Olayların Ardında Müslüman Kardeşler Örgütü Var

Brüksel Üniversitesi Siyasi Bilimler Profesörü ve Araştırmacı Pierre Piccinin, Fransız La Nouvelle République gazetesine verdiği demeçte, Suriye’deki olayları tırmandıranın ve idare edenin Müslüman Kardeşler örgütü olduğunu vurgulayarak, örgütün dışarıdan askeri ve mali destek aldığına işaret etti.

Aynı zamanda Afrika Asya dergisinde yayımlanan demeçte Piccinin, medya araçlarının Suriye’deki olaylara ilişkin propagandasını yürüttüğü rivayetleri “saflık” olarak nitelendirirken, medyanın Suriye’ye karşı bu hamlesinin tamamen kışkırtıcı nitelik taşıdığını kaydetti.

Brüksel Üniversitesi Siyasi Bilimler Profesörü, Suriye’de cereyan eden olaylarla ilgili batı medyasında yer alan “tamamen yanıltıcı” haber ve raporların kaynağının Suriye muhalefeti olduğunu vurgulayarak, buna dair bariz birçok kanıtın varlığına dikkat çekti.

Aynı zamanda batı medyasının edindiği Suriye’den haber ve raporların tek kaynağının, Müslüman Kardeşler örgütüne ait olduğu kanıtlanmış olan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü olduğunu vurgulayan profesör, örgütün Cezire kanalı ile birlikte medyayı zehirlediğini ifade etti.

Suriye’ye ziyarette bulunduğuna ve ülke içinde tam hareket özgürlüğüyle birlikte dilediği yerleri ziyaret edebildiğine işaret eden Piccinin, Suriye’de barışçıl olmayan gösterilere dahi herhangi bir kanlı müdahaleye tanık olmadığını vurgulayarak, Homs ilinde “polise ateş açan silahlı göstericileri” kendi gözleriyle gördüğünü belirtti.

Kimi Arap ülkelerinin İslami muhaliflere, özellikle Cezire kanalı gibi olaylara ilişkin propagandalar yürüten rivayetleri öne sürme yoluyla, açıkça destek verdiğini dile getiren profesör, Arap baharını fırsat bilerek Tunus, Mısır ve Libya’da aşırıcı İslami ve Selefi silahlı gruplara ek olarak mutedil İslamcı olarak görünen partilere para ve silah desteği sağlayan Katar’ın Arap ligini kontrolü altına aldığının altını çizdi.

Suriye’ye dönük yaptırımlara da değinen profesör, ABD ve Avrupa’nın özellikle petrole ilişkin yaptırımlarının ciddi olmamakla birlikte, “politik koltuk oyunları” olduğunu vurgulayarak, Suriye petrolünün piyasalarda satılmaya devam edeceğini ekledi.

SANA

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: