Aydın Menderes Kimdi?

Ölümünün ardından “herkesin” övgü ile bahsettiği Aydın Menderes, siyasi yaşamı boyunca “soyadı” nedeniyle pek çok partinin vitrininde kendisine yer bulabilmişti. Aydın Menderes babasına ait anıları ile ilgili röportajlarının yanı sıra kimi zaman da AKP’ye destek açıklamalarıyla gündeme gelmekteydi.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes’in ölümü üzerine, AKP’den MHP’ye, CHP’den BDP’ye pek çok siyasi parti temsilcisinin Aydın Menderes’in değerli bir siyasi kişilik olduğunu belirten başsağlığı mesajları ilettikleri görüldü. Babasının siyasi geçmişi nedeniyle sağ camiadan itibar gören Menderes, siyasi yaşamında büyük sağ partilerin vitrinlerini süslemenin ötesine geçemedi. Liderliğini üstlendiği siyasi oluşumlarınsa ülke siyasetinde herhangi bir varlık gösteremediği görüldü.

Aktif siyaset yapmadığı dönemlerde gazetelerde köşe yazarlığı da yapan Menderes’in babasına ait anıları ile ilgili verdiği röportajların yanı sıra kimi zamanlarda AKP’ye destek açıklamaları ile yandaş medyada gündem olduğu görülüyordu.

Aydın Menderes kimdir?
1946’da doğan, Adnan Menderes’in en küçük oğlu olan Aydın Menderes, Demokrat Parti’nin mirasçısı olma iddiasındaki Demokratik Parti’ye Aydın İl Başkanı olarak girdi. Daha sonra Adalet Partisi’ne geçen Menderes, bu partiden 1977 seçimlerinde Konya Milletvekili seçildi. 1978’de de AP Genel İdare Kurulu Üyesi oldu.

12 Eylül darbesi sonrası pek çok siyasetçi gibi 10 yıl süreyle siyasi yasaklı oldu. 1993’de Büyük Değişim Partisi’nin Genel Başkanı oldu, 1994 yılında partisiyle 1992’de yeniden kurulan Demokrat Partiye katıldı ve DP Genel Başkanı oldu.

1995 yılında Refah Partisi’nden İstanbul Milletvekili olan Menderes, 1996’da RP genel başkan yardımcılığına getirildi. 1999’da RP’nin yerine kurulan Fazilet Partisi’nden milletvekili oldu ve aynı yıl partisinden istifa etti.

2002 seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden milletvekili olan Menderes, meclise giremedi. Demokrat Parti adını alan partisinden Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan seçilmesi nedeniyle 2009’da istifa etti.

2006’dan 2010’a kadar Tercüman Gazetesi’nde köşe yazısı yazan Menderes, 2010’dan beri de Yeni Asır Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya devam etmekteydi.

“Her ‘evet’ oyu, merhum Adnan Menderes’in ruhuna okunmuş bir Fatiha yerini tutacaktır”
Son dönemde AKP’nin pek çok adımını destekleyen Menderes, 12 Eylül 2010’daki referandumda “evet” oyu vereceğini açıklamıştı. Bununla yetinmeyen Menderes, Zaman Gazetesi’nde yaptığı “Her ‘evet’ oyu, merhum Adnan Menderes’in ruhuna okunmuş bir Fatiha yerini tutacaktır” açıklamasıyla dini ve babasının geçmişini pek çok sefer olduğu gibi referandum için de kullanmaktan geri durmamıştı.

“Bundan böyle İslam’ın neye değil neyin İslam’a uygun olacağı tartışılacak”
Milli görüşün oy patlaması yaptığı dönemde Refah Partisi’nin dışında kalamayan Menderes, RP’den milletvekili olduğu dönemde söylediği “bundan böyle İslam’ın neye değil neyin İslam’a uygun olacağı tartışılacak” sözüyle gericiliğin yükselişinden duyduğu heyecanı ortaya koymuştu.

Saltanat ve Hilafet’le barışılsın istiyordu
Osmanlı ve Cumhuriyeti uzlaştırma çabası içinde olduğu görülen Menderes, saltanatın ve hilafetin dışlanmasının, dönemin siyasi zorunluluklarından kaynaklandığını günümüzde ise buna gerek kalmadığını iddia etmekteydi. Osmanlı’ya itibar kazandırma çabasındaki Menderes, konuya ilişkin bir yazısında şunları yazmıştı: “Osmanlı’ya büyük bir muhabbet duymak, onu geçmişimizin şanlı ve bize büyük bir şeref dışında hiçbir olumsuzluk bırakmamış parçası olarak kabul etmek kesinlikle Cumhuriyeti inkar ya da ondan uzaklaşmak anlamına gelmez, gelmemelidir de.”

(soL-Haber Merkezi)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: