayanlara “Esad’ın keskin nişancılarını gördüğünü, hükümete bunları kentlerden çekmesini söyleyeceğini” bildirdi. Bu açıklama derhal batı basınınca haberleştirildi.

Kentlerde gezen heyetin bir keskin nişancıyı görmüş olması iddiası hiç akla yatkın gelmiyordu ki, bu konuşmanın tam olarak öyle yaşanmadığı iddia edildi. Bizzat heyetin başındaki Mustafa Dabi, söz konusu yetkilinin keskin nişancıyı bizzat görmediğini, “varsayımsal bir durumdan” bahsettiğini açıkladı.

Bu sırada muhalefet katliam yapıyor!
Suriye muhalefeti, bir dış müdahalenin zeminini oluşturabileceği için bel bağladığı Arap Birliği heyetinin ziyareti boyunca silahlı saldırıları durduracağını açıklamıştı. Ancak muhalefet, bu kararına bile uymadı. Humus, İdlib ve Şam kırsalında düzenlenen saldırılarda biri albay 11 asker öldürüldü.

Heyet geri çağrıldı
Ve tüm bu tablo karşısında muhalefet değil, Esad rejimi meşruluğunu artırınca Arap Birliği’nin danışma organı Arap Parlamentosu, “hükümet muhalifleri öldürmeyi sürdürdüğü için” gözlem heyetinin ülkeden geri çağrılması önerisinde bulundu.

Esad yönetimi ise olumlu adımlar atıyor
Heyet bir türlü istenilen sonuca ulaşamazken, Esad yönetimi ise olumlu adımlar attı. Ordu tanklarıyla birlikte kentlerden çekildi. 3 bin 500 civarında tutuklu serbest bırakıldı. Arap Birliği gözlemci heyeti de bu olumlu adımları pazartesi günü “bazı başarılar elde ettikleri” şeklinde duyurdu.

Arap Birliği’nin Kahire’deki merkezinden açıklama yapan Nebil el Arabi ise, heyette bulunmamasına ve Suriye’ye gitmemiş olmasına rağmen, kanıt göstermeksizin “gözlemci heyetinin Esad rejiminin kan akıtmasının önüne geçemediğini” ve halen muhaliflerin öldürüldüğünü söyledi. Arabi, Dabi’nin keskin nişancıları kendi gözleriyle görmedikleri açıklamasını da Kahire’den yalanladı ve “Evet, ateş açılıyor ve evet, keskin nişancılar var” dedi. Yaşanan sıkışmadan kaynaklandığını düşündüren açıklamasında Arabi, heyet başkanı Mustafa Dabi’ye sahip çıkmayı ihmal etmedi.

Fatura heyet başkanı olan Sudanlı’ya
Tüm bu fiyaskonun faturası ise şimdilerde heyetin başındaki Sudanlı General Mustafa Dabi’ye kesilmeye çalışılıyor. Batı basını birdenbire Dabi’nin Sudan’da Darfur’da yaşanan katliamdaki rolünü hatırladı.

Bu noktada iki gerçeğe dikkat etmek gerek. Birincisi, Arap Birliği’nin zaten bir “demokrasi” meşruiyeti yok. “Arap Baharı”na en fazla destek veren ülkeler olan Suudi Arabistan ve Katar gibi körfez monarşileri, bu coğrafyanın en baskıcı rejimleri arasında yer alıyor. Zaten aslında muhalefetin bastırılması da dert değil, zira Bahreyn’de aylardır süren eylemleri ABD ve İngiltere’nin desteğiyle bizzat Suudi ordusu bu ülkeyi işgal ederek bastırdı.

İkincisi, Mustafa Dabi heyetin başına “yanlışlıkla” değil, bilerek getirilmişti. Dabi, aslında Libya’da Kaddafi’ye karşı savaşta muhalefete verdiği büyük destekten dolayı Sudan’a bir ödül olarak bu göreve getirildi. Üstelik Dabi’nin seçilmesinde, daha önce büyükelçilik yapmış olduğu Katar’ın tercihinin de Dabi’den yana olmasının büyük etkisi vardı.

Emperyalizm ise fiyaskoyu çok “takmıyor”
Emperyalizm ise medya propagandası nasıl giderse gitsin, Suriye’ye yönelik müdahale hazırlıklarını sürdürüyor. Foreign Policy’de çıkan habere göre “Obama yönetiminin üst düzey isimleri Suriye muhalefetine destek vermek için sessizce olanaklar hazırlıyorlar.” Habere göre bunlar arasında uçuşa yasak bölge kararı da var. Yine aynı haberde, İstanbul merkezli Suriye Ulusal Konseyi’nin “Suriye için Güvenli Alan” isimli ve bir silahlı müdahaleyi savunan belgesine atıfta bulunuluyor. Suriye Ulusal Konseyi, sık sık kamuoyuna “müdahaleye karşı” açıklamalar yapsa da, iş somut çalışmalara geldiğinde müdahale yanlısı faaliyet gösteriyor.

(soL – Dış Haberler)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: