OPERASYON ABD İSTİHBARATIYLA

Operasyonlar ABD’nin istihbaratıyla düzenleniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, önceki gece Sinat-Haftanin bölgesinde yaptığı operasyonda 35 kişinin hayatını kaybetmesiyle, TSK’nin istihbarat kaynağı sorgulanıyor. Yanlış istihbaratla tuzak mı kuruldu?

İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar sınırın Irak tarafında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Saat 23.00 sıralarında başlayan bombardımanda 35 kişi öldü. Bombardımanın ardından, ölenlerin PKK’lı değil Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak’a kaçak mazot getiren 18- 20 yaşlarındaki kişiler olduğu ileri sürüldü.

Koordinasyonda uyum

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 24 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Türkiye de terör ile ilgili konuda en güçlü koordinasyonun yürüdüğü bir dönem yaşandığını belirterek, “Bütün kurumlarımız, bütün bakanlıklarımız hepsi tek vücut, yek vücut, herkes verilen görevini en iyi şekilde yapıyor ve terörle mücadele çok başarılı şekilde yürüyor. TSK’da yeni komuta kademesinin değişmesi, istihbarat teşkilatındaki yeni yaklaşım, hepsi bu koordinasyonu kolaylaştıran unsurlardır. Bugün o verimi biz alıyoruz” demişti.
Atalay’ın bu açıklamasıyla eş zamanlı olarak PKK’ya yönelik çok kapsamlı operasyonlar düzenlendiği yönünde haberler basına servis edildi. Hükümet yetkilileri, üst üste uyumlu bir koordinasyonla PKK’ya yönelik kapsamlı operasyonların yapılmakta olduğunu iddia ediyordu. Bu uyumda özellikle istihbaratın vurgulanması dikkat çekiyordu.

Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat

Genelkurmay açıklamasında şöyle dendi: “Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.”

Uzmanlar açıklamanın işte bu noktasına dikkat çekiyor. Terörist sızmaya karşı uçakla saldırı kararının herhangi bir istihbarat üzerine verilmediğini vurgulayan kaynaklar, insansız hava araçlarının görüntüsü öncesindeki istihbaratın kaynağı üzerinde duruyor. Uzmanlar, bu tür bir operasyonun kesine yakın bir duyumun ardından insansız hava araçlarının teyit etmesi üzerine verilebileceğini hatırlatıyor.

Hava operasyonunda 35 sivil vuruldu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, önceki gece Sinat-Haftanin bölgesinde yaptığı operasyonda 35 vatandaş hayatını kaybetti

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları önceki gece Irak sınırındaki Sinat-Haftanin bölgesinde PKK’ya yönelik hava operasyonu gerçekleştirdi. Şırnak Valiliği operaysonda 35 sivil vatandaşın öldüğü ve 1 vatandaşın da yaralandığı bilgisini verdi. Genelkurmay Başkanlığı da bir açıklama yaparak olayla ilgili idari ve adli inceleme başlatıldığını belirtti.

Şırnak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada “Irak’ın ilimiz Uludere İlçesi’ne yakın sınırında 28 Aralık 2011 Çarşamba günü gerçekleştirilen hava harekatı sonucunda 35 kişi hayatını kaybetmiş 1 kişide yaralanmıştır. Konu ile ilgili gerekli adli ve idari tahkikat başlatılmıştır” denildi.

Genelkurmay’dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı da internet sitesinden yaptığı açıklamada olayın meydana geldiği yerin, PKK’nın ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesi olduğunu belirtti. Açıklama özetle şöyle: “TSK’nın sınır ötesi harekatı, TBMM tarafından verilen yetki gereği sürdürülmektedir. Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde Sinat-Haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır. İçlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmıştır. 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir. Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır. Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir.”

Kimlikleri belli oldu

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Ortasu ve Gülyazı köylerinden öldükleri tespit edilen 35 kişinin kimliği açıklandı. İsimler şöyle: Seyit Enç, Özcan Uysal, M. Ali Tosun, Nadir Alma, Adem And, Yüksel Ürek, Salih Ürek, Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü, Osman Encü, Şıvan Encü, Bilal Encü, Mahsum Encü, Salih Encü, Haki Encü, Serhat Encü, Savaş Encü, Çetin Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Selman Encü, Zeydin Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüsnü Encü, Erkan Encü.

Öte yandan Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde dün esnaf kepenklerini açmadı ve hava operasyonunu protesto etti.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: