İşçi Partisi Genel Başkan Yrd. Bülent Esinoğlu: İŞTE ELEKTRİKTE ÖZELLEŞTİRMENİN SONUCU: HALKIN SIRTINA VURULAN %81 EK YÜK!

AKP Hükümeti tarafından elektrik dağıtımının özelleştirilmesinden sonra, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yayınladığı yönetmeliklere dayanarak 2011 yılı Nisan ayından itibaren tüketicilerin elektrik faturalarına Kayıp Kaçak Bedeli ve Personel Sayaç Okuma Bedeli olmak üzere iki ayrı ödeme kalemi daha ilave edilerek, tüketici, kullandığı elektriğin %81.3 kadar bir tutarı da ek yük olarak ödemeye mahkum edilmiştir.
Bunun anlamı şudur. Türkiye’de elektrik dağıtım işini özelleştirmeler sonucu alan şirketlerin, kaçak elektrik kullananlardan tahsil edemediği kaçak elektrik bedelinin ve yine tamamen elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan iletim hattı elektrik kayıplarının bedelinin, namusuyla elektriğini kullanıp faturasını ödeyen vatandaştan tahsil etmesidir. Ayrıca tüketicinin ödediği elektrik ücretinin içinde olması gereken personel gideri de Personel Sayaç Ödeme Bedeli olarak tüketiciye ödetilmektedir.
Şimdiye kadar yapılan özelleştirmelerle enerji ucuzlamamış, aksine pahalanmıştır. Çünkü, kamu hizmeti anlayışı ile ele alınması gereken enerji sektörü, piyasa ekonomisinin egemenliğine teslim edilmiştir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik faturalarında gözüken ve son günlerde tüketici hakem heyetlerinin iadesine karar verdiği, kayıp-kaçak bedellerinin, elektrik üretim maliyetinden ayrı tutulamayacağını, aksi takdirde tüketicilerin elektrik kesintisini kabullenmesi gerektiği belirterek, tüketiciyi elektrik kesintileri ile tehdit etmektedir. Bu kurum, kamunun ve tüketicinin değil, karına kar katma peşinde olan özel sektörün yanında yer aldığını bu açıklamayla bir kez daha göstermiştir.
Özelleştirmeler sürecinde birçok enerji çalışanı işinden olmuş, elektrik dağıtım işini alan özel şirketler de kamudan devraldıkları işçilerden kurtularak daha düşük ücretli ve sendikasız işçileri işe almışlardı. O zaman özelleştirmelerin bedelini işçilerimiz ödüyorlardı.
Şimdi ise bu bedeli elektrik faturalarına %81’lere varan ek yüklerle tüketici bütün milletimiz ödemektedir.
Bu angaryalardan ve keyfi ödemelerden kurtulmanın yolu, kamuculuğu yıkan, kamu hizmeti anlayışını silen ve karı, piyasa ekonomisini baş tacı yapan, özelleştirme şampiyonu AKP iktidarından kurtulmaktır.

ip.org.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: