Doğu Perinçek’in AİHM’deki davası karar aşamasında

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, İsviçre aleyhine açtığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı davada dosyanın tamamlandığı ve davanın  karar aşamasında olduğu bildirildi.

Perinçek’in avukatlarından İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, AİHM’deki dava süreci ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2005 yılında oluşturulan Talat Paşa Komitesi, “Ermeni soykırımı” yalanlarına karşı yurt dışındaki milyonlarca yurttaşımızı da seferber ederek Batı başkentlerinde etkin bir mücadele başlattığına dikkat çekerek, “Bu çalışmalar kapsamında, ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının ‘emperyalist bir yalan’ olduğunu vurgulayan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerinde yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştı. Bu kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüş ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘düşünce özgürlüğü’ne ilişkin 10. maddesine aykırılığını belirterek, 2008 yılında İsviçre aleyhine bireysel başvuru hakkımızı kullanmıştık” dedi.

Türk Hükümeti’nin tavrı

AİHM’in, ön incelemesini tamamladığını kaydeden Avukat Cengiz, gelişmeleri şöyle anlattı:

“AİHM talebimizi kabul edilebilir buldu ve İsviçre Hükümeti’nden savunmasını istedi. 18 Ocak 2011 tarihine kadar süre verdi. Türkiye Hükümeti’ni de aynı süre içinde görüşlerini bildirmeye davet etti. O zaman bir açıklama yapmış ve Hükümeti, AİHM’de görülen bu Perinçek Davasında Türkiye’yi savunma görevine çağırmıştık: ‘AİHM’deki karar, yalnızca  Perinçek değil, Türk Devleti ve Türk Milleti hakkında verilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni göreve çağırıyoruz’ demiştik. Sonunda bu davaya Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de Perinçek’in safında katıldı. Türk Hükümeti’nin görüşü, İsviçre Hükümeti’ne ve bize bildirildi. Biz bu görüşe katıldık, İsviçre Hükümeti ise eski savunmalarında ısrar etti ve AİHM’deki bu dosya tekemmül etmiş durumda. Karar aşamasına gelindi.”

Ergenekon davasında yargılananlara sürekli olarak Talat Paşa Komitesi’nin faaliyetlerinin sorulduğuna dikkat çeken Cengiz, “Komitenin Türkiye’yi savunduğu, Hükümetin Perinçek davası ile ilgili olarak AİHM’e gönderdiği dilekçede de açıkça görüldü. Beşiktaş’taki mahkemeler ise bunun tam tersi bir tavır sergiliyor” dedi.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: